Nabídka dluhopisů je dnes opravdu široká, protože emitovat je může téměř kdokoliv. Jak se v nich vyznat a z jakých obligací můžeme vybírat?
To, že státní dluhopisy jsou považované za jednu z nejjistějších forem, dokazuje i rekordní zájem o poslední emisy dluhopisů České republiky. Skupují je hlavně zahraniční investoři, ale i české banky. Není divu, že jsou české dluhopisy tak atraktivní. Česko je považováno za celkem stabilní zemi s nízkou zadlužeností a česká koruna má dobrou perspektivu.
Jenže každá mince má dvě strany. Vláda se kvůli koronavirovým opatřením a kvůli snaze pokrýt půl biliónový schodek emitováním dluhopisů také rekordně zadlužuje. Státní dluh stoupl v pololetí na víc než dva biliony korun, a je tak nejvyšší od vzniku České republiky.
S výší zadluženosti roste i rizikovost dluhopisů. Ačkoliv Česku pravděpodobně nehrozí bankrot, u jiných států jsme tyto příklady v minulosti už viděli. Neplatí proto jednoznačně, že státní dluhopisy jsou nejbezpečnější. Často je u nich také vidět záporný výnos a kvůli malému úročení mnohdy nepokryjí ani inflaci.
Výhodnost vládních dluhopisů je sporná a kdo se nechce smířit s malými nebo zápornými výnosy, musí slevit z bezpečnosti a vstoupit do rizikovějších vod v podobě dluhopisů od soukromých subjektů.
Bondy může vydat každá firma a taky toho rády využívají. Je to totiž rychlejší forma, než žádat o půjčku v bance, která může nastavit příliš přísné podmínky. Prodejem dluhopisů si podnik půjčuje od věřitelů peníze na své projekty, financuje svůj růst nebo pokrývá minulé dluhy. Investorům za jejich půjčku vyplácí daný úrok a po završení splatnosti odkoupí listinu zpět.
Ti, kteří se rozhodnou koupit korporátní dluhopisy, se tak můžou podílet na zajímavých projektech a rozvoji mnoha společností. Odměnou je jim za to zajímavý výdělek, protože úroky podnikových obligací jsou znatelně vyšší než ty státní.
I tady samozřejmě platí druhá strana mince. Může se stát, že i ten nejlepší projekt nevyjde a věřiteli bude hrozit ztráta investice. Proti tomu se dá pojistit ze začátku základními pravidly. Zaprvé je potřeba vědět o firmě, její stabilitě a hospodaření první poslední a rozumně vybírat.
Zadruhé by si investor měl volit dluhopisy, které jsou zajištěné majetkem. Najít kvalitní dluhopisy renomované firmy je pak výhrou, která vám může přinést solidní pasivní příjem a představovat i zajímavou možnost, jak spořit dětem i vám v době inflace.
Nabídka dluhopisů se neomezuje jen na ty s fixním úrokem. Pevný úrok může být výhoda (protože máme garantovaný výnos) i nevýhoda (ve chvíli, když úrokové sazby stoupnou a náš dluhopis se stává neatraktivním).
Kdo má dobrý přehled a odhad ekonomického vývoje, může si pořídit dluhopisy s variabilním kupónem, které se přizpůsobují novým úrokům. Možností jsou i indexové dluhopisy, jejichž výnosy jsou vázané na vývoj určitého indexu (např. inflace, cen zlata, ropy nebo jiných komodit).
Nadprůměrné úroky slibují tak zvané high yield bondy, které spadají do spekulativního stupně. To znamená, že je vydávají podniky s vysokým rizikem. Kdo si nicméně přeje opravdu zajímavé zhodnocení svých úspor a je ochotný riskovat, může jimi obohatit své portfolio.
Vždy ale musíme mít na paměti, že za naše rozhodnutí investovat do rizikových dluhopisů nenese nikdo zodpovědnost. Vymáhání svých peněz zpět v případě krachu je velmi náročné a mnohdy nemožné. Lepším řešením jsou proto korporátní dluhopisy zajištěných a stabilních firem.
Dluhopisy tedy nabízejí různé stupně zhodnocení a jejich nákupem se dá zajímavě rozšířit portfolio. Do jakých dluhopisů investujete vy?