Jak investovat do bitcoinu, když nemáte s touto virtuální měnou ještě téměř žádné zkušenosti? Existuje více možností a zvládnout by to měl i trochu poučený laik. Proto vám dnes coby začátečníkům přiblížíme nejenom některé způsoby, kterými lze bitcoiny (BTC) zakoupit, ale řekneme si něco také o strategii, která je při takové investici obvykle používána a jeví se zároveň jako nejrozumnější. Věděli jste, že ještě před pár lety byste jednu minci pořídili jen za 100 amerických dolarů, zatímco před rokem, v době největšího boomu, by vás vyšla na těžko uvěřitelných 19 000?
Ještě než zvolíte nějakou investiční strategii, měli byste si v prvé řadě obstarat alespoň pár základních informací o BTC a také odpovídající elektronickou peněženku, abyste měli vaše BTC mince kde uchovávat a mohli je také průběžně nakupovat či prodávat. Taková peněženka musí být samozřejmě určena konkrétně pro bitcoiny. Existuje totiž i celá řada jiných, které jsou uzpůsobeny pro nakládání s dalšími kryptoměnami a ty by vám nejspíš byly k ničemu.
Pořídit si můžete v zásadě kterýkoliv ze čtyř typů bitcoinové peněženky, ale k manipulaci s vašimi BTC mincemi využijete nejlépe pouze typy elektronické. Na výběr tedy máte buď verzi online nebo také softwarovou či případně ještě hardwarovou. V čem spočívají nejpodstatnější rozdíly?
1) ONLINE verze je zřejmě nejjednodušší a nejlevnější. Práce s ní je velmi snadná a vstupuje se do ní přes internetový prohlížeč. Určitou nevýhodou může být trochu slabší bezpečnost a to zejména tehdy, pokud si nezvolíte dostatečně důvěryhodnou platformu.
2) SOFTWAROVÁ varianta funguje mimo webový prohlížeč a jedná se vlastně o program, který si stáhnete do vašeho PC nebo do mobilu. Ovládání bývá také zpravidla jednoduché a vše je vcelku dobře zabezpečeno.
3) HARDWAROVÁ peněženka není u nás příliš rozšířená a důvodem bude zřejmě její pořizovací cena. Jde vlastně o jakýsi flashdisk, který můžete mít neustále po ruce a pokud jde o bezpečnost, ta je rozhodně jednou z hlavních předností této verze.
4) PAPÍROVÁ – Ta vám může dobře posloužit hlavně k uchovávání vašich BTC, ale pro další nakládání s nimi je nejlepší, když je převedete do některé z elektronických verzí peněženky.
I zde máte hned několik možností. Kryptoměny lze tzv. těžit a čas od času je možné zaznamenat i poněkud kuriózní případy takové těžby. Krom tohoto způsobu, který však v případě bitcoinu vzhledem k energetické náročnosti i k nutnosti disponovat supervýkonným přístrojem, nepadá příliš v úvahu, jsou tu přinejmenším čtyři další cesty, jak si můžete BTC opatřit. Jestliže se bavíme o pravidelném investování, pak je ideálním způsobem obchodování na burze a tedy první z následujících možností.
A) NA BURZE – Je to pohodlné a jednoduché. Stačí si nějakou burzu vybrat, zaregistrovat se a úhradu za nákup provést převodem nebo kartou.
B) VE SMĚNÁRNĚ – Bitcoiny lze nakoupit ve specializovaných směnárnách podobně, jako když si pořizujete valuty na zahraniční dovolenou.
C) V BITCOINMATU – Jedná se o obdobu klasického bankomatu. Rozdíl spočívá hlavně v tom, že bitcoinmat vám nevydá hotovost, ale po zaplacení příslušné částky dostanete papírové potvrzení s QR kódem, po jehož naskenování do vaší elektronické peněženky dojde k připsání BTC.
D) OSOBNĚ – Jde o nákup od konkrétní osoby, který sice není příliš pohodlný, ale zase se obejdete bez registrace a vystačíte si pouze s vaší elektronickou peněženkou. Na internetu existují speciální weby, které obsahují aktuální poptávku i nabídku od lidí, kteří se nalézají ve vašem dosahu.
Mohou být nákupy kryptoměn vůbec považovány za skutečnou investici nebo je to jenom jakási sázka s vysokým rizikem? Odpověď není tak jednoznačná. To, že ještě před pár lety stála jedna mince „pouhých“ 100 dolarů, zhruba před rokem nějakých 19 tisíc a nyní je její cena přibližně 3 880 USD možná svádí k tomu, označit takové investování spíše za hazard, ale to by bylo poněkud přehnané. Stejně jako u jiných typů investic a vlastně i u některých druhů sázek, i zde hraje určitou roli množství a kvalita informací, které jste si předem schopni opatřit. Informace vám sice samy o sobě výdělek nezaručí, jsou ale obvykle velmi důležitým předpokladem budoucího úspěchu. Pokud to s investováním do BTC nebo i dalších kryptoměn myslíte opravdu vážně, projděte si následující text. Zjednodušeně řečeno, záleží jen na Vás, jakým způsobem k celé věci přistoupíte.
Pokud nehodláte pouze spekulovat, pak zapomeňte na krátkodobé burzovní obchody o délce jednoho či dvou dnů, kdy se pouze snažíte trefovat do kurzových výkyvů. Obzvláště pro laiky je to způsob naprosto nevhodný, i když i takto se dají vydělat slušné peníze. V případě začátečníků tomu však bývá zpravidla naopak. Pro ně je zřejmě nejlepší strategií pravidelné investování menších nebo i trochu větších částek.
Vždy ale nakupujte jen za tolik, o kolik si můžete dovolit přijít!
Důležitá je zde pravidelnost a také stanovení si konkrétní částky, kterou budete vždy investovat. Pravidelnost vás do značné míry ochrání před kurzovými výkyvy a nakupování za předem stanovenou sumu vám zaručí, že se „neutrhnete ze řetězu“ a nevložíte do bitcoinu mnohem víc, než jste měli původně zhruba v úmyslu.
Vzhledem k vysoké volatilitě, kterou se bitcoin vyznačuje, jsou dnes investice do něj považovány spíše za rizikové, to je třeba říci na rovinu. Neznamená to ale, že se tak nedají vydělat opravdu velké peníze. Samozřejmě, že dají, ale protože je možné rovněž hodně ztratit, vždy každou větší transakci raději důkladně zvažte a mějte na paměti, že pravidelné drobnější nákupy jsou nejrozumnějším způsobem, kterým můžete do bitcoinu investovat!
Máte už za sebou nějaké burzovní obchody nebo bude investice do bitcoinu vaší vůbec první zkušeností tohoto druhu? A co peníze? Jak velkou sumu jste připraveni do této kryptoměny vložit? Bude to jen pár tisícovek nebo se hodláte pustit do vyšší hry?
You must be <a href="https://plumm.cz/wp-login.php?redirect_to=https%3A%2F%2Fplumm.cz%2F2019%2Fjak-investovat-do-bitcoinu%2F">logged in</a> to post a comment.