Bez kvalitních přísavek na sklo se v dnešní době leckdy neobejde jak automatizovaná výroba, tak ruční manipulace. Jejich správné využití zajistí zvýšenou bezpečnost i hladký průběh veškerých prací. Proč se taková přísavka může vyplatit a co dokáží, to prozradí tento článek.
Přívlastek na sklo může svádět k dojmu, že se jedná o jediný materiál, s nímž dokáží tyto užitečné nástroje zacházet. Opak je ale pravdou. Ačkoliv je pro ně sklo nejoptimálnějším materiálem, ve skutečnosti se hodí na takřka všechny hladké, neporózní materiály. Ty nejlepší z nich se ale dokáží vyrovnat dokonce i s hrubším povrchem. Vhodné jsou tedy kromě skla na:
Stručně řečeno na principu podtlaku. Pokud bychom to měli rozvést hlouběji, jde o to, že při přitlačení přísavky k povrchu je vzduch vyhnán ven a vzniká tak vakuum. Atmosférický tlak vzduchu vně přísavky je následkem toho mnohem větší než uvnitř, a tím pádem je přísavka tím pevněji tlačena k povrchu. Zatímco obyčejnou gumovou přísavku zná asi každý, v průmyslu se používá přísavek již poněkud sofistikovanějších, u nichž je hladina podtlaku pod přísavkou mechaniky regulována, případně je vzduch zpod přísavky aktivně vyčerpáván. Budoucnost možná přinese ještě další pokrok – hovoří se o „přísavkách“ inspirovaných gekoními tlapkami.
Paleta jejich využití je skutečně pestrá a sklenářství a okenářství je pouze špičkou ledovce. Kromě toho je najdete a využijete například:
Ale i v mnoha dalších oborech. Příkladů jejich kreativního uplatnění byste bezpochyby našli mnoho. Jakožto součást sofistikovanějších strojů dokáží podstatně urychlit výrobní procesy a být člověku nedocenitelným pomocníkem.
Každé řešení má své výhody a nevýhody, vakuové přísavky nicméně dokáží úspěšně kombinovat přednosti dalších úchytných systémů. Především jsou skutečně multifunkční. Zatímco kupříkladu magnetické manipulátory jsou vám ke zdvihu nekovových předmětů k ničemu a nejrůznější lanové i řetězové manipulátory, upínače, kleště a svěrky jsou nevhodné tam, kde je zapotřebí jemnějšího přístupu, přísavky v sobě spojují pevnost úchopu s a zároveň maximální šetrnost vůči zvedanému předmětu.
Při použití kvalitních produktů si můžete být jisti, že stav podtlaku nebude díky mechanické regulaci příliš klesat. A v případě, že se ocitne pod jeho optimální hladinou, budete včas upozorněni, například červenou ryskou v případě ručních přísavek. Podtlak lze ještě použitím ventilu regulovat a předejít tak jakékoliv nehodě.
Málokterá manipulační technika nabídne snadnější a intuitivnější využití nežli ta přísavková. Intuitivní používání, bezpečnost a často i značný komfort při ruční manipulaci vás dokáže posunout o několik koňských délek blíže ke zdárnému dokončení vaší práce. To může zejména u dlouhodobějších projektů znamenat i finanční úsporu, pořízení vakuových manipulátorů tak může být velmi brzy rentabilní.
Hovoříme zejména o nevhodných klimatických podmínkách, které mohou stav podtlaku ovlivňovat. Optimálně fungují přísavky při teplotách od 0°C do 40°C. Při jiných teplotách je třeba dbát na zvýšenou opatrnost. Větší přísavkové manipulátory by také rozhodně neměly být používány za větru silnějšího než 29 km/h, aby nedošlo ke ztrátě ovladatelnosti. Vlhkost a déšť také rozhodně nesvědčí obvodům, které se v řadě přísavek nachází, nehledě na to, že je přitom významně ztíženo přisávání.
Nyní tedy víte, na jakém principu přísavky na sklo fungují, že je lze použít i na řadu dalších materiálů a jaké jsou jejich přednosti i slabiny.
Používáte při své práci přísavky na sklo, a pokud ano, jak se vám osvědčily? Napadají vás nějaké další kreativní způsoby jejich využití? V čem spatřujete jejich výhody či nevýhody oproti jiným úchytným a manipulačním systémům? Dejte nám vědět v komentářích níže!