Otázek proč se vlastně zabýváme vedením účetnictví, je nespočet. Význam účetnictví a především jeho smysl, postrádá stále více lidí, kteří se mylně domnívají, že účetnictví je pouze takovým nepotřebným administrativním nařízením ze strany státu, které slouží pro daňové účely. Pokud se na tento fakt podívám laickým okem, jistě na něm něco málo pravdy je, ovšem nejedná se o zcela pravdivé vysvětlení procesu tohoto záludného oboru. Existuje totiž celá plejáda důvodu, proč se účetnictví musí vést a proč je potřeba dodržovat určité postupy správnosti, věrohodnosti a úplnosti a i když se tomu možná budete divit, o správný odvod na daních zde zdaleka vůbec z hlediska důležitosti nejde. Rovněž si dejme ruku na srdce a přiznejme si, že profese účetního není až tak špatná. Tento článek vás o tom jistě přesvědčí stejně tak, jako mne.
Jak je to vlastně s účetnictvím z hlediska legislativního pohledu? Základ celého účetnictví tvoří takzvaný Zákon o účetnictví (563/1991 Sb.) a s ním spojená vyhláška 500/2002 Sb. Tento článek, který je plný tipů a změn důležitých pro vedení účetnictví jistě stojí za to si přečíst. Alespoň pro tak říkajíc běžné a komerční firmy tomu tak je. Jiné subjekty, mezi které se může řadit například obec či rozpočtová organizace, musí postupovat podle naprosto jiných pravidel, o která tu zde ovšem nejde. Pojďte se tedy společně se mnou vrátit k samotnému významu této vědy, která nese název účetnictví. Princip jeho vedení se totiž skládá ze tří důvodů, respektive tří různých okruhů subjektů, pro které se samotné účetnictví vede. Kdo mezi tyto subjekty patří?
Střední a velké firmy si opravdu zakládají na perfektně zpracovaném účetnictví. Věci, které by se dali shrnout do tří řádků, se ve větších firmách rozebírají do takových detailů, o kterých si normální smrtelníci mohou nechat jenom zdát. Proč ale management těchto větších a středních firem potřebuje znát tak důležité aspekty svého účetnictví? Managament potřebuje především vědět vše a nejlépe ihned. Mám vzít do firmy další tři lidi anebo mám raději dva propustit? Je smlouva s novým obchodním partnerem tak výhodná, nebo se jedná o lacinou spolupráci? Zodpovědné osoby v managementu firmy potřebují vědět vše, tím vše se rozumí opravdu vše. Jejich úkolem je vědět i to, zda se prodává více modrého ložního prádla či žlutého.
Majitele a akcionáře nezajímá operativní rozhodování. Nechtějí vědět detaily, tedy alespoň ve většině případů. Občas ovšem potřebují vědět, jak se firmě daří, jak kvalitní jsou zaměstnanci a zda jim peníze neodtékají tam, kam nemají. Výstupy, které vzejdou z účetnictví, jsou pro ně pouhou sadou údajů, se kterou ne vždy umí dobře pracovat.
Malé firmy vedou účetnictví především pro stát a to v té nejjednodušší formě, kterou jim samotná legislativa vůbec dovoluje. Proč ale také ne. Pan majitel často bývá také nákupčím, prodejcem, jednatelem a třeba i údržbářem. Vše, co potřebuje ke správnému chodu firmy je poznámkový blok, který má pořád u sebe a tak účetnictví takovéto firmy je mnohdy velmi zkreslené. Hodnota majetku, který je uveden v rozvaze zdaleka vůbec neodpovídá reálu a to ani v případě, kdy bychom zapojili vskutku divokou fantazii. Ani majiteli ani státu ovšem nevadí, že se toho z účetnictví moc nedozví. Stát je nadmíru spokojen v případě, kdy ví, kolik mu podnikatel zaplatil na daních. Vedení, tedy milý pán, jehož podnikatelskou činnost mapuje právě zmíněný notýsek, je totiž samotným investorem, tudíž je zcela na něm, jak kvalitní si poskytne informace. Takovéto účetnictví si koneckonců vedete pro sebe a ne pro stát. Ten nemá ani možnost vás zkontrolovat, vlastně ani nechce. Stát vás naopak bude nutit k tomu, abyste své účetnictví zkreslovali a zjednodušovali, co nejvíce to jen půjde.