BLOG O ŽIVOTĚ, KRESBĚ, MALBĚ, VESMÍRU A VŮBEC

O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě.

A o tom, jak městská policie posluhuje jednomu občanskýmu sdružení, který si zprivatizovalo Karlův most a zákony si vykládá podle svýho.

Co se stalo?

933990_10201635763673440_722147530_nKoupil jsem s kamarádem A3 tesco skicák a vyrazili jsme na nejfrekventovanější místo v Praze. Na Karlův most. Na jeden papír ze skicáku jsme napsali “Free portraits, 5 minutes” a čekali, co bude. Spousta mladých turistů se se zájmem zastavovala, tak jsme s nima pokecali a při tom je nakreslili. Když se jim skica líbila, dali jsme jim jí jako dárek. Zadarmo.

Netrvalo dlouho a Občanské sdružení Karlova mostu (SVKM) se přihlásilo o slovo. Následovaly dohady, urážky, příjezd hlídky městský policie a zákaz nejen toho, co jsme dělali, ale zákaz kreslení obecně. Zákaz takovýho rozsahu, že zahrnuje například i skicy domů do vašeho skicáku (Zazní ve videu od hlídače mostu pověřenýho SVKM hájením jejich zájmů) nebo například skicy soch, který si do svýho skicáku bude chtít za chůze pořídit procházející turista (Řekl příslušník městský police. Bohužel už mimo videozáznam). Logicky mi z toho vyplývá, že když nesmí turista, nesmí ani vaše dítě a když si do sešitu bude chtí nakreslit sluníčko, může až za mosteckou bránou.

To by tak hrálo, aby si každej kreslil co chce a kde chce. Ordnung muss sein voe.

Proč jsme to udělali?

Důvody jsou dva.

1) Ten vedlejší je bezesporu provokace. SVKM pomáhá na mostě udržovat pořádek a přispívá na opravy jeho sochařský výzdoby, což je opravdu chvályhodný a cenim tuhle aktivitu – bez ironie, ale současně s tím taky na Karlově mostě otravuje vzduch, ochraňuje ho jako svojí vlastní dojnou krávu, omezuje moje svobody a mně to pije krev. Město svěřilo Karlův most do správy SVKM a z toho všechno pramení. Totiž aby si nějakej výtvarník mohl na mostě pronajmout několik metrů čtverečných, vystavovat a prodávat svoje díla, musí nejdřív komise SVKM uznat, že jsou jeho díla dostatečně reprezentativní, jeho věci schválit a vystavit mu povolení. (Pro výtvarníky je to komise složená ze sedmi lidí) Už vystavující výtvarník pak SVKM platí 350 Kč za m2 denně + 500 Kč za jedno čtvrtletí. (Ano, přesně tak, platí SVKM a ne městu.) Přičemž podle vyhlášky MČ Praha 1 si za zábor 1 m2 v nejatraktivnějších lokalitách město účtuje 60 Kč. A to je celý podle mě úplně špatně.
Chtěli jsme pár turistů potěšit a SVKM nakrknout tím, že prostě jen rozdáme pár skic a nic za to nebudem chtít. Provokace, nebo řekněme spíš průzkum bojem, je nejefektivnější způsob, jak vyzkoušet a ukázat, jak to na mostě vlastně funguje.

2) Prostě rádi kreslíme. Opravdu rádi. To byl pro mě hlavní důvod. Říkali jsme si s kámošem, že v neděli si půjdem zakreslit někam ven, když už jsme oba v Praze. “Hele, tak pudem na Karlův most, budem skicovat lidi, je jich tam hodně.” – “A když to budou chtít, tak jim to dáme.” – “Tak jo.” – “Tak jo.” Jsme ilustrátoři, kreslení nás baví, figurální kresba obzvlášť a potřebujeme trénovat – pořád a všude. Kresba totiž neni jako jízda na kole, kterou se ček jednou naučí a už jí nezapomene. Ruku je potřeba procvičovat neustále. A přesně jak se praví na tomhle obrázku, veškerej náš volnej čas je vyplněnej pocitem viny z toho, že nekreslíme. A to naprosto vážně. 🙂 A kdo je taky ilustrátor, moc dobře tenhle pocit zná. 🙂 Kromě toho kresba před lidma je skvělá věc. Shromažďujou se kolem, baví se s váma, zvědavě vám koukaj pod ruce.

Záznam celýho incidentu a komentáře k shitstormingu ve videu.

Průběh je zaznamenannej na videu. Vše se událo v neděli 1. 9. 2013 odpoledne.

Video během jednoho dne vidělo cca 5 000 lidí. Na fejsbuku ho sdílelo necelých 90 lidí. (Viz seznam sdílení včetně komentářů.) Nejspíš díky Tomáši Baldýnskýmu – když něco sdílí celebrita, jde to pak rychleji. 🙂

Docela mě překvapily reakce lidí, čekal jsem, že budou hejtovat převážně nás (pokud to vůbec někdo uvidí a vyjádří se k tomu), nebo teda hlavně mě, protože moje argumentační schopnosti v podobnejch situacích nejsou zrovna hitparáda. 🙂 Ale neni to tak, většina hejtů míří na SVKM, nebo spíše na konkrétní fyzický osoby, který mu ve videu dělají reklamu. A část hejtů na samotnej imho neexistující předpis zakazující kresbu. Jsem rád, že spoustu lidí si všimlo, že to všechno, co se na Karlově mostě děje, asi neni uplně OK. A několik lidí i řeklo, že by se rádo zúčastnilo kreslícího srazu na mostě, což je super a z toho mam radost největší.

Chování lidí ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu imho nemá žádnou oporu v zákoně. Navíc jsou to burani a jejich argumenty jsou naprosto dementní. A povšimněte si prosim, která strana všem zúčastněnejm tyká a která strana všem zúčastněnejm vyká.

A já jsem ten arogantní revolucionář, komunista a rozvraceč státu v modrý mikině. Kreslíř ve žlutym tričku je můj soudruh narušitel veřejnýho pořádku a kubánskej agent jménem Longy.

Následuje nejdelší část článku s komentářema k některejm perlám ve videu. Můžete klidně přeskočit.

0:26

– Takže když si sem přijdu se skicákem a budu si kreslit baráčky, tak nemůžu?
– Nesmíte.

0:33

– Mám zavolat policajty?
– Zavolejte policajty.
– Zavolám je, jak si přejete.

Tenhle moment bych vyzdvihnul obzvlášť. Zřejmě hlídač pověřenej SVKM slíbil, že zavolá policii, já i kamarád jsme souhlasili. Byl jsem rád, že přijedou a situaci vyřeší oni a v klidu, protože jsem byl přesvědčenej, že nás vyhazuje neprávem a hádky mě neba. Jenže on je nezavolal, místo toho obešel stánkaře, posbíral svojí údernou partičku a ta vzala spravedlnost do vlastních rukou. Na blití.

0:59

– To neni výdělečný tadyto.
– Jak neni výdělečný voe?
– Zadarmo
– No a co?

1:06

– To je zábor, tady nemůžeš kreslit.
– Ani vystavovat, musí to projít komisí a hotovo.

– Položení papíru formátu A3 na kamennou zídku a jeho zatížení mikinou a současný sundání malýho městskýho batohu ze zad a opření o zídku neni zábor. Cituju z portálu MČ Prahy 1: “Zábory – Individuální a předsunutý prodej, výstavky, jídelní lístky a okrasná zeleň u provozoven, umístění zařízení v rámci shromáždění.”
– Nic nevystavujem. A hotovo.

1:10

– Ještě tady děláte bordel, podivej, máte tady vylitý pivo.
Podívej se ten bordel, já si to vyfotim.
Hele, podívejte, jakej tu dělaj bordel a ještě to sváděj na nás.

Mluví o pivu, který rozbil její kolega v čase 0:43, když přišel shodit na zem skicáky, na kterejch byla položená mikina a v ní jedno zabalený pivo, jako zátěž, aby to neulítlo. A ona to moc dobře věděla. Zajímavý, jak stačí pár sekund a o charakteru člověka v okamžiku víte uplně všechno.

Je pravda, že tu flašku rozbil nechtěně, protože byla zabalená v mikině, aby nebyla vidět. Muj požadavek na 20 Kč za rozbitý pivo ve videu zní směšně a směšnej i je, byla to ale přirozená reakce v daný adrenalinový situaci, kdy přijde cizí vepřovej krk a začne vám hrabat na skicáky a oblečení. Kdyby nešahal na věci, na který nemá, nic by se nerozbilo. A kdyby se omluvil, nic o 20 Korunách by nezaznělo. Neni to snad tak těžký, říct: “Pardon, nevěděl jsem, že tam máte pivo.”

1:18

– Zavolej policajty, ty chytrej.

Poprvé v životě volám policii. Nemám rád hádky a ta situace je mi nepříjemná. Volám hlídku, aby to přijela vyřešit, protože jsem pochopil, že oni ji nezavolali a že to zřejmě byla jen planá výhružka. Nejspíš jsou hlídači zvyklý, že když někomu pohrozí policí, ten člověk se lekne případných problémů, znejistí a radši dobrovolně odejde. My byli přesvědčený, že se ničeho nedopouštíme, tak jsme zůstali. Místo federálů jsem ale zavolal městapo, což byla chyba.

1:56

– Mladej je chytrej, von studoval.

– Ty seš ňákej chytrej, tyvole.

Tohle sice nejsou žádný perly, ale 3x po sobě jsem si vyslechl, že jsem chytrej, takovej projev upřímnýho uznání od slušnejch lidí samozřejmě potěší.

2:19

– Musíš mět licenci, abys tady mohl zabírat místo.
– Ale já nezabírám místo.
– A co tady děláš?

– Stojim tu s blokem v ruce, opíram se o zídku, kochám se výhledem a občas se projdu, když se chci protáhnout. ZOMFG 😀 Viz zábor v 1:06.

– On si myslí, že když bude dělat zadarmo, že to jde, ale ono to nejde, ono tady to musí projít prostě komisí.

– Né tak nemá cenu se hádat, prostě nebudete kreslit a my si to tady vohlídáme.

– Jste nasraný, že zejtra musíte do školy.

3:20

– Prostě kluky baví kreslit, tak tady trénujou.
– Tak ať si jdou kreslit na kampu, ne.
– Proč, proč zrovna tam?
– To se zeptejte na magistrátu.

– Máme se jít zeptat na magistrát, proč máme jít kreslit na Kampu? He? Tohle považuju za argumentační sebevraždu. Můžu totiž vzít naprosto stejnou větu, obrátit jí, použít proti němu a efekt bude stejnej. Ale neudělal jsem to, páč nevidim důvod, proč někoho nutit, aby šel na Kampu, když chce bejt na mostě.

– Tady jsou jiný zákony na mostě.

Uplně jako bych slyšel Clinta Eastwooda. 😀
– Nejsou, mladá pani.

– Kdybyste znali zákony a v zákoně je, že je máte znát, tak to víte.

– Neni. A jak jako kdybyste znali zákony? V žádnym zákoně neni napsáno: “Tento zákon musí všichni znát.” a v žádnym zákoně neni napsáno: “Na Karlově mostě se nesmí kreslit.” Stačí takováhle znalost?

4:12

– A proč musíte bejt na mostě vlastně?
– Protože chceme a je tady příjemně.
– Třeba v Bílym domě malovat že chcete, tak vás tam taky pustěj, jo?
– Já bych chtěl třeba Ferrari taky bych docela chtěl.

Ach jo, no co, odpovim na to:
– Nepustěj, protože Bílej dům neni volně přístupnej veřejnej prostor.
– Tak si to Ferrari kupte, já jsem poslední člověk na světě, kterej vám bude bránit jít do krámu a něco si tam koupit. Stejně tak moji kamarádi.

5:25

– Já jsem 30 let komunismu, socialismu skoro zažil, já už to nepotřebuju poslouchat tyhle kecy …blá blá blá… Do severní Koreje s váma.
– (současně od chlápka vedle) Oni si přečetli Marxe, že je to super idea, tak tomu věří.

Naprosto typická argumentace. “My jsme zažili komunismus, vy jste mladý a nezažili jste ho, tak děte do prdele.”
Jo a kdybyste to nevěděli, tak komunismus je to, že mu urvali přirození a narvali mu to do huby. 😀 A taky to, že si někam stoupnete zadarmo a děláte něco zadarmo.

Kdyby ty stánkaři věděli, že maluju portréty olejem na plátno a dávám je modelům a modelkám jen za cenu matroše, protože to beru jako tréning, dokud se to nenaučim pořádně, tak je asi klepne a označí mě za arciďábla. 😀

Příchod městský policie – mimochodem dlouholetých kamarádů onoho hlídače, co nás vyhazoval jako první. Sám ten strážník mi to řekl.

Ať jsou jejich argumenty jakkoli dementní, chápu že to jsou pořád jen výtvarníci, který si na mostě vydělávaj, je to jejich jedinej příjem a cítí se dotčeni, že jim někdo může brát kšefty, tak si vymejšlej kdejaký hovadiny, aby vetřelce ze svýho revíru vystrnadili. Sice nevěřim, že by si někdo z lidí, který jsme kreslili, šel sednout k portrétistovi za plnou palbu, kdybysme tam nebyli my, ale budiž. Chápu to. Následovalo ale něco, co nepochopim. Příchod hlídky městský policie, která tomu všemu nasadila korunu.

Policajt mě hned na začátku nasral snad ještě víc než ty stánkaři. Po neslavnym úvodu ale už komunikoval docela normálně a já se taky uklidnil.

Když jsem vykládal, co bylo napsáno na tom A3 transparentu, jeden ze stánkařů mě osočil, že lžu, že to tam nebylo. Říkam cajtům: “Bylo, chcete vidět ten transparent?” Nic. Stojí a čumí. Podruhý: “Chcete vidět ten transparent? Je támhle.” Furt nic, stojí a dál čumí. Nechápu a říkam: “Můžete se mnou prosimvás komunikovat? Chcete vidět ten transparent?”“Já s váma komunikuju, přijde vám snad, že beru drogy, nebo snad že blá blá blá…?” WTF? Přišlo mi, jakoby se pámbů rozhodl, že v neděli 1. 9. 2013 mi do cesty postaví veškerou demenci světa. Několik mých a strážníkovo úvodních vět ale bohužel neni na videu. Ta důležitá část už ale ano, cituju z videa:

6:45

– Opravdu Karlův most je takovou speciální zónou, která je ve správě Sdružení karlova mostu. Sdružení výtvarníků pro Karlův most. A skutečně mají nejen povoleno ale přímo prostě právo jasně příslušnou právní normou na to, že na Karlův most nesmí přijít nikdo kreslit bez toho, že by mu někdo dal výslovný souhlas.

Zbytek komunikace s timhle strážníkem už neni, protože jsme byli daleko a nebylo nic slyšet. V souvislosti s tim, co mi právě řekl, tj. celkovej zákaz kreslení bez povolení, jsem uvedl praktickej příklad – “Takže když přes Karlův most půjde turista se skicákem v ruce a bude si chtít nakreslit několik soch nebo mosteckou bránu, klidně i za chůze, tak jedná protiprávně a je to ilegální?” Odpověděl mi, že Ano. (!) Což považuju za nehoráznou lež. Dodal, že kresba je povolena jen pro studijní účely, například když na most jde několik studentů se školou kreslit sochy a architekturu.

Dále dodal, že se na mostě správně ani nesmí fotit profesionálním foťákem bez stativu i se stativem. Což je lež jak prase. Viz například tyto dva dotazy zodpovězený radnicí MČ Praha 1 na jejich portálu: první a druhej plus “Den tripodů” na Googlu, což byla akce, která na mostě proběhla minulej rok jako protest na zákaz focení se stativem pro osobní účely. Plus všechny možný s tim související články ve všech možnejch médiích, nakecalo se toho už o focení s a bez stativu na mostě opravdu hodně. Tenhle posluhovač SVKM ej kej ek strážník městské policie to zřejmě nezaregistroval, nebo prostě jen lže.

Následovala další perla. Na mostě, podle slov strážníka, platí presumpce viny. Ptal jsem se ho, proč nemůžu někoho nakreslit a prostě mu to jen tak dát jako dárek, klidně i bez cedule “zdarma”. Odpověděl, že to udělat nesmim, protože nikdo nemůže zaručit, že se s tim člověkem nedomluvim, nesejdu se s nim třeba za hodinu za mosteckou věží a on mi za to zpětně nedá peníze. (!) No tak kurva, děláte si ze mě už srandu? Proč bych mu měl něco takovýho vůbec zaručovat? Může mi on snad zaručit, že svym pendrekem za hodinu za mosteckou věží neumlátí mamku s kočárkem a měl bych na něj kvuli tomu preventivně snad zavolat PČR, aby mu pendrek zabavila? A můžu já jemu zaručit, že mu za 5 minut nehodim čepici do vltavy a neomlátim o hlavu karton ze skicáku? Měl by mě kvuli tomu snad preventivně zpacifikovat? K tomu se hodí starej vtip, kterej ani neni vtipnej:

– Proč bych měl platit nějakej poplatek za vypalovačku a média, když nebudu nic krást?
– Protože máte nástroj.
– Tak to mě zavřete za znásilnění sousedky!
– Vy jste znásilnil sousedku?
– Ne, ale mám nástroj!

7:20
Rozhovor s druhym městskym policajtem, kolegou toho, kterej obhajuje presumpci viny.

– Na mostě nesmíte kreslit, projdete bránou a tam už se to smí, nepřijde vám to absurdní?
– To je jako byste řekl, když vlezu do kina, tak musim zaplatit, ale těsně předtim ještě platit nemusim.

No tyvole. Království a půl princezny za školení pro městskou policii na téma: “Soukromý majetek versus veřejný prostor”.

– V kině platíte za tu službu.
– Tadyto je vlastně taky taková služba.

To že si na Karlově mostě můžu kreslit do skicáku? To neni služba, to je občanská svoboda.

Veřejnej prostor?

Karlův most je veřejnej prostor, kterej neni veřejnym prostorem. Jakmile na nějakym místě skupina privilegovanejch začne hájit svoje vlastní zájmy na úkor zájmů ostatních a omezovat jejich svobody, už to neni tak uplně veřejnej prostor. Co to teda vlastně je? Nevim, protože soukromej majetek to taky neni. SVKM si z tohohle kousku Královský cesty udělala komerční zónu a běda, kdo tam přijde loupat jejich perníček. Nebo běda, kdo tam přijde a bude z toho perníčku čuchat jeho výpary.

Každopádně mám podezření, že SVKM si právní předpisy vykládá podle svýho, městská policie jim posluhuje a chová se protiprávně, poslal jsem teda dotaz na radnici MČ Praha 1 s popisem incidentu a s prosbou o vysvětlení a o jmenování právních předpisů, který tohle upravujou, abych si je mohl nastudovat. Jsem zvědavej na odpověď a zveřejnim jí. Pokud se dovim, že na mostě nic takovýho jako zákaz nekomerčního kreslení bez záboru neexistuje, budu to řešit dál. No, vlastně to budu řešit dál i pokud existuje, páč takovej předpis nemá ve svobodný společnosti co dělat.

Fotka se mnou zdarma – zákaz

Z mostu byl tři dny před námi například vyhozenej i kluk s cedulí “Picture with me for free”. Jen tak tam stál, držel ceduli, usmíval se na lidi a ti se s nim fotili. Nikdo mu za to nic nedal, nic za to ani nechtěl. Jen se trochu pobavit a rozesmát pár turistů. Zpříjemnit jim den. SVKM zavětřila, že je v jejich revíru něco “for free”, tak na místo vyslala svoje biřice, který kluka vyhodili. Bohužel se do toho nechce dál vměšovat, takže to nijak řešit nebude. Což je škoda.

Objetí zdarma – zákaz

V reakci na tenhle článek mi napsal student MFF UK, kterýmu se před nějakou dobou stalo něco podobnýho. Všichni určitě znají ceduli “Free hugs”. Kdo chce, tak k vám přijde, obejmete se, pokecáte, zasmějete se a jdete si svojí cestou. Dopadlo to naprosto stejně jako u kluka z předchozího odstavce – hlídač a vyhazov. Aneb jak spolehlivě zabít kulturu na jedný z nejhezčích památek v týhle zemi.

Omyly diskutérů

Několik diskutérů na youtube i na facebooku argumentuje slovy: “Musí to tam bejt omezený, neasi. Chcete, aby tam přišlo tisíc stánkařů a každej si tam dělal, co chtěl a vypadalo to tam jak na nádraží?” To jsou lidi, který to video a celej problém vůbec nepochopili. Na mostě je danej počet míst, který jsou určený k pronájmu/záboru a je to tak správně, protože most musí bejt pořád volně průchozí. Na tom nikomu z nás vůbec nic nevadí. Nehledě na to, že mimo most před mosteckou bránou si údajně můžeme kreslit jak se nám zlíbí – klidně i s cedulí – a nepřijde mi, že by tam byl nějakej totální chaos a bordel kvuli tisícům lidí, který si tam přišli zakreslit. Neni tam o nic větší bordel než na mostě.

Další zmiňujou ceduli, že kdybysme neměli ceduli, k ničemu by nedošlo. Pravda, je to v podstatě nabízení služby zdarma, o čemž si nejsem jistej, že je to z pohledu zákona uplně košér. Nicméně kdo se podíval na video a přečetl si článek, tak zjistil, že sama cedule nikomu nevadila a nikdo se o ní nezmínil. Ani jednou. Kdyby ano, na výzvu policie bysme jí bez protestů odstranili. Kromě toho ve videu zaznívá naprostej zákaz kresby. Ne zákaz kresby s cedulí nebo nabízení služeb zdarma. Ale zákaz kreslení. Kdybysme ceduli vůbec neměli a jen lidi oslovovali, jestli chtějí portrét zdarma, dopadlo by to stejně, protože i tak by se kolem nás se zájmem hromadilo víc turistů než u stánků. Což je samozřejmě nepřípustný.

Kamarádce, studentce AVU, se to i stalo. Jen tam tak stála a trénovala kreslením soch a pohybovek lidí atd. Její kreslení zajímalo turisty, tak se u ní chvilkama zastavovali. To se znelíbilo jednomu výtvarníkovi, po dohadech jí začal vyhrožovat násilím pokud neodejde. Je docela drobná a byla tam sama, takže se bála a hned radši zmizela. Důkazy o tom samozřejmě nejsou, protože to nenahrála. A takhle to tam chodí běžně.
Problém je, že většina poškozenejch to nechce dál řešit, protože nechtějí problémy a nestojí jim to za to. Mně ano.

Taky nás osočujou z toho, že jsme tam šli JEN abysme provokovali a byli jsme moc rádi, že jsme tohle vyvolali. To odmítám, protože to neni pravda. Opravdu mnohem radši kreslíme, než se s někym dohadujem a necháváme se obírat o svoje svobody. Kdyby naše kreslení proběhlo hladce, budu mnohem radši, protože budu vědět, že si tam kdykoli budu moct jít zakreslit znova, trochu potrénovat skicování portrétů, pokecat s turistama z celýho světa a věnovat jim obrázek, když ho budou chtít. Parta právně negramotnejch chlápků, která bere spravedlnost do vlastních rukou, tyká nám, uráží nás a šahá na naše věci fakt neni muj sen o ideálně strávenym nedělnim odpoledni.

Taky jsem zaslechl, že je celá akce dopředu připravená. A něco o vlastním promu. A že přistání na Měsíci je prej od Kubricka. Tak teď nevim.

Závěr

Výtvarníci a členi SVKM nám na mostě nebyli schopný podat jedinej rozumnej argument, proč nesmíme dělat to, co děláme. Městská policie jen pronesla několik lží a několik informací, kterejm jsem sice nevěřil, ale neměl jsem způsob, jak si ověřit jejich pravdivost, tak jsme se podvolili a odešli. Byla to chyba, měli jsme odejít až na výzvu Policie ČR, která by nám to snad dokázala vysvětlit líp.

Jsou tu dvě možnosti:

1) Omezení týkající se nekomerční kresby bez záboru skutečně existuje. V tom případě někdo na radnici nehoráznym způsobem omezuje moje svobody zakotvený v Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ústavního pořádku ČR. A to například svobodu projevu, kterým moje kresba je.
2) Nebo takový omezení neexistuje a dělá totéž. Ten někdo je v tomhle případě SVKM o. s. a městská policie, která mu posluhuje.

Mimochodem, povšimněte si agendy SVKM pro Karlův most. “Pouze prodej výtvarných děl.” Nic takovýho jako “povolování kreslení” tam nevidim:

Sdružení výtvarníků Karlova mostu, o.s.

adresa kanceláře: Sněmovní 7, 118 00 Praha 1
adresa pro písemný styk: P.O.B. 106, 118 00 Praha 011
telefon/fax: 257 53 10 88
návštěvní dny: úterý 9,00 – 12,00 hod. a čtvrtek 13,00 – 16,00 hod.
agenda: Karlův most – pouze hudební produkce nebo prodej výtvarných děl, Uhelný trh – pouze prodej výtvarných děl

zdroj: praha.eu

Jen co získám vyjádření radnice MČ Praha 1, uveřejním ho.

Díky za přečtení a za sdílení.

S pozdravem, míru zdar
soudruh Milan Martinec, krycí jméno Plumm.
_________________________________________

EDIT 6. 9. 2013, 15.31:
Za zmínku v souvislosti s focením a kresbou stojí tzv. svoboda panoramatu, což je bezúplatná zákonná licence umožňující volný užití děl umístěných na veřejnym prostranství, která je přímo obsažena v autorskym zákoně. Co je to “volné užití díla” a “bezúplatná zákonná licence” je rovněž obsaženo v autorskym zákoně. Odporúčam vygooglit.

EDIT2 6. 9. 2013, 17.08:
KRESLÍCÍ SRAZ: Spousta lidí se mě ptá, kdy bude na mostě nějakej kreslící sraz a že si chtějí udělat svůj vlastní a jestli se nechcem připojit a tak dále. Byl bych rád, kdyby kreslící sraz někdy brzo proběhnul. Ostatně, vy všichni si můžete s kamarádama jít na most zakreslit kdykoli se vám zachce a udělat si tak svůj vlastní sraz. Jen prosim o zvážení, jestli neni vhodný počkat na vyjádření radnice MČ Praha 1. Podle mýho názoru jo už jen kvuli tomu, že s lejstrem v ruce se líp argumentuje. Navíc jedna velká akce je imho účinnější v upozornění na problém než spoustu malejch. Nic vám nedoporučuju ani nevymlouvám, jen prosim o zvážení.

Až nějakej sraz budem pořádat, ať už oficiálně ohlášenej kvuli velkýmu počtu lidí nebo neohlášenej, dám vědět. Maily na vás mám a napíšu dopředu článek. Rovnou říkám, že všechny srazy, který proběhnou bez toho, aniž by tu byl článek přímo jen o tom pořádanym srazu, nemají s námi nic společnýho a neorganizujeme je.
Přeju všem hodně štěstí se skicákem na mostě.

EDIT3 10. 9. 2013, 13.30
Objevily se nějaký obvinění z úmyslný manipulativnosti videa. Přidávám odkaz na celou nezkrácenou a nijak neupravovanou stopáž těch dohadů. Je tam slyšet navíc několik věcí, o kterých píšu v článku, ale na sestříhanym videu nejsou. http://www.youtube.com/watch?v=NlBqxgA4Gs4

421 comments
 1. Jan Čížkovský říká: 05. 09. 201320:02

  Ahoj,

  Strasně ti fandim kámo!!! To jak si zareagoval na tenhle zákaz mne opravdu oslovilo.
  Plně s tebou souhlasím a jako bývalý student odborné školy umělecké, tvoji akci podporuji.
  Kdyby si s čímkoli potřeboval pomoct du do toho. Můj mail – matsmen@gmail.com
  Jsem grafik, umělecký obor je moje krevní skupina a nikdo mi nebude zakazovat kreslit ať je to na jakémkoliv místě.

 2. Stetha říká: 05. 09. 201320:09

  No ale pokud nějaká taková pitomá vyhláška existuje, tak budeš za troubu.

 3. Lukáš Frýdek říká: 05. 09. 201320:14

  Tak tohle mě fakt zajímá! Jako normálně bych s tim šel i na ústavní soud, že omezujou tvou svobodu projevu. Zkusil bych kontaktovat i ombudsmana (http://www.ochrance.cz/), protože tohle je fakt nesmyslný.

  Zkusil bych kontaktovat i Pirátskou stranu (která se za tebe postaví a budeš mít i silnější základnu, včetně jejich právníků), protože ta se taky tak trochu zabývá autorskými právy apod. a spoustu takových věcí řeší (viz http://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pouzit_lego_panacka_ve_volebnim_spotu_je_v_poradku). Jsou např. přesvědčení, že stažením filmu z netu (zdarma) neubíráš korporace o zisky, protože nikde není řečeno, že dotyčný by si takový film i koupil (kdyby nebyl k dispozici na internetu). To samé je i u těch kreseb. Kde maj ti umělci apod. důkaz, že kdybyste tam vy nebyli, že ti lidi, které jste kreslili, by si koupili svůj portrét u někoho z těch dalších umělců? No kurva, jak vás můžou obviňovat z toho, že je obíráte o zisky?!

  Navíc si myslím, že asi pak ani nebudou dobří kreslíři, když si myslí, že je vy můžete připravit o kšefty. Lidi snad chodí za umělci kvůli jejich stylu, talentu, praxi. Jednoduše, nechali byste si udělat portrét od Picassa za 10 tis. Kč nebo od kluka z ČVUT, který vlastně ani moc kreslit neumí, ale udělal by portrét zdarma? Tady zkrátka o peníze nejde, ale spíš o toho umělce samotného. Proto za ním ti lidi chodí, neasi?

  A vůbec, můžou v nějakém státě označit nějaký území, kde platí jiné zákony než toho státu? Každopádně držím palce a netrpělivě čekám na další vývoj.

 4. Tomáš Svěrák říká: 05. 09. 201321:16

  To Setha: Pokud taková vyhláška je, tak je v rozporu se zákonem případně LZPS, což jsou tomu nadřazený “dokumenty” (když to takhle blbě nazvu)

  To, že někoho obíráš o zisky, je kravina. Když si založim firmu, budu nakupovat počítače a zadarmo rozdávat, je to moje věc a těžko mě bude jiná firma z oboru obviňovat, že je obírám o zisky. Řeknou si, že jsem blázen a brzo zkrachuju, což se v 99% taky stane.

  Jejich prodejní řád se týká jen a pouze prodeje. Cokoliv zdarma je tedy v pořádku a oni nemají právo tě v tom omezovat. 🙂

  “Podmínky jiného zvláštního užívání komunikace” – museli by mít napsáno, co se rozumí pod pojmem “jiné zvláštní užívání komunikace”, což nemají. To samé platí i pro “Veřejné vystupování”. U toho si ale nejsem jistej, jestli to neni obsažený v zákoně.

  Na otázku Lukáše Frýdka: “A vůbec, můžou v nějakém státě označit nějaký území, kde platí jiné zákony než toho státu?” Nemůžou. Ústava s LZPS a zákony je prostě nadřazená všem vyhláškám atd. které s těmito “dokumenty” nesmí být v rozporu.

  Na závěr přiznávám, že co mám ohledně toho všeho nějakou představu, která je založená na (zatím) středoškolském vzdělání, na VŠ jsme právo neměl. Je tedy možné, že se můžu mýlit.

 5. Plumm říká: 05. 09. 201321:31

  Stetha: Proč bych měl bejt za troubu? Jestli ta vyhláška existuje, tak je špatná a měla by bejt zrušená. A třeba jsme na to teď upozornili několik lidí, který si na radnici příště radši zvolí někoho jinýho, kdo s tim něco udělá. A i kdybych byl za troubu, tak mi to za to stojí.
  Navíc tvuj koment je jubilejní 1000. koment na blogu, takys mohl voe napsat něco vtipnýho a inteligentního, když už. 😀 Chtěl jsem “výherci” dát něco spešl, ale tobě jenom koupim pivo, protože furt něco vyhráváš a to neni fér. 😀

 6. Plumm říká: 05. 09. 201321:43

  Jan Čížkovský: Díky

 7. Martin Bohac říká: 05. 09. 201321:56

  Velkej BIG UP. Co udelat nejakej pravidelnej den free kresleni na moste? Proste kdyz nas tam pujde treba 100 tak co s tim udelaj? Proste tam prineseme spoustu veci a budeme vsechno delat zadarmo, na to nas nemuzou vyhodit. A pro jistotu si sebou vemem treba i par v pohode pravniku a kameramanu at je jeste veselejc 😉
  Kontakt na me mas, ja do toho du 😉

 8. Stetha říká: 05. 09. 201322:02

  Tomáš: Jasný, já nikde nepíšu, že pokud ta vyhláška nebo nařízení existuje, tak je skvělá a úžasná. Ale nic to bohužel nemění na tom, že být jednim z těch “podnikatelů”, tak bych byl taky nasranej jako sviňa, když si platím velký prachy za to, že tam můžu “podnikat” a nějaký floutci mě tam obíraj o potencionální zákazníky.
  Plumm: Tak já smažu nějakej předchozí, ať to padne na někoho jinýho, ať mu můžeš koupit něco velkýho 🙂

 9. Jarda Haž říká: 05. 09. 201322:15

  Máš můj respekt a podporu! Držím palce!!!!

 10. Kuba říká: 05. 09. 201322:21

  Hej hoši jdu do toho s vámi. Muj mail: kuba.konig@seznam.cz :D.
  Podle mě je to potřeba a ještě k tomu potěšíme pár turistů :D.

 11. Izak říká: 05. 09. 201323:05

  Zadna svoboda projevu v CR neni, tu zarucuje zakladni listina prav a svobod a ta sama listina rika, ze muze byt omezen zakonem !
  tezke vam zde treba nemuzu rict, co si myslim o revizionismu 😉

 12. Izak říká: 05. 09. 201323:08

  Jednani s Policii CR, police je banda kokotu to uz by jste meli snad vedet ne? Vzdyt lzou, podvadeji a prekrucuji zakony.
  To se dela jinak, vyhlaska je hezka vec, ale jaksi na komunikacich neplati ze 😉
  Uz se to resilo Xkrate a proto onen zabor, ktery zakon pripousti, jak zname, vyhlasky stoji vylozene ne lejnech a ne pravnim zaklade.

  tazke priste zneni zakonu a nechat si to UKAZAT a stejne tak klidne onu vyhlasku … a neni lepsi najit si pravnika, ktery si tam pro zabavu pujde s temi lidmi popovidat ;-))

 13. Izak říká: 05. 09. 201323:16

  Abych jeste odpovedel na cloveka, co rika, ze kdyz budu davat PC zadarmo, no to jako firma nesmime, to je dumping a ten je v CR nezakonny, tedy nesmis prodavat pod naklady, leda jako nepodnikatelsky subjekt 😉

  Jo a vyhlaska pokud vim na verejnych komunikacich neplati, to bych si taky mohl rict, ze jezdit se bude vlevo a ruzne jine blaboly. Zakon prave umoznuje zpoplatnit onen zabor, coz je dokonce v zakone o verejnych komunikacich a cenu si uctuje mesto a to i v pripade, ze se tam delaji nejake prace etc.

 14. Izak říká: 05. 09. 201323:18

  Vyhlaska – vyhlaska musi byt v souladu se zakony CR, ustavou a mezinarodnimi smlouvami, lze ji tedy rozporovat a odvolat se treba proti pokute az k soudu, ktery muze vyhlasku zrusit, asi lze vyhlasku rovnou napadnout u soudu, netusim ale, zda to muze udelat obcan bez toho, ze ji byl nejak dotcen, tedy s nim neni vedeno spravni rizeni.

 15. Izak říká: 05. 09. 201323:23

  Jo a zavrem je treba si zjistit, zda je to komunikace, nebo jen ucelova komunikace, tam totiz zakon o silnicnim provozu neplati i kdyz se tam dodrzuje v ramci koexistence vozidel.
  Ucelova komunikace je treba muj dvur, soukrome parkoviste, vjezdy na kde co, vcetne bezinek a zalezi ja je vedena, popr. zda je vubec vedena.

 16. V opozici a zase blbe... říká: 05. 09. 201323:53

  […] Zdroj: O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě. | Plumm. […]

 17. Paige říká: 06. 09. 201300:03

  Zajimave. Jako nestranny obcan souhlasim se stalymi okupanty mostu. Je pravda, ze Karluv most je asi nejfrekventovanejsi pamatka v Ceske Republice vubec a souhlasim s tim, ze by mel nejakym zpusobem reprezentovat. Cili, dava smysl, ze existuje vybor, ktery udela urcitou selekci mezi vytvarniky. Kdyby tam mohl jit kazdy, tak tam bude kazdy radoby vytvarnik, bezdomovec, student a prostitutka z Prahy, ne-li z cele Ceske Republiky, mozna i z ciziny. A turiste nebo kdokoli jiny ani neprojde. Musel by se tedy napriklad omezit pocet lidi nabizejicich sluzby, at uz zdarma nebo zpoplatnene.Postavit se vedle cloveka, kteremu je to obzivou je jednoduse provokace, nic vic, nic min. Vite naprosto naprosto presne, proc jste si tam sli stoupnout. Neni to ani hrdinsky cin, ani charita, tak v cem je smysl te vasi radoby revoluce? Premysleli jste o tom, co by se stalo, kdyby si tam mohl jit stoupnout kdokoli? Asi ne, ze?

 18. Jan Drnek říká: 06. 09. 201300:09

  Hm? Dobře, zkusím znova. Tohle je daleko horší než obyčejný doublepost. Ten nahoře prosím smaž.

  S tímhle vším se asi můžu ztotižnit líp než většina ostatních lidí, protože představa dělání umění, něčeho neodděliteně spjatého s duší, za peníze, které jsou tělem moci, se mi hnusí. Neplést s řemeslem, samozřejmě.

  Co víc, kdybych žil v Praze a zjistil, že se na Karlově Mostě tohle děje, umím si představit, že bych vyloženě chodil kreslit tam, ne jenom proto, že je tam dobré světlo, čerstvý vzduch a lidi ochotní se nechat zvěčnit úplně všude, hlavně proto, že bych tím štval tyhle lidi.
  To video je moc zajímavé a poučné v tom, že ukazuje, jací parchanti to jsou, že nesnesou konkurenci jakéhokoliv druhu, působí tam jako pitomci a to tam ani není vidět jejich práce, na které by bylo i nezkušenému oku celkem jasně zřetelné, že toho ani moc neumí – navíc to taky vypadá, že promítají vlastní parasitismus, za který se v hloubi duše stydí, na ostatní.

  Nicméně:

  Na twitteru jsem ti psal, že mi to přijde jako performance. Poněvadž se někomu snažíte ukázat nějakou situaci, co možná nejvíc modelově, sám to v textu víceméně přiznáváš(Koupili jsme si skicáky z Tesca – proč? Kdyby to byl tvůj normální skicák, bude daleko zjevnější, že kreslíš jenom tak. Místo toho jsi koupil skicák ze kterého se stránky dají vytrhávat, abys mohl portréty dávat lidem, čímž ti zjevně přímo šlo o to, napodobit jejich činnost, vytvořit kontrast, konflikt, tohle je první věc, která se dělá když má člověk improvizovat v divadle, stejně jako když se performuje). Tón je podezřele dramatický. Nahráváte to všechno(Proč vůbec? Věděli jste, že to začne být takhle drsné?). To samozřejmě neznamená, že to v jádru performance nebo vůbec snaha o vlastní zviditelnění je. Přijde mi ale hodně důležité ti ten dojem sdělit spíš proto, že pozorný člověk, tím víc takový, který by ti mohl třeba pomoct poněvadž se pohybuje někde výš v uměleckých kruzích a s nejvyšší pravděpodobností má performance a pozornostího běhnění po krk, se toho lekne taky.

  Problém evidentně je dávání věcí zadarmo vedle lidí, kteří je dávají za peníze. Když jsi na ten most vlezl, mohl jsi čekat, že se jim to nebude líbit. Co tam říká ten pán o socialismu a kapitalismu je z jeho strany celkem určitě totální projekce, ale zároveň v tom ten prvek přítomný je. Žiješ v mafiánském kapitalismu a pokud tě překvapuje, že se lidi snaží, až paranoidně, ochránit si grunt každým dostupným způsobem, děláš se tak trochu hloupějším, než jsi.

  Pokud ti jde o vytvoření veřejného povědomí, v žádném případě taky nejsi první, ani poslední, kdo tohle vytahuje. Hele, vygoogluju ti to, první odkazy po tobě:
  http://www.metro.cz/fotili-jsme-karluv-most-a-nikdo-nezasahl-hlasi-pirati-pd0-/co-se-deje.aspx?c=A120628_185212_co-se-deje_mpe
  http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/zakaz-foceni-na-karlove-moste-vyzene-vas-agresivni-ochranka.html
  http://www.lidovky.cz/sbirame-ceske-absurdity-0wp-/zpravy-domov.aspx?c=A120630_123800_ln_domov_spa

  Jediný rozdíl mezi tebou a těmihle žurnalisty je, že ty jsi umělec, víc ti záleží na osobní svobodě a chápeš to jako hlubší problém, navíc se tě to osobně týká, vždyť jde o svobodu dělat umění.
  Zjevně to před tebou řešila spousta lidí, zjevně to tak je pořád. Navíc o tom je nějaké hrubé povědomí lidí, sám o tom slýchám z nadávek. Působí to jako psaní ‘skici’ s měkým i, což mi taky trhá srdce, ale už je to tak.

  Tohle píšu, aniž bych věděl, jak to právně ve skutečnosti je. Ostatní zdroje – hlavně články v novinách – říkají, že je to svévolným výkladem té vyhlášky (jeden z těch výše linknutých vyloženě nadává na to, že se na karlově mostě nesmí nahrávat videa, podle toho už jenom to uploadnutí videa na YouTube by bylo protizákoné, přitom jich tam je z Karlova Mostu spousta). Ale pamatuju si, že když jde o prodej, dá se u věcí malé hodnoty argumentovat před zákonem ústně smluvní výměnou, dokud to není systematické(tj. dokud si nepostavíš stánek, není protiprávní stát v metru u automatu na jízdenky a prodávat svoje zbylé co jsi našel v kapse lidem, abys měl sám peníze na autobus domů). O dávání věcí zadarmo v tomhle ohledu ani nejde, to tuším zákon vůbec nezajímá, dokud nezačneš dávat lidem peníze, nebo třeba domy. Možná proto to potřebují stanovit jako službu. Ale jak říkám, to je všechno spekulace.

  tl;dr: Mám dojem, že děláš správnou věc, ale mám taky dojem, že jí děláš hrozně špatně, na FB který má úžasně konzistentní pověst v tom, jak se skrz něj nedá nikdy nic doopravdy změnit, plus postem na blogu, který není zvlášť civilní, to všechno, když ta celá věc ještě neskončila a ty nemáš oficiální vyjádření lidí, kteří by to měli zeshora řešit.

 19. Paige říká: 06. 09. 201300:18

  Ja sama se pocitam do rad vytvarniku a podporuji umelecke vyjadreni temer jakehokoli kalibru, a jsem pro svobodu slova i v podobe umeni, ale tohle mi proste prijde stupidni, to se na me nezlobte. Nezda se mi, ze byste se vubec zamysleli nad dusledky nebo vysledkem vaseho pocinu. Kdyz si otevru restauraci vedle jine restaurace a budu davat obedy zdarma, je naprosto logicke, ze vsichni budou chodit ke mne, tim padem zruinuji majitele sousedske restaurace. A ceho jsem jako docilila? Pokud mam svedomi, tak v noci nebudu spat, protoze ten ci onen zkoncil na pracaku, shani se po nem banky a ruzne pochybne instituce na Kajmanskych ostrovech, deti nemaji co jist, manzelka asi pozada o rozvod a muj soused pravdepodobne zkonci s opratkou kolem krku. Mozna prehnana situace, nicmene otevrete oci!!! Komu presne timhle prospivate? Sobe ne, jinym take ne, tak proc?

 20. Dmitriy Lovermann říká: 06. 09. 201300:20

  Zajímavá provokace a experiment 🙂 Držím palce a budu sledovat, čím to všechno skončí.

 21. Nya-chan Production říká: 06. 09. 201300:34

  @Paige: “Komu tím prospěješ? Druhé straně?” – Pelíšky

  Nicméně to všechno co říkáte je zcela v pořádku – pokud je to nějak ošetřeno právně či vyhláškou. Pokud ne (čemuž tak může být v tomto případě, což by autor chtěl zjistit, očividně, proto dotaz na Prahu 1), pak je to čirá buzerace a šikana, což je – jsem si jist, že celkem spolehlivě – špatně.

 22. Jan Drnek říká: 06. 09. 201300:35

  Paige: Jak to chápu já, narazili na problém, který sice je předpokládatelný a obecně známý, ale je to pořád problém a vyskytuje se v něčem, co je pro ně důležité. A nikdo jim neumí vysvětlit, proč se s tím problémem nedá něco dělat. Duch doby je duch člověka, v němž se doba odráží a tak dál, nebo jinak, je v jejich zájmu žít o trochu víc v pravdě.

  Pokud jde o morální stanovisko, jsou umělci na Karlově Mostě zhusta mizerní autoři a jak je z videa patrno, také mizerní lidé. Právě proto, že by Karlův Most měl být reprezentativní, dělají správnou věc, když směrují pozornost lidí k tomu, jak to na něm vypadá. Už jenom fakt, že musí zaplatit za pokus, odradí hromadu schopných lidí.

  Popravdě, možná že ještě lepší přístup, pokud by šlo o to to se dostat v tom všem ještě někam dál, by mohl být zkusit i druhou stranu, hrát jejich hru, pokusit se do té komise přihlásit a zkusit tam pracovat, buďto pochopí doopravdy zvnitřku, jak to funguje, nebo může velmi snadno dokázat zaujatost.

 23. Nya-chan Production říká: 06. 09. 201300:38

  A jen ještě poznámka k Paige – otevřít si vedle souseda levnější restauraci je naprosto regulérní věc. Stačí se podívat na ČD vs. Regiojet, kde RegioJet díky cenové válce prodělává zhruba polovinu (zisky cca. 85 mil. Kč, výdaje 170 mil. Kč za poslední rok) – ale to je čistě jeho věc. Proč by mu to proboha někdo zakazoval (s výjimkou antimonopolních ochran, ovšem, což už je ale mimo “férovku” jeden vs. jeden v oboru, kde nás dělá dost)

 24. Plumm říká: 06. 09. 201300:48

  Paige: K prvnímu postu: Přemejšlel jsem o tom, co by se stalo. Nestalo by se totiž vůbec nic. Někdo by tam prodával trička, někdo by tam měl pult se zmrzlinou. Na všechno ostatní, jako třeba, že turisti by neprošli, že je to jen provokace, že víme naprosto přesně proč jsme tam šli a v čem je smysl “rádoby revoluce”, je odpověď v článku.

  A k druhýmu: Nehodlám se zamejšlet nad důsledky svýho jednání pokaždý, když si jdu do města zakreslit a někomu tu kresbu zadarmo věnuju.
  A nezlobim se, že vám to přijde stupidní, cizí názory respektuju.
  Jsou akce, kdy bezdomovci dostávají zdarma například polívku nebo oblečení. Přijde vám, že kvuli tomu krachují restaurace a krámy s oblečením? Nebo přijde vám, že kvuli streetworkerům, který narkomanům mění použitý stříkačky za čistý, krachujou lékárny? Mně ne.
  Oči mam otevřený.
  A komu tim prospíváme, to je záludná otázka. Nejspíš z valný většiny Pražákům, který pocit nesvobody vnímaj palčivěji než vy. Pak dál všem lidem, který se čas od času dostanou na most a jsou imho neoprávněně vyhozený sekuriťákem. A samozřejmě taky sobě, protože svojí svobodu považuju za něco nedotknutelnýho. A rád kreslim. A chci si čmárat všude. Třeba i za chůze přes most. A když si tam nechci čmárat, tak chci mít alespoň tu možnost.
  Snad jsem odpověděl na všechno.

 25. Dan říká: 06. 09. 201300:58

  Držím Vám palce ať vytrváte, to co se děje na K.M. mě fakt štve. A to co jste udělali je opravdu dobre. Doporučil bych zkusit váš článek a video poslat pár právníkům (ať treba amnesty int. nebo i soukromím, věřím že se mezi nimi najde někdo kdo schutí a zadarmo podá právní výklad. Vím že pozdě ale z mé zkušenosti pár rad do příště: Pakliže vám kdokoli cokoli tvrdí o záboru a zákazu, tak na to musí mít nějaký papír. V tomto případu by měli být dva, první od pronajímatele (Praha) kde bude že opravdu celý most je jejich. Druhý s podmínkami a zákazy na mostě. Pakliže nedokáže předložit dokument v kterém by bylo definováno že opravdu nesmíte kreslit a teď nemyslím žeby někdo narychlo napsal na skicák zákaz kresby ale myslím dokument od města s všemi náželitostmi, příp z sdružení který rozvníji dokument města a opět má všechny náležitosti ( minimálně nejaké razítko , datum, jméno. ) Pak se může jít opravdu bodnout a ani strážník mu nepomůže. Protože Strážník by měl minimálně říci na základě čeho to a to nesmíte. Mno a když řekne že na základě vyhlášky prahy či městské části, pak by tato měla být dohledatelná, a pokud si vymýšlí má problém. Obecně pakliže něco takového existuje, musíme být o tom informování. Jako že vstupujeme do zóny s určitými pozměněnými pravidly. Tedy na vstupu by měla být cedule zákaz toho či onoho. A tento prostor by měl být jasně ohraničen. Řek bych že ani jedno z toho na mostě nenajdem. Třetí obecná rada, ale to už jste tam někde výš zmiňovaly, pakliže policista (i městský) říká něco co se nezdá být pravdou, případně mám podezření že překačuje své pravomoce, je dobré zavolat státňáky. Zatím mám zkušennost pouze s voláním státních na městské, ale dobrému kamarádovy se již podařilo volat i Státní na státní. A problém se zdárně vyřešil. ještě jendou držím palce. A jsem zvědavý co vám odpoví.
  Dan

 26. kluk říká: 06. 09. 201301:11

  Zdravím, jsem člověk, co se obvykle neúčastní protestů kteréhoko-li typu, ale tohle mi přijde jako velice zaujímavá situace, která mě dokáže strašně nasrat, proto kdyby jsi plánoval nějaké pokračování, rád bych se připojil. Navrhoval bych zkusit lehčí formu provokace a vůbec ty kresby nikomu nenabízet ani zadarmo. Pouze bych kreslil např. sochy co jsou na mostě a argumentoval bych, že je to pro studijní účely. Z toho co jsem viděl by měli problém i s tím.

 27. Plumm říká: 06. 09. 201301:29

  kluk: Kamarádka z mostu sama radši odešla po tom, co jí jeden z výtvarníků vyhrožoval. Studuje AVU a kreslila si tam pro sebe do skicáku sochy a lidi. Prostě normální tréning každýho kreslíře. Turisti se u ní zastavovali a dívali se jak kreslí. Jednomu z výtvarníků se to znelíbilo. Řekl jí, ať odejde, oháněl se zákonama a vyhláškou. Ona, že ne, že si tu jen kreslí. Po dohadech začal vyhrožovat, že jí dá přes hubu. Je docela drobná a byla tam sama, tak radši hned odešla, protože se bála.

  A takhle to tam chodí běžně. Problém je, že nikdo z “obětí” to neřeší, protože nechtěj problémy a nestojí jim to za námahu. Mně jo.

 28. hombre říká: 06. 09. 201301:40

  strašně ti fandim a jsem ochoten jít s tebou do jakékoliv akce proti těmhle šmejdům. jsem původem z Kampy a taky jsem na tom mostě vyrůstal. tohle nemůže žádná partička dělat, jestli nám tu zase budou rudobratři usurpovat svobodu jako za komára, je třeba novou revoluci. ale ted už pořádně, od podlahy a s vidlema. tady máš muj mail: organix@post.cz a jestli uděláš nějakou akci, přijdu ti pomoct, nebo aspon podpořit.

 29. ferenc říká: 06. 09. 201302:05

  tento sbor “vytvarniku”, ktery by mel tvorit selekci, aby na krasnem miste neparazitoval odpad nefunguje
  dusledkem je, ze na moste maji zabrana mista hovada tvorici karikatury a podobne nekulturni hnusy
  tudiz tento spolek neplni smysluplnou funkci (plneni vlastnich kapes na ukor devalvace kulturni hodnoty mostu neni smysluplny)
  jsem tudiz jednoznacne za touto akci a jsem rad, ze nekdo na tento problem ukazuje
  moznost volneho skicovani bez ucelu vydelku by mela byt na takovem vizualne zajimavem miste samozrejmosti
  zajima me kontretni vyhlaska, protoze mam dojem ze sdruzeni s poskoky z rad luzy MP si tam tvori a vyklada zakony po svem
  tudiz jsem pro hromadnou akci volneho skicovani, karluv most neni soukromy majetek, aby se na nem vyhradne prizivoval soukromy subjekt

 30. Plumm říká: 06. 09. 201302:19

  Jan Drnek: Skicák z Tesca, protože jsme chtěli velkej a měli jsme v batozích jen A5kový. A jak jsem psal, chtěli jsme to těm lidem i dávat. Z vázanýho skicáku se netrhá.
  Proč to nahráváme – Nahrává to kamarád, kterýho točení baví. Chtěli jsme z toho pokreslení mít nějaký pohodový video, jako od něj máme už z některejch jinejch kreslících akcí. (Např. http://www.youtube.com/watch?v=gCmKnvrNriY) Když se objevil hlídač, tak prostě jen točil dál. Jenom blázen by vypl nahrávání při známkách nějakýho konfliktu. 🙂
  To, že se lidi snaží ochránit svuj grunt každym dostupnym způsobem, mě překvapuje a nedělam se hloupějším než jsem. Přestože jsem tak trochu misantrop a lidi mě serou už jak tak z principu, prostě proto, že jsou, pořád věřim, že nejsou všichni uplně špatný. Nemůžou bejt. Protože kdyby byli, nemělo by smysl snažit se u čehokoli o nějakou změnu. Jenže podle mě to smysl pořád má.
  Ke zbytku nemám asi moc co říct, jen díky za názor, ta část s performance je zajímavá.
  K posledním třem řádkům: Píšu o tom, co mě sere a co mě baví a to ve chvíli, kdy je to aktuální. Kdybych čekal, až budu mít oficiální vyjádření, tak o tom pak třeba už ani nebudu chtít napsat, protože vychladnu a bude mě v tu chvíli zajímat něco uplně jinýho. Nevim jak dělat správně PR nebo jak napsat civilní článek. A je mi to asi i jedno. To je celý. Dík.

 31. Plumm říká: 06. 09. 201302:25

  Btw. Nemusíte svoje maily psát takhle veřejně – kvuli spamu a tak. Stačí, když ho při komentu vyplníte do kolonky. 🙂

 32. slečna říká: 06. 09. 201303:36

  Je to moc zajímavý projekt. Akorát bych chtěla zmínit ještě jeden úhel pohledu…píšeš, že jsi student, nevím tedy z čeho platíš nájem a jídlo, jestli Ti někdo pomáhá nebo někde pracuješ.Bylo by proto zajímavé, zkusit malovat zdarma celý den (třeba po dobu jednoho měsíce).Možná, že by jsi na konci pochopil, že ti lidé, byť třeba nejsou umělci, mají jen strach aby se uživili.
  Chtělo by to spíš směřovat na změny nahoře než prudit těch pár chudáků.

 33. Džexperou říká: 06. 09. 201306:53

  Je na čase opakovat tuto akci:
  http://www.pirati.cz/regiony/praha/tiskove-zpravy/den_tripodu
  Jen to trochu modifikovat. Dáme vědět, připravte si tužky a skicáky!

 34. street říká: 06. 09. 201307:35

  Jak to tak vypadá, Karlův most je pro SVKM pěkné korýtko a běda, jak někdo něco udělá zadarmo, jenom z dobrého pocitu či studie, protože prostě tady se za to bude platit. Za chvilku bude tohle platit i na jiných frekventovaných místech? Kde to jsme? Možná by bylo vůbec nejlepší tam dát turnikety a nebo kontrolovat lidi a ptát se, zdali mají správnou obuv na chození po památkách a vybírat “přechodné” za každou minutu. Třeba já, když bych se jel někam podívat do zahraničí, a bylo by tam podobné místo, tak bych si velice rád udělal nějakou skicu na památku, kde jsem byl a už vidím, jak mě někdo vyvede, že jsem si nezaplatil, pochybuju. Zajímalo by mě jestli to takhle řeší i s cizincema, dobrá to vizitka…

 35. ottto painter říká: 06. 09. 201307:47

  Již jsem to chtěl udělat několikrát a jít kreslit přímo na most. Zejména obě brány zakresleny z mostovky mají osobité kouzlo. Vždy jsem ale místo toho vyhledal méně zprofanovaný pohled odněkud mimo tuto zonu. Ale teď mám velkou chuť jít přímo na most. Kreslit až se mi bude od uhlu a štětce kouřit. A když přijde nějaký strejda nebo afektovaná lady, že mám opustit most, tak mi zfleku prdel zakoření do šutru a nehnu se. Je to nehoráznost. V červenci jsem ve Švýcarsku kreslil v několika městech a ač kolem mne procházeli davy a často i policisté, nikdy jsem nespatřil nic, kromě obdivných úsměvů! Jdi se vycpat každý, kdo podporuješ takový pytel sraček, jako se který se děje u nás na Karlově mostě.

 36. Mirek říká: 06. 09. 201307:50

  Hezkej článek o Karlově mostě. Trochu jsem se pídil po tom, jak to na Karlově mostě je. Z pohledu vyhlášky č. 5/2013 Sb. hl. m. Prahy “Obecně závazná vyhláška o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech” je Karlův most běžným prostorem, kde se dá umělecká činnost provozovat. V důvodové zprávě, která je nezávaznou částí tohodle předpisu je úlitba Magistrátu pro Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Tyhle dva subjekty mají mezi sebou uzavřenou neveřejnou Smlouvu o zajištění organizace a pořádku při vystavování, prodeji a jiném mimořádném užívání veřejné komunikace v lokalitě Karlova mostu.

  Netuším, co je předmětem téhle smlouvy, ale předpokládám, že je závazná pouze pro členy sdružení. Pokud někdo není členem, nemusí se jí řídit. Není to právní předpis a není to veřejný dokument.

  Z toho nejspíš plyne, že když se někdo opře o zídku na mostě, vezme si skicák a začne malovat, nebo hrát na kytaru, je to podle zákona a vyhlášek v pořádku.

  A nebo je to celé jinak? A teď nemám na mysli absurdní výklad pravidel městskými strážníky a jinými, kteří kluka se skicákem vyháněli.

 37. Ade Anejde říká: 06. 09. 201307:55

  Ahoj moc ti fandím!!!!!! Konečně se někdo pustil do tohoto boje.
  Nejradši bych se domluvila a udělala kreslící protestní akci, která by na to upozornila (v davu je síla), to že si nemůžu jít třeba nakreslit studii soch na Karlově mostě což je galerie pod širým nebem veleznámích sochařů mě pěkně štve…. 🙁 nejde jen o portréty … prostě tohle by se dít nemělo – neberte nám právo tvořit pod širým nebem!

 38. Vendula Knezova říká: 06. 09. 201307:56

  Ahoj kluci,strasne vam fandim!Kez by takovych akci bylo vic!Jsem muzikantka a vytvarnice a zila jsem poslednich 10 let ve SVOBODNE ZEMI IRSKO…konkretne v umeleckem mestecku Galway,kde kazda ulicka zije lidma ze vsech koutu sveta,kteri malujou,delaj kouzla,hrajou muziku,zpivaj, atd atd par jich bylo mych kamaradu…..VSICHNI SVOBODNE DYCHAJ,SMEJOU SE NA SEBE A BAVEJ SE….to co jsem videla na vasem videu,je bezna situace ve vsem tady v cechach ((((((((…POLICEJNI STAT…straaasne smutny,hnusny….demagogie na kazdym kroku…DRZIM PALCE AT SE TAKOVYCH VASICH AKCI DEJE VIC A NECO SE ZMENI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 39. Petr říká: 06. 09. 201308:03

  At je to jakakoliv svinarna, tak maji pravdu a je to pochopitelny. Jednodusse receno jim proste kazis ksefty a to ze to delas zadarmo, je nezajima, protoze to je tvoje vec, za jakou cenu delas tyto sluzby. Nicmene pokud oni stojej o par metru vedle a museji mit licenci jak rikaji a maji nejakou sazbu a ty si stoupnes vedle nich a udelas stejnou sluzbu ale bezuplatne, tak je to jeste horsi pro ne, nez kdyz bys to delal za penize.

  Kdyz bys tam sel s kamosem a kreslili jste sami sebe bez teto sluzby verejnosti (turistum), tak jim to vadit nebude.

  Takze argumentace tim, ze kdyz si prijde kluk a bude si chtit nakreslit slunicko, je naprosto zcestna, protoze to je uplne neco jineho. Ty si samozrejme muzes taky nakreslit slunicko, ale nesmis to nabizet cizim lidem jako (bez)uplatnou sluzbu.

  Chapes ten rozdil?

 40. Petr říká: 06. 09. 201308:09

  Je to opravdu tak jak tam nekdo rika. Nemuzes si preci vzit auto, nalepit na to TAXI zdarma a vozit lidi po meste bezuplatne. Samozrejme ale muzes vzit auto a svest kamkoli kohokoliv znameho, pribuzneho ci kohokoliv koho uznas za vhodne, je to preci tvoje auto. Nicmene nemuzes to nabizet jako sluzbu komukoliv bez dostatecneho opravneni.

 41. Anonymous říká: 06. 09. 201308:10

  Pokud bude nejaka protestní akce, dejte vědet. Beru deti, pastelky a jdem do toho. Tohle je fakt pakarna! Andrea.

 42. street říká: 06. 09. 201308:12

  Petr: nepíše se tam, že nesmíš kreslit nic, ani sochy pro svoje použití? Tudíž ani sluníčko, pokud to kreslíš na Karlově mostě, teda pokud jsem to dobře pochopil

 43. Ondra říká: 06. 09. 201308:36

  Fandim vám hoši. Jen bacha na jednu věc – povinnost znát a dodržovat zákony opravdu máš. A potom LZPS vážně není součást Ústavy :), je to druhej ústavní zákon, Ústava je jen jedna 🙂 Ale to neber negativně, jen na to bacha. Ono naopak dneska znát zákony a umět argumentovat, tak jsi skoro nedotknutelnej..

 44. Tyr říká: 06. 09. 201308:48

  Zvažte možnost se obrátit na verejneho ochrance prav, na pana ombudsmana Varvařovského, s jeho pomocníky právníky si určitě budou vědět rady jak se situace má.

 45. Ondrej říká: 06. 09. 201309:06

  Vtipny…argumenty v diskuzi i videu typu “Vite moc dobre, proc jste si tam sli stoupnout” a “Jak by bylo Vam…” Nemam uplnou predstavu, kolik portret na KM stoji, ale pokud me vybrala slavna komise a ja tam muzuz kreslit a prodavat, tak prece musim bejt spicka na urovni. Vedle me prichozi clovek, kterej nebyl vybran komisi a zacne kreslit a davat skici zadarmo, pro me nemuze prece bejt vubec zadna konkurence. Milovnik umeni – bohaty turista (to je pravdepodobne muj obchodni cil) pohrdne nejakou skicou a jiste si koupi kvalitu primo ode me.
  Cely mi to pripomina akce taxikaru v Praze, ktery si propichujou gumy, protoze jejich kolega jezdi o korunu min za kilometr. Kdyz prevedu argument pana kapitalisty z toho videa “Jak by bylo Vam”, tak je vlastne hajzl ten, co ma to jizdny levnejsi a v pravu gauner, co mu ty gumy propichal.

 46. Rostislav Kutěj říká: 06. 09. 201309:06

  zažil jsem něco podobného s fotografováním… http://blog.rkutej.com/?p=303

  odpovědí sdružení výtvarníků byl článek v deníku Metro, ale tady je to jasné od vedoucího odboru… doporučuji se obracet na tento odbor a text odpovědi nosit u sebe…

 47. Rostislav Kutěj říká: 06. 09. 201309:09

  Listina je součástí ústavního pořádku…. to je jen slovíčkaření

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Listina_základních_práv_a_svobod

 48. Angie... říká: 06. 09. 201309:11

  To je demence v tomhle státě. Tak za chvíli nebudeme smět ani s foťákem jít ven, protože budeme porušovat zákon, že fotíme bez povolení? Vždyť to je skoro totéž. Jeden za to má zaplaceno a druhý to dělá pro radost… No mám dost a fandím a držím pěsti..!

 49. Marv říká: 06. 09. 201309:14

  To co říká Paige není ani trochu v pořádku. To je rádobýhumánní obhajoba kartelu. Pokud jsem schopnej vydávat objedy zararmo a neskrachovat tak to že hospodám vokolo to neprospěje není argument. Přínos který to má pro zákazníky rozhodně převáží fakt, že pár podnikatelů se bude muset stěhovat do jiný čtvrtě nebo jinýho odvětví. Kdyby se na karlově mostě místo těch rutinérů objevili mladý studenti co by si tam kreslili a rozdávali zadáčo, srdce by mě nebolelo pro žádnýho ztěch “výtvarníků” moje srdce by plesalo, že se do centra konečně dostala i opravdová kultura

 50. Jirka říká: 06. 09. 201309:15

  Rad priste pujdu s vámi a budu vas bránit telem. 😉

 51. Vojtěch Hájek říká: 06. 09. 201309:16

  Fandím vám! Pravděpodobně existuje vyhláška, která upravuje podnikatelskou činnosti na mostě, pochybuju však, že by existovala vyhláška, která by zakazovala kreslit zcela nevýdělečně!

  Takovéhle je jednání je zcela nekorektní a ač nejsem právník, dost možná i v rozporu se zákonem.

  V případě, že byste organizovali nějakou masovější akci typu “Kreslíme na Karlově mostě zadarmo”, rád se zúčastním už kvůli té srandě. Neváhejte mě kontaktovat na hajek.vojtech[zavinac]gmail.com

 52. Fil říká: 06. 09. 201309:18

  Ahoj, zajimave a fandim ti. Příště dej vedet a pujde nas vic. 🙂 takovej 100 lidi kreslicich, by me zajimalo co by s tim ty patlalove udelali. 🙂

 53. Marv říká: 06. 09. 201309:21

  A vůbec, tohle by stálo za to zopakovat v masivnějším měřítku. Navalit se na most, rozdávat obrázky, korálky, kreslit, tančit, zpívat… šel bych do toho. Dokud tam budou stát jednotlivcio nabo malý skupinky, žádnej zábor nikdo nepotřebuje.

 54. Bára říká: 06. 09. 201309:21

  To je směšné, oni vám nadávají do komunistů a přitom se tak sami chovají, kapitalismus a volný trh staví přeci na tom, že pokud ten kreslíř vedle kreslí líp než vy, tak by si za to ti lidé měli připlatit, pokud ne – smůla. K další věci, samozřejmě souhasím s nějakou regulací stánků na Karlově mostě, jenomže jedna věc je regulace a druhá věc je represe, ještě k tomu někoho, kdo za to nebere ani korunu. Měli bychom si uvědomit, že Karlův most je naše Národní kulturní památka a má sloužit nám! a ne nějaké skupince lidí vybrané z magistrátu a obchodníkům. Možná si řeknete, že na zámek vlastnící státem si taky nemůžete jít dělat, co chcete, ale měla by tu být snaha být otevřený veřejnosti a snažit se jim vyhovět, což se domnívám, že spousta památek splňuje. Takže nenechme si brát svá práva pod rouškou čeho vlastně?…

 55. Rouwen říká: 06. 09. 201309:35

  POZOR, kazda mince ma i druhou stranu. Jdete se podivat treba do Florencie, kde jsou prostory u pamatek a namesti zcela neregulovane. Budou vas tam honit ruzni prodejci nesmyslu, cernosi prodavajici hracky, radoby umelci nabizejici opravdu amaterske malby, vsude na zemi na namestich jsou rozlozeni, je jich tam opravdu hodne! A co je nejhorsi, ze za ty roky si vypracovali nechutne agresivni styl otravovani turistu a nabizeni zbozi. Takze po par dnech ve Florencii se citite jako stvana zver a nemate z toho mesta vubec dobry pocit (zkusenost leto 2012). Po prijezdu do Prahy jsem si rikal, jak je to super, ze tady se snazi policajti regulovat bezdomovce v centru a ze existuje aspon nejaka regulace u pamatek!!

 56. Filip Kilián říká: 06. 09. 201309:38

  Další důvod proč jako student nezůstávat v tomhle státu. Nejen že tu vládne sdružení prasat, nejen že se obcházejí zákony, ale hlavně zdejší populace je inteligencí na dně Macochy.
  Souhlasím s tebou, a už jen čtení o téhle při mi zatíná pěst. Jsem filmař, takže umění je pro mne život, navíc jsem nesmírně svobodomyslný člověk, takže tohle mi opravdu pije krev.
  Při příští návštěvě Prahy si beru papír a foťák a půjdu se na Karlák pobavit.

  Případně by to chtělo domluvit den, kdy by na tam naběhli lidi s foťákama a papírama a doslova zamořili most k nelibosti zdejších stánkařů s nulovou inteligencí a porozumněním.

 57. Marcusss říká: 06. 09. 201309:58

  Filip Kilián – Přesně tak, uspořádat nějaký hromadný happening.

 58. Jméno říká: 06. 09. 201309:59

  nevim jestli to tu už neni ale v zákoně je napsáno že zákony musíš znát pač neznalost zákona neomlouvá 🙂

 59. Petr G. říká: 06. 09. 201310:03

  škoda, že člověk dopředu neví co ho čeká. Nevzdat se, nechat se schválně zatknout a strážníky nechat sepsat protokol o zatčení, které nemá žádnou právní smysluplnost, celou věc předat médiím a na postup zúčastněných si řádně stěžovat tak by to dopadlo možná o trošku zajímavějc:-) Pevné nervy kucí…

 60. Eduard Es říká: 06. 09. 201310:06

  zase další olej do ohně nesmyslnosti? omezování svobody je snad běžná praxe ohledně všeho, což neznamená že je to špatně ikdyž to tak na první poslech zní. nemůžeš na můj pozemek protože jsem si ho koupil, stejně tak nemůžeš dělat některé věci na Karově mostě, protože ho má “pronajatý” společnost fungující tržním systémem. jsme komunisti abychom nefungovali tržně? 5m za Karlovým mostem chodí stejně turistů jako po něm, pokud potřebují kreslit portréty. a Když jim vadí že na tom někdo tak lehce vydělává, nic jim nebrání založit vlastní společnost a tržně se utkat o spravování Karlova mostu. Ono to taky tak jednoduchý výdělek třeba nebude. To je jako kdybych nadával na to že si někdo udělá zahrádku a já nemůžu v tomhle metru zrovna projít ale musim jít o metr vedle. Děsivé omezování svobody. taky rád kreslim, proto vim z kolika míst se dá kreslit v praze něco zajímavého… skoro ze všech!

 61. Vojtěch Lhotský říká: 06. 09. 201310:07

  Špatný kreslíř by je stejně nemohl ohrozit, je spíš nasral fakt, že přišel kreslíř dobrý a strhával pozornost davu. Zajímalo by mě kolik z těch vybraných peněz jde doopravdy na údržbu mostu. Na jednu stranu chápu, že si to tam chrání, na druhou stranu by mě ale osobně sralo, že si nesmím nakreslit ani sochu, nebo panorama Prahy pro osobní potěšení z toho, že jen něco vytvářím aniž bych se nějak obohacoval. A ten zákaz focení je naprostá hovadina, vyhazuje snad někdo Japonce z Karlova mostu?

 62. Plumm říká: 06. 09. 201310:09

  Jméno: Neznalost neomlouvá a povinnost znát zákony neni totéž.
  Ondra: Taky ad povinnost znát zákony. To je nesmysl. Neni možný někoho postihovat za to, že nezná nějakej zákon, tudíž tahle povinnost neexistuje. Jak byste si to představoval? Že má povinnost znát znění všech zákonů? Nebo jen nějakejch? Nebo jen jejich názvy? Nebo jen čísla, který mají ve sbírce? atd. Neznalost zákona mě neomlouvá, nemam ale povinnost ho znát. Pokud se mýlim, rád bych si přečetl konkrétní znění zákona, kterej mi tohole přikazuje a prosim o link. Díky

 63. Plumm říká: 06. 09. 201310:10

  Jinak komentů a mailů je tolik, že si sice všechny přečtu, ale na všechny odpovědět neni v mejch silách. Dík za podporu i za názory z druhý strany.
  A jak to tak vidim, zjistil jsem jednu věc… asi bych měl na blogu nějak pořešit přehlednější zobrazování komentářů. 😀

 64. Ondra říká: 06. 09. 201310:10

  S městskou policií se nemá smysl vubec bavit. Vypadají jako dělníci v montérkách a v hlavě mají zrovna tak. Vždy rovnou volám PČR a klidně jejich volání zdůvodním tím, že se tu někdo vydává za městského strážníka. Jejich znalost zákona je snad ještě horší než ta moje. Ano, oni zažili komunismus, a chovají se že s tou dobou měli společného asi mnohem víc než jen že zažili…. Držim vám palce!

 65. michal babka říká: 06. 09. 201310:11

  Také jsem si před cca čtyřmi lety jednou na zkoušku šel zahrát pro radost na Karlův Most. Bylo to podobné…

 66. David Šimáček říká: 06. 09. 201310:11

  no v jadru je to jednoduche, viz 2 vysvetleni na konci clanku, ustavu nic nemuze omezit jakykoliv jiny zakon a vyhlaska ci predpis maji mensi pravni silu nez ustava tzn. jeli neco v rozporu s ustavou tak jako by to nebylo.

 67. Petr medved říká: 06. 09. 201310:12

  To je největší komedie co jsem četl. Osobně bych uz asi opravdu samozřejmě v přesile shodil ty hajzly do Vltavy a tu uplácenou městskou policii za nima. Blahopřeju za výdrž, že jste to všechno přežili a určitě mne zajímá jak to dopadne.

 68. Eliška říká: 06. 09. 201310:24

  Absurdistán. Když se bude chystat kreslicí akce na K.M., napiš mi mail. Když budu moct přijít, přijdu. Kreslila jsem naposledy pro neteř nějakou naivitu, kreslit moc neumím, ale svoboda malovat si do vlastního skicáku na K.M. mne zajímá!

 69. Bronson říká: 06. 09. 201310:25

  Jedno je z článku jistý. Karlův most má pod palcem nějaká mafie a mělo by se to v brzku řešit Policií a později i orgány činnými v trestním řízení. Neboli, nastrčit tam volavky, počkat na reakce, pochytat, vyšetřit kdo kam patří a zavřít!

 70. Kačí říká: 06. 09. 201310:26

  A prej že máme svobodu…Kdyby se něco konalo, rozhodně dejte vědět. Najde se spousta lidí, který podpoří dobrou věc a jsem jedním z nich. Tohle není normální i když pro stát je. Nemá z toho prachy 😀 Email na mě je kathy.kratochvil@gmail.com

 71. Robert Knap říká: 06. 09. 201310:30

  Gj. uz sem se kdysi davno rozciloval nad podobnou situaci a to s fotkou, kdy doslo dost k podobnymu stretu, kdy bylo prochazejcim vytvaret fotky z a i primo Karlova mostu. a samozrejme to mela na svedomi SVKM. kazdopadne sem zvedavej na vyjadreni magistratu a na dalsi prubeh.

 72. Hana říká: 06. 09. 201310:31

  Hudebníci na Karlově mostě také musí platit za zábor místa a nikde nemají žádnou ceduli o tom, že poslech něco stojí, poslech je tam tedy veřejně poskytován “zdarma”, je jen na případných posluchačích, jestli umělci něco přispějí. Nebo si představte, že by se tam postavil žebrák, také tam nemá co dělat, i v případě, že bude jen poklidně stát na Karlově mostě a bude mít nataženou ruku, je to tedy pouze jeho neverbální projev, a on přeci nemůže za to, pokud mu někdo finančně pomůže, ne? Takže můj názor je, že s vaší svobodou projevu to vážně ženete do absurdity. A i z lidského hlediska považuji Vaše jednání vůči ostatním prodejcům/umělcům, kteří za zábor zaplatili, poněkud bezohledné. Vy si tam pro soukromé účely můžete v klidu kreslit sochy a podobně, nikdo by němel právo vás vyhazovat. Stejně jako si turisté mohou pořizovat fotky pro soukromé účely.

 73. Honza říká: 06. 09. 201310:36

  Zadna takova vyhláška nemůže existovat, to si to jen někdo vyklada hodne po svém a policie jim v tom bohužel pomaha ( u Mestke policie to není nic neobvyklého). Zajimavy pokus o PRIVATIZACI Karlova mostu..:-( Pokud někdo zorganizuje akci na spolecne kresleni, rad se také pridam – ikdyz si výsledek nikdo nevezme asi ani zadarmo..:-) Az pudu na Karluv most, tak si skicak s pivem vezmu taky a uvidíme – radeji zkusim volat statni policii..:-)

 74. Eliška říká: 06. 09. 201310:36

  Hano, nemůže si tam kreslit. Jasně mu to říkali. Vy jste to neslyšela celé, nečetla celý článek?

 75. Kalda říká: 06. 09. 201310:45

  zajimalo by mne, jak vypada to vyberove rizeni u te komise….a zda-li bys tim v pohode prosel. A hlavne zda maji primo nekym narizene ceny. V takovem pripade Ti nabizim, ze pokud projdes tou komisi a ziskas tu licenci treba na mesic, jsem schopen se podilet na zaplaceni te mesicni licence……a budes tam mesic malovat a rozdavat zadarmo…….chtel bych videt xichty tech ostatnich radobyumelcu 😀

 76. T3 říká: 06. 09. 201310:48

  Základní chyba byla zavolat měšťáky, od toho se to pak celé odvíjí. Příště policii 😉

 77. Veronika Linhartova říká: 06. 09. 201310:55

  Komentář

 78. David říká: 06. 09. 201310:55

  Výborné, fandím Vám! Možná by bylo zajímavé vidět co by se stalo, kdyby jste vůbec nereagovali na ty vulgární obtěžovatele … prostě dál kreslili a jestli by se oni odhodlali k fyzickému násili, což je dost pravděpodobné, tak byste dostali určitou “výhodu”…. asi.

  Při druhém zamyšlení mě napadla mě paralela se známým příběhem z Bible, kdy Ježíš po příchodu do Jeruzaléma vyhnal, obzvláště naštvaným způsobem, prodavače z chrámu 🙂

  Zlatý Krno 🙂

 79. Robin Lupač říká: 06. 09. 201310:59

  Myslím že kreslící sraz je dobrej nápad a určitě se ho rádo zúčastní plno lidí. Fandím tomu.

 80. Paul Loan říká: 06. 09. 201310:59

  Přijdte podpořit akci, kterou plánuju. Jsem na střet argumentačně připraven. Pomozte získat zpět svá práva, získat svobodu. Akce bude replikou akce předešlé ale tentokrát se jen tak nedám. Jsem připraven.

 81. Marie Kavanová říká: 06. 09. 201311:02

  Zdravím,
  Prosti sružení výtvarníku Karlova mostu by se mělo zakročit.
  Sdružení má totiž kupříkladu též monopol a právo rozhodovat o tom, kdo si na mostě může se stativem zhotovovat fotografie místa. http://www.metro.cz/fotka-na-karlove-moste-vas-muze-prijit-draho-na-facebook-nepatri-pww-/co-se-deje.aspx?c=A120615_142149_co-se-deje_ava
  Nechápu, jak může město svěřit veřejný (a navíc takto exponovaný) prostor jednomu subjektu, který pak rozhoduje, co se tam smí a co ne, co je dostatečně umělecky na výši a co ne. Budeme napříště taky pronajímat náměstí různým zajmovým skupinám?
  Jsem pro protestní akci, budu se ráda podílet i na organizaci, ozvěte se mi emailem, prosím.
  Veřejný prostor v centru města není jen pro turisty a ty co na nich vydělávají. Je to prostor pro život, ne výrobna suvenýrů peněz!

 82. Jiri říká: 06. 09. 201311:05

  Respekt umelcum, co tam kreslili gratis!!!

 83. Gabriela Krejcarová říká: 06. 09. 201311:11

  Problém paradoxně vidím opravdu v té ceduli. Když si vezmu situaci, kdy budu na Mostě prodávat svoje preclíky, který doma upeču ze svýho matroše a budu magistrátu platit 250,- za den za zábor a pak přijdou učni z pekárny se svýma preclama s cedulí “Free pretzlicks” 🙂 a stoupnou si vedle mě tak asi budu taky pěkně naštvaná přestože budou argumentovat tím, že si potřebujou potrénovat a chtěj vidět, jak to těm turistům chutná…
  Nicméně argumentovat tím, že se na Mostě musí prodávat jen “umění” (tudíž vy dva jste naprostí břídilové bez ohledu na to, jste-li akademici nebo ne jakože jste :)) a že to vybírá kýho víra nějaká “komise” tak je to fakt divný.
  IMHO se tihle kejklíři čertí proto, že je jasný, že vidí, jakej prodávaj brak a nikdo ho nechce a je jasný, že takovejhle Plumm je může sakra připravit o kšeft. Můžou myslet, že jen obhlížíš teritorium a oni tě za ně dosadí na jejich teplý komunistický místečko na nejfrekventovanější památce v Čechách.
  Takže podle mě, když tam přijde partička studentů a BEZ CEDULE si bude kreslit lodičky dole ve vodě, tak se nic nestane.
  Možná se pletu, je třeba to vyzkoušet – I’m in! 🙂

 84. Paul Loan říká: 06. 09. 201311:12

  Plus link na event
  https://www.facebook.com/events/229683167182008/

  “Přijdte podpořit akci, kterou plánuju. Jsem na střet argumentačně připraven. Pomozte získat zpět svá práva, získat svobodu. Akce bude replikou akce předešlé ale tentokrát se jen tak nedám. Jsem připraven”

 85. Ivana říká: 06. 09. 201311:15

  Tenhle clanek a video mi vazne prijde jako debilni vrtoch, fakana z vysoky skoly, kterej si zrejme vydelava brigadou a zbytek mu dotujou rodice, kdyz nedokaze respektovat lidi, ktery si slozite vydobyli flek a plati za nej mam pocit jak mi rikal jeden kreslir na KM kolem 50 000 mesicne… Naprosto ty lidi chapu, prijde debilek co si chce neco dokazovat, zacne jim brat ksefty a tim jim rika ja si budu delat co chci a seru na to ze nebudete mit na zaplaceni najmu a budete zrat suchy rohliky, protoze ja proste chci. Bejt tam ja nakopu te do prdele, zebyses nestihnul divit chapečku.

 86. Monika říká: 06. 09. 201311:19

  Díky, ze se staráte. A hodně trpělivosti a odvahy dotáhnout věc do konce!

 87. Ondra říká: 06. 09. 201311:20

  Ústavní pořádek a Ústava jsou dvě odlišné věci. Člověk co to spojí absolutně nerozumí právu. Pro laika slovíčkaření, jenže o tom právo je. Každý slovo má svůj přesný význam, nemůžeš to zobecnit, pak by zákony neměly vůbec smysl.

  Ano, máš povinnost znát zákony. Pleteš si znalost a protiprávní jednání. Samozřejmě že nemůžeš být TRESTÁN či SANKCIONOVÁN za neznalost. Ale nemůžeš činit to, co zákon nepovoluje. Těžko tě můžu někam směřovat, je to primitivní teorie práva v kombinaci s logikou. Jsi povinen jednat v souladu se všemi platnými právními normami, které se dané činnosti týkají, či ji jinak upravují viz. čl. 2 odst. 4 úst. z. č. 1/1993 Sb. “Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá” Tuhle větu ale musíš chápat v celkovém smyslu – na první pohled se možná může zdát, že specifikuje jen tvá práva, ale pravdou je, že specifikuje taktéž tvé povinnosti.. Pokud je neznáš, težko můžeš jednat legálně a legitimně. Jedná se o princip právního státu, tzv. zásada zákonnosti, jak již bylo řečeno – ignorantia iuris non excusat.

  Taktéž odkazovat se na jinou podobnou kauzu je zcela zcestné viz čl. 95 odst.1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb. ” Soudce je při rozhodování vázán zákonem a mezinárodní smlouvou, která je součástí právního řádu”. Nemáme anglosaský / angloamerický právní systém, jakýkoliv precedens je nepřípustný.

 88. Ondra říká: 06. 09. 201311:24

  Jinak moje příspěvky jsou jen tyto:

  06. 09. 2013
  08:36

  06. 09. 2013
  11:20

  Raději se přejmenuju na “Duss” ..

 89. David říká: 06. 09. 201311:25

  Díky moc za odvahu, je třeba o šméčkách na jedničce mluvit. Vyhláška je jedna věc a etika vyhlášky věc druhá. I kdyby měli oporu v zákoně, vždycky se to dá napadnout. Občanská neposlušnost je občas potřebná, takže si dovedu představit pravidelná “náhodná” hromadná setkání kreslířů a fotografů – v doprovodu připraveného právníka. No a pokud ješté víc, tak se domluvit s některou z televizí…

 90. Martin Busek říká: 06. 09. 201311:38

  Je mi smutno z projevu tech radoby umelcu a vubec ze vseho (az na vyjimky) co se v Ceske republice deje. Bydlim v zahranici a zivim se zde jako grafik. Obcas skicak vytahnu na ulici, v autobuse, proste kdekoli mam chut a neumim si vubec predstavit, ze by mi nekdo cmarani zakazal. Je to fakt absurdni a rad se nejake cmaraci akce zucastnim, pokud v te dobe budu v Praze. Coz je asi 2x do roka. Na zaver si nemuzu odpustit malou poznamku: Curaci.

 91. osoha říká: 06. 09. 201311:46

  porad se nikdo neohradil tim, ze kdyz jakoze nekomu dam vykres nekomu zadarmo, tomu cloveku to nebrani jit si sednout k “profesionalovi” a tomu pak zaplatit.
  Darovani kresby neni naplneni nejaky potreby, naopak ten profesional by mel bejt ve sym remesle tak kvalitni, aby dokazal nabidnout neco, co rekneme Plumm nebo jeho kamaradi nedovedou ani napodobit.

  je to humor. kvaletka. penys.

 92. JB říká: 06. 09. 201311:50

  není pravidlo, že ten co si vezme skicu zadarmo, by jinak šel za umělcem a zaplatil za to…

 93. Nicol říká: 06. 09. 201312:03

  Za koumoušů měli funkce, dnes nemaj nic, tak si svou frustraci musí vybíjet z jejich postavení na pseudopostech. A nejlépe na mladých

 94. mihora říká: 06. 09. 201312:10

  Vlastně nemá cenu něco dodávat, vše důležité jsi v článku vystihl. Nesmíme si nechat vzít veřejný prostor. Fandím vám!

 95. Markéta říká: 06. 09. 201312:18

  Situace, která panuje na KM se mi vůbec nelíbí a přiznávám, že zde o tom čtu a slyším poprvé. Nejsem umělec, nekreslím ani neskicuji, a portrét ode mě by určitě nikdo nechtěl ani zadarmo 🙂 ale mám sto chutí si jít koupit skicák a třeba uhly a zajít na most z principu, abych viděla jak to tam funguje a jak tak čtu, tak bych si měla vzít i osobního strážce, aby mě tam ta mafie nezbila, co to sakra je????? Prahu zbožňuju, ráda se courám, pozoruju mladý lidi, co sedí jen tak na ulici, na nábřeží nebo na mostě a kreslí, nebo chudáky co hrajou na harmoniku (těch už teda moc není), ale to prostě ke krásné Praze patří a děje se to všude po Evropě, tak proč bychom se tady měli bát opřít se o most a kreslit si sochy nebo lidi na Karlově mostě. To že to ti kluci dávali zadarmo byla sice trochu provokace (to si přiznejte), ale proč by nemohli dělat radost turistům nebo na to balit holky? 😀 mně se to moc líbí a fakt mě štve, že se to děje. Takže pokud budete podnikat další oficiálně / neoficiální návštěvy KM, jdu také 🙂

 96. A.R. říká: 06. 09. 201312:18

  Zajímavé… Například vůbec nechápu, proč jste se s nima bavili… Vypadá to jako sebranka nespokojenejch divnejch lidí, kteří se ničím neprokázali, a jen se snaží být a vypadat chytře. (Což se jim vůbec nepovedlo.)

 97. katkit říká: 06. 09. 201312:26

  A co kdyby to bylo ve forme “donation”? Take by me zajimalo, Kdyby jsi za to vylozene nechtel zadne penize ale pripadne dotace na materialy by jsi rad prijmul. To by nebylo stejne jako prodej ne? Bojuj, nevzdavej to, bojuj…tohle neni normalni. Drzim moc moc palce!!!

 98. tereza fidlerová říká: 06. 09. 201312:26

  Nekutečně vám fandím…kluci kdyby jsme chtěli ještě jednou něco podnikat a zdokumentovat nabízím naše služby https://www.facebook.com/labmedia.cz?fref=ts rádi se půjdfeme ,, být,, s vámi… všichni máme také školy s uměleckým zaměřením a já ještě nekaký ten přehled o právu….jen mít neztrácejte chuť do takovýchto akcí a nenechte se hlupákama odradit..!!! s pozdravem tereza

 99. Lucas říká: 06. 09. 201312:34

  Fandím a už šířím dál, kdysi dávno jsem zaslechl, že se fotit ani se stativem nesmí i když to mám jen pro své učely, naštěstí jsem měl více štěstí asi než vy.
  Ale v tomto stojím na vaší straně a šířim to dál, toto nemuže zustat bez povšimnutí a je to až absurdní jednání těchto lidí.
  P.s. pokud pujdete zase kreslit, tak bych se klidně přidal 🙂 .

 100. Anonymous říká: 06. 09. 201312:37

  Cau,

  zorganizuj prosim kreslici setkani na Karlove moste! 😉

  Zdravim
  Vladimir

 101. Pavel Burák říká: 06. 09. 201312:53

  Panebože to jsou kreténi, jako bych slyšel mluvit nějaký taxikáře. Do dnes jsem si myslel, že je to jenom banda kýčařů a teď vidim, že je to skupina podivně degenerovaných vexláků. Já zase rád fotim, jestli mi někdy pŕijde takovejhle kretén něco říct, chytnu ho za držku a hodim do Vltavy.

 102. František Brejcha říká: 06. 09. 201312:55

  To je naprostý hnus a pokud se tam někdy v budoucnu plánujete vrátit na nějakou protestní akci, napište mi, rád Vás dojdu podpořit, ale samozřejmě mě musíte nakreslit 😀

 103. Jiří Sláma, fotograf říká: 06. 09. 201313:01

  Jo příteli, žiješ v bordelistánu zvaném Česká republika a Karlův most se nachází v Praze 1, kde nevládne nikdo jiný, než kapitalismus a tvrdá ruka těch, kdož mohou svými vyhláškami namastit kapsu svojí, či svého kamaráda. To vše samozřejmě pod zouškou jakési díry v zákoně.
  Osobně na Karlův most chodím fotit i se stativem, několikrát se tam na mě zle podívali, ale nikdy se jim neporařilo a nepodaří mě tam odsud vykázat. Budu si tam fotit kdy chci a jak chci a s těmi směšnými biřici si to vyřídím na místě dřív, než pomyslí na vytočení číla MP.

 104. Karel říká: 06. 09. 201313:01

  Pokud jde o srážku fotografů se sdružením takzvaných umělců, doporučuju si přečíst tenhle článek:
  http://www.paladix.cz/clanky/na-karluv-most-se-stativem.html

  Možná by nebylo od věci postupovat podobně. Držím palce.

 105. Honza říká: 06. 09. 201313:09

  Běžte raději kresit nádraží. To se aspoň nehejbe… 🙂

 106. Šimon říká: 06. 09. 201313:11

  Komentář

 107. Deniska říká: 06. 09. 201313:15

  Ahoj, clanek jsem si precetla na vyzvu kamaradky a nestacim se divit! Nemuze existovat vyhlaska, ktera by na verejnem prostranstvi (coz statni pamatka karluv most rozhodne je) nekomu neco zakazovala, navzdory Ustave CR. Moc vam fandim kluci, video krasne ukazalo jak sela tahle prohnila republika funguje, dostanes drzhubny a bude po nasem. Doufam, ze se vam podari tenhle ‘spor’ vyhrat, protoze to je naprosto ABSURDNI!!!

 108. Jan Drnek říká: 06. 09. 201313:18

  ^ Nádraží jsou na kresbu vyloženě špatná, krom některých určitých. Umělé světlo ze všech stran, místa k sezení většinou postavená jako v tramvaji, aby se chudák ostrov-člověk nemusel dívat do obličejů ostatním lidem. I v té tramvaji se kreslí líp.

 109. Pablito říká: 06. 09. 201313:26

  to Ondra: Když už tady machruješ s právem, tak bys to měl alespoň dělat správně. Ústava, ústavní pořádek a LZPS jsou sice odlišné pojmy s odlišným významem, nicméně Ú a LZPS jsou právní předpisy stejné právní síly, tudíž z pohledu jejich “nadřazenosti” nad ostatními předpisy či jejich případné změny jsou si rovny. Navíc Ústavní soud se o LZPS opírá v téměř každém nálezu týkajícím se práv a svobod člověka či občana. Celá tvá chytristika o přesnosti právních pojmů a slovíčkaření padá s prohlášením: ” Ale nemůžeš činit to, co zákon nepovoluje”, tím jsi to celé pohřbil, protože pokud tedy dbáš na přesnost pojmů, tak je to zrovna naopak: Můžeš činit, co zákon nezakazuje a nesmíš činit, co zákon zakazuje. Kdybys nemohl činit, co zákon nepovoluje, tak bys se naopak ocital v policejním státě, což je možná způsob, jakým si právní předpisy vykládá SVKM.

 110. Petr Nejedlík říká: 06. 09. 201313:29

  Ahoj, jsem naštvaný a smutný zároveň.

  To jsou přesně ty lidé, kteří nám řídili život za bolševika a chtějí znovu. Obávám se, že se jim to daří více a více. Lidi nedejme se. Což zorganizovat petici? Studenti a normální lidi by na to určitě slyšeli. Připojuji se. To nemá ze svobodou pohybu a projevu vůbec nic společného.

  Co kdybychom se tam postavili a tu petici si nechali podepsat od lidí zrovna na Karlově mostě. Hlásím se jako dobrovolník.

  Začněme se sami znovu starat o svoje věci.

  Zdraví Vás Petr Nejedlík

 111. Matěj Chalupa říká: 06. 09. 201313:45

  Ahoj, shlédnul jsem video, rozšířil, pak náhodou narazil na tenhle článek, přečetl a sdílel dál, moc hezky o tom píšeš a jako občasný pouliční umělec (muzikant/busker) mě tento “případ” opravdu zajímá. Hned jak jsem já a pár mých známých shlédli video, říkali jsme si, že bychom “uspořádali” nějaké to FREE kreslení na Karlově mostě, kreslení čehokoli, čímkoli, kýmkoli.

  Kdybys to všechno chtěl nějak spojit, budu moc rád, když se mi ozveš a můžeme se o tom blíže pobavit, ať už e-mailem či osobně.

  Díky, s pozdravem Matěj Chalupa

 112. Veronika Linhartova říká: 06. 09. 201313:47

  Ondro, studujes prava? 😀 Ja jen ze i v kontinentalnim systemu prava mame judikaturu, ne? Ta mozna neni zavazna tak jako precedens, ale je relevantni nebo ne? A – Ústavní pořádek a Ústava jsou dvě odlišné věci. Člověk co to spojí absolutně nerozumí právu. Pro laika slovíčkaření, jenže o tom právo je. Každý slovo má svůj přesný význam, nemůžeš to zobecnit, pak by zákony neměly vůbec smysl- zajimalo by me, jaky moc se presne podle tebe zmeni SMYSL zakonu, pokud laik zameni vyrazy ustavni poradek a ustava. Vzhledem k tomu, ze LZPS ma stejnou pravni silu jako Ustava (a o to myslim v dane diskuzi slo) je podle me, zejmena pro laiky, uplne jedno, jestli v ramci diskuze o obcanskych svobodach oba terminy zamenime.

 113. Oriana Addamsová říká: 06. 09. 201313:50

  Fandím ti.

  Chápu že se to nelíbí portrétistovi, který si vydělává na živobytí kreslením, ale musí se smířit s tím, že peníze nedostane, pokud se objeví lepší nabídka než jakou má on. Takový je zkrátka zákon konkurence.

  Já i když občas kreslím, mou větší zálibou je literatura – píšu a čtu – ráda a stále. V době kdy jsem jezdívala do Prahy jen na výlety, jsem ráda sedávala především na Václavském náměstí na schůdkách pod koněm s nějakou tou knihou ve které jsem zrovna měla nos. A jelikož k tomu chodívám i velmi výrazně a zajímavě oblečená (většinou poněkud historické šaty), velmi záhy jsem zjistila (s nemalým údivem), že mne oslovují turisté a žádají o společnou fotografii. Zásadně jsem neodmítala a nedávno jsem uvažovala o tom, že se k tomuhle zvyku vrátím – radost dělal mně i turistům. Jak by asi reagovali “pánové a dámy” kdybych si takhle šla číst na Karlův Most? Asi by mně ukamenovali…

  Každopádně, až půjdete na Karlův most hromadně kreslit, beru skicák a jdu s Vámi, protože tohle je neomluvitelné. Ozvěte se! 🙂 o.e.ravenigue.addams@gmail.com

  Zdraví šílená Addamsová

 114. Pan Prezident říká: 06. 09. 201313:51

  Ahoj, tohle je starý problém, který se řeší už skoro 20 let. Naposled se tím zabývali třeba lidi s Buskerville. Praha 1 a pan Hodek a spol se ale jakékoliv změně brání, protože nemusí na Karlově mostě hnout ani prstem a mají z něho příjmy. Co na tom, že to tam vede parta lidí, co tam pod hlavičkou občanského sdružení léta jedou vlastní podnikatelský projekt. Další pěkná scénka na mostě je natočená třeba tady http://youtu.be/yMkk7C3e9qo?t=18m56s

 115. Paige říká: 06. 09. 201314:02

  Ano, uz nevim, kdo to rekl, ale jsem hodne humannni clovek, takze je to pro me docela slozita situace, cili, jak se rozhodnout, kdo ma pravdu. Svoboda je jedna vec, jedna z nejdulezitejsich, hlavne v nasem state, a nebyt lidska hyena, je vec druha. V tomto pripade je to neco mezi, to snad uznate.
  Je pravda, ze se po Karlove moste neprochazim zase tak casto, takze nemam presne povedomi o tom, jaci umelci tam jsou, porad ale trvam na tom, ze existence nejakeho feroveho vyboru je nutna pro organizaci tak frekventovane pamatky. To je jako, kdybychom nemeli hlavu statu (to myslim vseobecne, ne Zemana 🙂 ), jak by to tady fungovalo, kdyz to nechame na lidech? Hlavne v Cechach.

  Muze byt napriklad ale dobry napad umelce z Karlova mostu prostridat, treba kazdy mesic, neprijde mi rozhodne fer, pokud tam mam nekdo post na cely zivot, s tim rozhodne nesouhlasim. Mozna nejake kazdomesicni vyberove rizene na urcity pocet lidi. Komise musi samozrejme mit take urcita pravidla a sestavu lidi. Museli by tam byt zastupci studentu umeleckych skol, verejnosti, profesionalu, poloprofesionalu, nekoho z rad turistu, ja nevim, nejak, tak bych si to predstavovala. Jsem pro pravidla, ale nejakym zpusobem ferova. Takze v nejakych bodech s vami stoprocentne souhlasim!!!

  Souhlasim, ze ti ‘umelci’ z KM maji chovani reznickeho psa, tu zenskou, ktera vas osocovala za rozlite pivo, bych pravdepodobne asi shodila do reky, kdybych tam byla. Tohle rozhodne v poradku nebylo a nikdy nebude.

  Stejne tak bych se zapojila do jakehokoli protestu, ktery by se tykal toho, ze si nemuzete neco carat do skicaku, to mi prijde naprosto absurdni!!! V tom jsem s vami za jedno. Kdyby mi nekdo poklepal na rameno, nebo hur, ze si tam nesmim skicovat, tak bych se od srdce zasmala, a pokud by to myslel vazne, tak bych urcite protestovala a hadala se, v jakym ze to Kocourkove jsme.

  Co mi prijde vtipne,je, jaci jste tady vsichni socialisti, to je vazne obdivuhodne. Ja jsem opravdu ten nenavidenihodny kapitalista. Sice ne co se tyce umeni, ale vseho ostatniho ano. Ale zase to ma urcite limity,a ty dost souvisi s tim, jaky srdcar jsem.
  A pokud jsme tedy u kombinace kapitalismu a umeni, je naprosta pravda, ze prachy zruinovaly hudbu, modu, umeni (spis bych rekla, ze dnes uz siroka verejnost ani nepozna, co je umeni, co ma nejakou myslenku a co je opravdu joke) i jine obory, ale proc se nezivit necim, co milujete, neni to splneny sen pro nas vsechny? Asi by me vnitrne naplnovalo, ze nekomu pomaham, ale bohuzel me dobry pocit nenakrmi. Ten si muzu dovolit jen ve volnem case.

  Co je joke: http://www.youtube.com/watch?v=i8Qh6LPgZR4

  Jak to je funguje v realite: http://www.youtube.com/watch?v=-gmyh1SXz9M

  Abych to uzavrela, nesouhlasim s provedenim toho vaseho videa, nestoupla bych si tam a rozdavala kresby zdarma, stoupla bych si tam a kreslila si, a pokud by me nekdo chtel vyhodit, pak bych argumentovala a volala policii.

 116. Plumm říká: 06. 09. 201314:09

  Prozatímní odpověď MČ Praha 1:

  “Váš dopis jsem dále postoupila a bude řešen na pondělním jednání Komise bezpečnosti a o jeho stanovisko k Vašemu dotazu a problému Vás budu informovat během úterý tj. 10.9.2013.

  Děkuji za pochopení a jsem s pozdravem

  MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1
  ÚŘAD MĚSTSKÉ ČÁSTI
  Kancelář starosty
  sekretariát JUDr. Ivana Solila
  sekretariát Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality”

 117. Ondra říká: 06. 09. 201314:13

  Okej, pojďme právničit 😀

  Pablito:O právní síle jsem neřekl ani slovo, takže nevím, co chceš zpochybnit.

  Nemůžeš činit to, co zákon nedovoluje je adaptace k přesnému právnímu znění, páč co je zákonem zakázáno, činit nemůžeš. To snad chápeš ne? Nevím jak moc se v oboru pohybuješ, ale příkaz a zákaz jsou převoditelné tzv. negací. Je to stejná věc, jako třeba definice movité věci. Zákon jí výslovně nespecifikuje, proto je definována negací věci nemovité, čili “movité věci jsou všechny věci, které nejsou nemovité”. Ale OK, máš pravdu, neměl bych to napsat.

  Btw, nastuduj si co znamená policejní stát. Ono s troškou představivosti ti pravá podstata vyplyne už z názvu…

  Veronika: mám dostudováno. Co se týče té judikatury – berme teda judikát. Jo, máš pravdu, existuje. Ale bacha, tam jeden spor se stejnými znaky není vzorem pro řešení sporu následujícího. Možná detail, ale důležitej.

  Co se týče toho smyslu – ústavní pořádek sám o sobě není pramenem práva. Je to souhrn pramenů. Vidíš ten rozdíl? Nikdo nerozhodne na základě §xy z.č. XXX Sb., Ústavní pořádek ČR. Jasně, možná to přeháním protože se v tom pohybuju a pro “obyč” člověka to nehraje význam. Ale prostě ta věta je potom nesmysl.

 118. František Brejcha říká: 06. 09. 201314:23

  Jinak chtěl bych vidět, jak by třeba vyhazovali Karla Gotta nebo třeba pana Saudka 😉

 119. Paige říká: 06. 09. 201314:24

  Abych to rekla tak nejak lidove, tak tam nemuze jit kazdy, takova pamatka jako je Karluv most musi reprezentovat, a to tradicnimi remesly. Stejne tak jako nemuze kazdy na jakykoli trh, ktery mam nejaky podtext, napriklad vanocni trhy nebo fashion markety, vsude probiha nejaka selekce, vsude funguje urcita komise. Svet, kde nejsou zadna pravidla je nadherna predstava, ale ve skutecnosti nefunguje. Kazdy potrebujeme pravidla, jinak je to chaos.

  Na pravidelnych trzich ve meste, ve kterem ziju, take probiha vyberove rizeni pro stankare, kazdy si misto zaplati a nikdo si nemuze prodavat vsechno, co se mu zachce. Coz mi prijde logicke. Urcite, jako vsude jinde, tam funguje nejaka zvracena politika a s tou spojene uplatky, ale to uz nikdo z nas neovlivni, s tim se v teto zemi setkavame dnes a denne. Bohuzel.

 120. Paige říká: 06. 09. 201314:29

  Nya-chan Production: Nikde jsem nemluvila o levnejsi restauraci!!! Mluvila jsem o jidle zdarma. kluci na KM nekreslili portrety levnejsi, ale zdarma.Tvuj prispevek tedy v reakci na muj nedava smysl.

 121. Paige říká: 06. 09. 201314:36

  street : Asi te budu sokovat, ale pokud penize za tzv. pochodne (termin jsem si vymyslela), cili poplatek za prochazku po KM, pujdou, kam maji, nejsem proti. Je to precejen jeden z piliru CR vseobecne. Platime vzdusne, tak proc ne tzv. pochodne?

 122. DAW říká: 06. 09. 201314:37

  Neskutečný.. Za chvíli dojdem do doby, kdy zastavíte u silnice, aby jste pomohli někomu vyměnit kolo u auta a hned na vás začne útočit asociace autoservisů.. “Co jako se jim navážíte do kšeftů?!” Tohle neustálý zpeněžování a regulace všeho, co člověk dělá, mě už přestává bavit 🙁 A to jak se tam ty “oficiální kreslíři” oháněj bolševikem a severní Koreou, to snad ani radši nebudu komentovat :/

 123. Paige říká: 06. 09. 201314:43

  Ondrej: Vtipne nebo smutne spis je realita. Toto si myslis ty, ze lide pujdou za kvalitou. Opravdu? V dnesni dobe? Tohle je vtip. Zajimal by me experiment, kdy profesional bude kreslit za sve taxy a dejme tomu nekdo nadany bude kreslit zdarma nebo za babku, jake bude procento prodeje u obou nebo zajem. To je to, ceho se dnes lide boji. A maji pravdu, proto se lide na KM rozcilovali, dnes chce kazdy vsechno nejlepe zdarma. Vetsinou bez ohledu na kavlitu, hlavne, ze je to zdarma.

 124. Dan L. říká: 06. 09. 201314:43

  Náhodou to bylo argumentačně zvládnutý docela dobře. Jenomže při diskuzi s debilem je každej argument marnej. Tahle samozvaná organizace na mostě mě taky neskutečně štve. Ale předně je viník magistrát, kterej tohle dovolí.

 125. Martin říká: 06. 09. 201314:48

  Zdravím!

  Je samozřejmě skoro nemožné nefandit klukům, kteří si jen tak pro radost šli kreslit, a policajti je vyhodí s tím, že se to nesmí. Na druhou stranu mě ale napadá i pár argumentů na obranu SVKM a celýho toho na první pohled absurdního zákazu.

  Myslím si, že je všude možně po světě celkem běžné, že pouliční umělci, především hudebníci, potřebují povolení, aby mohli své umění provozovat na určitých místech v centru města (jen tak náhodně: http://www.streetmusician.co.uk/buskingpermission/). Taková praxe s sebou jistě nese omezení, ale zároveň je možné v něm vidět i určitou logiku (když bude na rohu ulice hrát pár kluků, kteří fakt hrát umí, bude to pro kolemjdoucí určitě příjemnější, než poslouchat ožralýho Jardu, jak mlátí do popelnice a zpívá u toho Stánky). Čili je to samozřejmě omezení, ale snad se nás tady aspoň pár shodne, že se jedná o omezení v demokratické společnosti přípustné.

  Vždycky jde ale o míru, v jaké se to omezení bude vynucovat. Vezmu znova příklad s pouličními hudebníky. Co když si v zóně, kde provozování pouliční hudby podléhá povolení, stoupne na roh Pepa s kytarou, kterou drží v ruce poprvé v životě, před sebe hodí papír s duchaplným nápisem “FREE MUSIC” a začne hrát (a nechce za to peníze). Pokud jsme zastánci přístupu, že výše zmíněné omezení má určitý smysl, třeba z estetického hlediska, tak zřejmě dojdeme k závěru, že Pepa toto omezení porušuje a že bude docela v pořádku, aby ho hlídka MP slušně požádala, aby šel trénovat jinam a na exponované místo se vrátil, až se to na tu kytaru naučí a dostane povolení.
  Na druhou stranu je naprosto absurdní, aby se zákaz provozování pouliční hudby týkal např. pětiletýho Pepíčka, kterej na daný ulici čeká na maminku a pro radost si zpívá ovčáky čtveráky. To bychom se potom rázem octli v Půlnočním království, z něhož, jak známo, švec musel utíkat přes hranice, aby si mohl zazpívat.

  Co tím vším chci říct? Že si nemyslím, že to omezení, o kterým celej ten článek je, je tak úplně absurdní a hrozný. Dokonce mi ani nepřijde tak strašný, že je v této oblasti veřejná správa přenesena na občanské sdružení (nevím jakým právním aktem se tak stalo, na stránkách SVKM se píše, že vyhráli veřejné výběrové řízení či co, tak bych na rozdíl od většiny diskutérů tipoval nějakou veřejnoprávní smlouvu, ale jsem moc línej něco dohledávat). Toto přenesení mi přijde dokonce sympatické – představte si následující situaci: Povolení malovat na mostě udělují úředníci a dodržování vynucuje policie (tedy není zde prostředník v podobě občanského sdružení). Vsadím se, že za takových okolností by se našla spousta lidí, kteří by křičeli, že je to kravina, aby o tom, kdo maluje dostatečně hezky na to, aby mohl jít malovat na most, rozhodují úředníci, kteří tomu vůbec nerozumí. A kéž by to dostalo do ruky třeba nějaké občanské sdružení, kterému skutečně záleží na tom, aby byl most krásný a kulturní a blablabla.

  Tak jsem se do toho zamotal a pochybuju, že někdo ten koment dočte až sem, protože na to aby mi odepsal, že sem čurák, mu/jí budou stačit tři první věty. Pokud ale někdo přece vytrval, tak můj závěr je takový: zákaz kreslení portrétů na Karlově mostě bez povolení mi nepřijde absurdní. To, že povolení vydává os mi nepřijde absurdní. To, abych si nesměl na ubrousek za chůze nakreslit kosočtverec, protože zrovna jdu po Karlově mostě, samozřejmě absurdní je. Ale to autor článku s kamarádem nedělali. Kreslili turisty, podobně jako to dělají ‘licencovaní umělci’, jenom za to nic nechtěli. Aby se na ně případný zákaz vztahoval mi pak tak úplně absurdní nepřijde (viz výše příklad s kytaristou Pepou). Rozhodující nakonec však samozřejmě je, jak přesně je zákaz definován v tom kterém právním předpisu (a to se mě ani nikomu z dalších diskutujících nechtělo/nepovedlo dohledat). Toto je proto pouze náhled na tu “absurditu a nesvobodu” =)

 126. Paige říká: 06. 09. 201314:53

  Marv: Ja rozhozdne nebranim kartely, oh.my.god. Jsem jen proti lidskemu hyenismu.

  Takze to mam chapat tak, ze student rovna se kultura za kazdou cenu, aha. A cim jsou ti umelci na KM nekulturni? (chovanim stoprocentne, jinak?) Co presne myslis tou tvou kulturou? Souhlasim, ze kresba KM nevysvetluje zadny socialni problem, neni zadnou kontroverzi a ani neposkytuje prostor k zamysleni, ale umeni to je. Tak jako kluci tady kresli portrety, tak oni kresli portrety. Jaky je tedy rozdil mezi jejich kulturou?????????? Vysvetli mi to prosim. Znovu opakuji, nebavme se o pristupu k problemu z videa. Ciste mi jen vysvetli ten kulturni ci umelecky rozdil.Ja tam totiz absolutne zadny nevidim.

 127. Michaela Žabová říká: 06. 09. 201314:53

  přidávám se a půjdu kreslit s Vámi!Myslím, že kdyby se nám sebralo kolem dvaceti, třiceti, asi by na nás nemohli. Jsem zvědavá na vyjádření prahy 1 a moc Vám fandím.

 128. Mája říká: 06. 09. 201314:55

  Já si snad půjdu doprostřed mostu stoupnout s cedulí VZDUCH ZDARMA!

  Ps: až svoláte tu kreslící akci jdu taky! Moc kreslit neumím ale sluníčka budu čmárat s radostí! 🙂

 129. Adam Kadmon říká: 06. 09. 201314:56

  Stále se pozastavuju nad tím jak se říká těm lidem “výtvarníci”. Při odborném výcviku na figurálce nám vždycky mistr říkal “s tímhle můžeš leda na karlův most” a myslel tím tu nejhorší urážku stylu. Pokud má Karlův Most držet jistou úroveň, jak ji mohou hlídat lidé, kteří výtvarnému umění nerozumí a pustí tam kdejakého knechta za mrzký peníz? k akci za právo na sebevyjádření se hlásím, rád se za to právu půjdu postavit.

 130. Adam Kadmon říká: 06. 09. 201315:02

  to Paige: rád ti to vysvětlím. není to rozdíl mezi kulturou, kultura je stejná. středoevropská, středočeská, pražská.. je to rozdíl mezi uměním a kýčem. věc na kunstteoretickou diskuzi ale ve zkratce: kýč to jsou prdele s ušima, umění jsou prdele s nosem..

 131. Ludmila Odarčenková říká: 06. 09. 201315:07

  Chlapče, držím pěsti a jsem moc ráda, že se vy mladí nenecháte!!! A že vám přáli zažít komunisty??? To bych neřešila, jen se zasmála. S takovýma lidma je zbytečnej jakejkoliv rozhovor. 😀

 132. Paige říká: 06. 09. 201315:24

  Adam Kadmon: Nezlob se, ale neptala jsem se tebe, patal jsem se autora daneho prispevku. ale kdyz uz jsme u toho, vysvetluj dal.Co je tedy vlastne umeni? Tradicne by to mel byt nejaky um. Neco umis.
  Me napriklad naprosto irituje masove papouskovani toho, co mi rekl ucitel na skole.
  Umeni prece neni jednostranne, je tam hodne uhlu a ruznych pohledu na vec. Jsou tam ruzne kategorie. Umeni muze byt o expresi tvorby, message tvorby, o stylu tvorby. Kyc je podle je take docela diskutabilni.

 133. Filip říká: 06. 09. 201315:29

  funny…hezka provokace,ale trochu bych i rekl ze jste se sami namocili…i kdyz je neco za 0Kč je to porad prodej,sluzba …to je fuk…jdete tam, nic nikam nedavej(cedule,veci),mej skicak v ruce a kresli kamose. Ci zastavte cloveka,pokecejte,druhej at mezitim nakresli a da mu to jako dar. Mezitim se prochazejte a lovte. Pak si myslim ze uz nemuze nikdo nic rict. Je preci jedno zda kreslite nebo se fotite fotakem. Takhle bych to videl ja.
  Pokud si tam treba drepne student na zidlicku a bude si kreslit ukol do skoly,myslim ze uz zas muze mit smulu. By si tam takhle sedla cela trida a co pak…?
  To je asi neco jako ted nejake ty pravidla pro poulicni umeni… hold majitel,spravce…pozemku da pravidla a bud se jimi rid nebo jdi v rit. Doma na zahrade treba chod po rukou,ale tady mas smulu.
  Toto je muj objektivni nazor a i osobni postoj. Bohuzel ne moc pozitivne smerem k vasi akci.

 134. Jiří U. říká: 06. 09. 201315:51

  Napadlo by někoho zakázat vydat Nohavicovi CD Česká pálená zadarmo, protože tím okrádá jiné umělce o zisk? Nebo zakázat Googlu provozovat Google Analytics zadarmo, protože jiní si za to nechají platit? Asi těžko. Když někdo nabízí horší službu za peníze, než jí poskytně někdo jiný zadarmo, není důvod platit. Stejně stupidní mi přijde, když se “umělci” na Karlově mostě vztekají, že někdo kreslí zadarmo. Mají kreslit tak dobře, aby to lidem stálo za to si to u nich koupit.

  To mi ale ještě přijde o dost míň smutné, než že někoho z nich napadne zakázat kreslení na Karlově mostě úplně.

 135. Ondra říká: 06. 09. 201316:09

  Jiří a další, kteří argumentují poptávkou po lepším zboží:

  Takže když se stíhají korporace, které si budují monopol právě tím způsobem, že prodávají třeba jedno čtvrtletí pod cenou -> ostatní společnosti s menším kapitálem zkrachují, je podle vás špatně?

 136. Květa Pilecká říká: 06. 09. 201316:22

  Komentář

 137. alp říká: 06. 09. 201316:27

  Byvalo by bylo lepsi kdyz by tam jen kreslili, treba jeden druheho. Oslovovat turisty a rozdavat jim portrety zdarma je neco jineho nez si jit na KM pro sebe skicovat.

 138. Tyky říká: 06. 09. 201316:29

  Třeba by se to dalo považovat za busking, to by pak bylo v rozporu s doporučením, ale jakou má takové doporučení váhu nebo smysl? Když je to doporučení, tak se jím přece nemusím striktně řídit???

  “ček dyzaut”: http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/jak_si_zaridit_mhmp/akce_na_verejnych_prostranstvich/jak_si_zaridit_mhmp-akce_na_verejnych_prostranstvich-doporuceni_pro_verejne_produkce_busking.html

 139. Sasa říká: 06. 09. 201316:31

  Ahoj. Nejsem prilis nadsen monopolem tohoto sdruzeni, ale je pravdou, ze jsi tam sel JEN A JEN PROVOKOVAT. Kazdy z nas to pochopil a muzes si psat co chces 🙂 Na druhou stranu, pokud by jsem na Karluv most kreslit zdarma, nenechal by jsem se odbyt ani za nic!!! Neprovozuji zivnost, neberu za kresbu ani korunu, chci udelat kolemjdoucim radost tim, ze jim nakreslim portret. Na moste stojim jako soukroma osoba ne podnikatel a ne jako umelec ale jen jako clovek, ktery si jen tak pro zabavu cmara kolejdouci lidi. Nechal jsi se a to jsi nemel. Sdruzeni je jen zasterka na to aby se tam nikdo jiny neostal a pokud ano, tak to asi nebude jen za bezny poplatek 🙂 je to muj nazor. Co se tyka srovnani s komunismem, ten “umelec” co to rekl porusil pravo demokracie a rozhodne by jsem spise jeho chovani srovnal s komunistou. A vyhlaska? Pokud takova existuje opravdu je vytvorena jen pro jednu stranu… Mel by ji nekdo zmenit. Svtimto maximalne souhlasim!!

 140. Jan Drnek říká: 06. 09. 201316:39

  Ondra: To se tady ale evidentně neděje.

  Vůbec je hloupost generalizovat, kde to není třeba. Pokud konečným důsledkem jakéhokoliv zákona nebo vyhlášky v demokratické zemi je, že se nesmí lidé bavit způsobem, nezasahujícím do okolí, ve veřejně přístupném prostoru, je to špatně.

  Ze slov právníků kterých jsem se zatím ptal je co říká strážník nesmysl a nejvíc ze všeho to vypadá jako omezování osobní svobody z titulu funkce městského policisty, čímž by došlo k zneužití pravomoci veřejného činitele a mělo by se podat trestní oznámení na městskou policii – ale já jsem laik.
  (Krom toho zjevně ani není trestným činem ovlivňování něčí poptávky, což je to, čeho se stánkaři tak hrozně bojí a co se stejně fakt ani trochu neděje, poněvadž si ten portrét beztak nechá udělat leda německý turista, který se ve škole učil, že kýč je umělecký směr)

 141. Daniela říká: 06. 09. 201316:58

  možná by nás měli preventivně střílet neb co kdybychom si takhle náhodou dělali,co chtěli 🙂

 142. matej dlabal říká: 06. 09. 201316:59

  jestli naky ten kreslici sraz bude tak se rad pripojim – matejdlabal@gmail.com

 143. Stetha říká: 06. 09. 201317:09

  Hádám, že nikdo z těch sluníčkovejch lidí, co se chystaj na protest na mostě, to video vůbec neviděl. Tam nikomu nevadí, že si někdo jde po mostě a něco si čmárá.
  Hlavní problém je v tom, že já si platím velký peníze za to, abych na mostě mohl kreslit lidi za prachy. No a pak přijdou nějaký junáci, vedle mýho krámu si jen tak zaberou flek a na něm nabízej přesně tu samou službu, co já, jen za to nemusí, narozdíl ode mě, platit šílený prachy. A je jedno, jestli za to něco chtěj, o to hůř, když to nabízej zdarma.
  Až si kluci zařídí nějakou licenci, která jim tam umožní kreslit lidi, tak ať si pak kreslí třeba za teplou vodu, ale do tý doby jsou ti “umělci s licencí” v právu.
  Díky bohu za názor od Martina a Paige.

 144. Moire říká: 06. 09. 201317:15

  Nechat si nakreslit portrét na Karlově mostě ZADARMO zní jako ten správný zločin pro měsíc září. Hlásím se dobrovolně, kdyby tu nekdo chtěl založit organizovaný, zločinecký gang.

 145. Jan Drnek říká: 06. 09. 201317:20

  Stetha: Minul jsi, co jsem teď psal o generalizování, zobecňování? Když všechny zaškatulkuješ jako sluníčkové lidi, projevuješ velikou nepozornost a lenost kriticky uvažovat – sám autor se přece označuje vyloženě jako misantrop.
  To samé platí o tom, o co tady jde. Policista explicitně řekl, že na mostě je zakázáno kreslit. To umělce přece musí urazit a nedá se to vůbec rozumem ospravedlnit. Kluk ve videu se dokonce i pokusí přizpůsobit, řekne, že se bude po mostě procházet a kreslit jenom tak a oni mu to stejně zakážou.

  Jde o to, že je někdo vyhodil z veřejného prostoru a nesdělil jim proč. Nebo sdělil, ale velice vágně. V právu jsou zcela určitě oni.

 146. Daniela říká: 06. 09. 201317:21

  pán,co se tak ohání zažitým bolševismem,si zlehka plete dojmy s pojmy nebo,že by hypotéka na krku? 🙂

 147. Daniela říká: 06. 09. 201317:24

  Moire: hlásím se též neb viděl to svět,aby si snad člověk čmáral,kde se mu zamane??????!:)

 148. Pepcha říká: 06. 09. 201317:46

  Tento odkaz tu sice již jednou byl, ale ztratil se v proudu komentářů. Proto ho sem dávám znovu pro kohokoliv kdo by měl zájem o účast.

  Malování na Karlově mostě
  https://www.facebook.com/events/229683167182008/

  Citace z události na facebook.com :

  “MOŽNÁ JSE VIDĚLI CO SE UDÁLO NA KARLOVĚ MOSTĚ V POSLEDNÍCH DNECH. VYSTUDOVAL JSEM PRÁVO A TOHLE MI TROŠKU ZVEDLO ŽALUDEK

  http://plumm.cz/2013/o-buranstvi-a-nesvobode-a-o-karlove-moste/

  ROZHODL JSEM SE, ŽE BEZPRÁVÍ NENECHÁM JEN TAK, VEMU TUŽKU A PAPÍR A NĚJAKOU OBĚŤ NAMALUJU. PAK SI S POLICAJTY PROMLUVÍM PŘÍMO. AKCE BUDE LEHCE NAPÍNAVÁ A POTŘEBUJI NĚKOHO, KDO BUDE DRŽET KAMERU, NĚJAKÉHO MODELA A JÁ BUDU KRESLIT.

  PŘIJĎTE MĚ PODPOŘIT V BOJI ZA SVOBODU. POLICIE NEMÁ PRÁVO NÁS TRESTAT ZA TO, ŽE MALUJEME NA KARLOVÉM MOSTĚ! JÁ JSEM OPROTI PRVNÍ AKCI PŘIPRAVEN.”

 149. Petr Vokurka říká: 06. 09. 201318:30

  SVKM schvaluje pouze prodej REPREZENTATIVNÍCH předmětů, děl atd. ? Takže tím jsou myšleny například takové ty kolotáčářské šperky, úchylné karikatury, malůvky Hradčan ala Cirkus Berousek a černobílé fotky Prahy pravděpodobně jenom stažené z Google Images či jiné špíčky ? Jestli jsem zapomněl na matrijošky, tak se omlouvám. Každopádně REPREZENTACE spíše z pekla. Předem se omlouvám sympatickému flašinetářovi, který REPREZENTUJE alespoň roztomile 🙂

 150. MMister říká: 06. 09. 201318:56

  “Takže když se stíhají korporace, které si budují monopol právě tím způsobem, že prodávají třeba jedno čtvrtletí pod cenou -> ostatní společnosti s menším kapitálem zkrachují, je podle vás špatně?”

  Samozřejmě, že to je špatně.

 151. Petr říká: 06. 09. 201319:03

  Tak to čumim. To je naprosto neuvěřitelný. Vypatlanci “umělci”, kámoši vypatlaných městkáčů. Měl si zavolat normálně státní policii, ty většinou už nějaký zákony znají a popřípadě se poradí s nadřízeným. V žádným případě nemají právo někoho vykázat z mostu, že si tam něco kreslí (ne na prodej). To je KURVA tak neuvěřitelná drzost, že mi z toho bělají klouby. Kreslit moc neumím, ale rozhodně se příští sobotu zúčastním. Podpora boje s demencí a buzerací!

 152. Petra P říká: 06. 09. 201319:06

  Smutný je že tyhle lidi maji pořád stejný myšlení jak za komárů a ještě se tím ohánějí.
  Do svých 20let jsem žila na Malé Straně a bylo naprosto normální potkat vývarníky na mostě jak maluji,nikdo je nevyhazoval.Nevím kam se to pohnulo,pochybuji že směrem dopředu o kvalitě prodávaných děl bych taky polemizovala.(tisky alá akvarely apod.).

 153. Marie říká: 06. 09. 201319:21

  Sice moc kreslit neumím, ale kreslit si klidně půjdu hromadně s vámi – nebo třeba si pískat nějakou muziku – nebo dělat něco co je hloupě zakázáno stejně jako je absurdní “zákaz kreslení na Karlově mostě”. Pochopitelně žádná komerce 🙂 Dejte vědět kdy se sejdeme na neorganizovaném srazu, který vnímám jako podporu lidských práv na svobodu projevu a jednání.

 154. Jméno říká: 06. 09. 201319:46

  Zdravim, tez jsem mela v cervenci na Karlove moste podobnou situaci, prisel hlidac, privolany urco mistnima bonnzikama, co tam prodavaj, ze si tam maluju, lidi mi davali dyska. Hlidac mel z pocatku taky reci, ale pak odesel. Rozhodne kdyby prijela Mestska policie, tak jsem neodbytna, nedala bych se, ale obeslo se to bez toho, ale pachut tam byla, obzvlast kdyz jsem ho pak videla v zivem rozhovoru s nakym stankarem zrejme tim, kterej me “naprasil”. Jinak jsem pak malovala uz mimo most, s par prodejci, kteri me na moste uz videlil, v poho prohodili par slov, poprali jsme si stesti, myslim, ze ti poctivi to tam jednoduchy nemaj. Jo a perla na zaver.pred cca tydnem jsem si rozlozila svou kreslici mini plochu vcetne igelitu pod zadek kousek ode dveri jisteho hotelu, vysla od nich naka holka a vadilo ji, ze tam nejsem pro turisty dobry bod na koukani, nevi co si maji myslet, pry to neni hezky pohled…. Tak jsem holcine rekla, ze chodnik neni jejich, nikomu tam v ceste nestojim a at to kouka turistum uz prelozit, a to, ze jim neumi vysvetlit, ze NEZEBRAM ale MALUJU, je jeji problem, ne muj. S Mest.policii mam na Phe 1 ok zkusenost, v poho, ale chapu, to co popisujete, to je neco… Super clanek!!! A chvalim!!!

 155. Jméno říká: 06. 09. 201319:48

  to Stetha: tak a troubu by byli ti na Karlobve moste ze Sdruzeni.

 156. TerezaŠ. říká: 06. 09. 201320:11

  Pokud půjdete kreslit, jdu s vámi!! :))
  Dejte mi vědět na teresa.svarc@gmail.com
  Děkuju! :))

 157. Jméno říká: 06. 09. 201320:13

  Co se tyce vyhlasky o POULICNIM umeni , dooprucuju si ji pro prahu 1 precist, jasne uvadi, koho se tyka, to znamena tech, kteri opravdu nezivnostnici a hraji jen pro radost, cilene neprodavaji, nemaji vystavena sva dila, ceny..ke vsemu poulicni umeni rozhodne nezahnruje nekoho, kdo si drepne a cara si do bloku. Pokud chci publikum zaujmout svou reprodukci jako zpev, harmonika atd, uz to POULICNI je, ale rozhodne na to neni povinnost mit zivnost.

 158. Lukáš říká: 06. 09. 201320:24

  Mně přijde, že si pletete svobodu s anarchií.

  Karlův most není nafukovací, už teď je tam narváno. Dovolit každému, ať si tam dělá, co chce a dopadne to tak, jak tu někdo popsal svojí návštěvu Florencie, kde si každý může dělat co chce.

  Druhou věcí je samozřejmě otázka komise, jestli je úplatná, jestli vybírá správné lidi.. ale obávám se, že současný stav považuji za lepší než ten stav, který byste si představovali vy.

 159. Jakub Jenšovský říká: 06. 09. 201320:27

  Dobrý den,
  pouze se chci tímto optat, kdy se bude konat kresebný sraz na Karlově mostě, rád bych se připojil…

  P.S. budu už podzim, tak brzy !!

 160. Jaroslav říká: 06. 09. 201320:27

  To je skoro na bliti…umelecka yakuza…:) … tak ale jsme v cechach, tady je mozny secko…
  ti chlapici na moste at si kecaj co chtej, ale stve me. ze policajti tady vystupujou jako nejvetsi neschopni zoufalci…

 161. Honza říká: 06. 09. 201320:37

  Maximální RESPECT !!! Chápu jejich lov bizu, ale je potřeba zapojovat hlavu a pochopit, že tohle je svinstvo a humus a měsťáky bych fakt bral s úsměvem. Absurdistán je kolem náš už hodnou dobu.

 162. Vodny říká: 06. 09. 201320:55

  Ahoj, sice nejsem z Prahy, ale rád vás podpořím alespoň virtuálně. Určitě v tom pokračujte a zorganizujte nějakou větší akci ve více lidech a uvidí se, co se bude dít. Držte se.

 163. Anonym říká: 06. 09. 201320:58
 164. Jméno říká: 06. 09. 201320:59

  Jo a argument te agentury, ze kdyz si svuj obrazek prodate uz nekde za Vezi, to uz je idiocie BONMOT na kvadrat! Tohle mi rici, tak se jim vsmeju.

 165. Roman K. říká: 06. 09. 201321:20

  Sorry pánové, ale musím nad vašim činem nesouhlasně zakroutit hlavou. Kdybyste neměli tu ceduli, nebylo by se o čem bavit, je to vaše neoddiskutovatelná svoboda kreslit si co chcete. Ale v momentě kdy vytasíte ceduli, jste už performeři a je úplně jedno, že to děláte zadarmo a jakkoliv kvalitně. Karlův most je specifická kulturní památka, která má být průchozí a třeba mně osobně by se nelíbilo, kdyby na něm stály tři stovky umělců a provozovaly své rádoby umění. Byl by z toho cirkus a ne kulturní místo, proto je imho určitá regulace zcela namístě. Úplně jiná otázka je, jaká by tato regulace měla být a kdo by za ni měl být zodpovědný. Každopádně pokud někdo vyhodí studentku, která si skicuje sama pro sebe, pak ano, problém existuje.

 166. Beheryth říká: 06. 09. 201321:21

  Pokud to pujde pujdu na most kreslit s vámi 😉 stačí napsat na maila kdy a jdu 🙂 beheryth@gmail.com

 167. kopapaka říká: 06. 09. 201321:42

  Držím palce

 168. Ondřej L. říká: 06. 09. 201322:15

  Co jsem našel, tak existuje “Smlouva o zajištění organizace a pořádku při vystavování, prodeji a jiném mimořádném užívání veřejné komunikace v lokalitě Karlova mostu” (je možné ji najít a stáhnout) mezi MČ Praha 1 a SVKM, která, tak, jak ji chápu, stanovuje povinnosti třetím stranám – výtvarníkům, prodejcům, performerům atp. – což nemůže. Žádná smlouva nesmí dávat povinnosti subjektu, který není smluvní stranou.
  Nikde v té smlouvě jsem nenašel, že by se vztahovala k nějaké městské vyhlášce, a tudíž se tato smlouva na mě osobně, když tam půjdu kreslit, malovat, nebo cokoli podobného, prostě a jednoduše nevztahuje. Nejsem jí vázán. Tím pádem si tam mohu dělat cokoli, co neporušuje zákony a vyhlášky.
  Pokud chce MČ Praha 1, nebo magistrát, nějakým způsobem regulovat počet stánků, umělců a kohokoli na mostě, ať to dělá napřímo, ne přes pofiderní občanské sdružení, která ani na svém webu nezveřejňuje hospodaření (otázka mimo pro právníky – platí stále, že o.s. nesmí hospodařit se ziskem?).
  Protestním akcím držím palce (jen by to asi chtělo lepší pokrytí kamerami, aby bylo vidět, jakým způsobem SVKM jedná).

 169. Eva říká: 06. 09. 201322:43

  No mě to také přijde, jako nepovolená performance, kvůli tomu plakátu. V podstatě jste provokovali a souhlasím i s tím, že Karlův most není nafukovací a už teď se tam kolikrát nedá projít. Jestli ovšem bylo účelem otevřít diskuzi nad tím, že si tam mladá holka, studentka, nemůže dělat skicy, nebo že si tam normální amatérský malíř nemůže udělat akvarel třeba s Mosteckou bránou, tak to už je velmi smysluplná !provokace” a i když kreslím dost děsně a jsem mamina těsně před padesátkou, jdu si s vámi něco načmárat 🙂

 170. Mirek říká: 06. 09. 201323:27

  Našel jsem nejabsurdnější věc. Karlův most je zařazen do kategorie IV tř. místní komunikace. Pokud požádá právnická, či fyzická osoba o zvláštní užívání místní komunikace a to konkrétně o Karlův most, je žadatel povinen dle § 25 odst. 1 a odst. 6 písm. c) 6 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění pozdějších novel a doplňků uvedeného zákona mít vydané povolující rozhodnutí o zvláštním užívání místní komunikace od věcně a místně příslušného silničního správního úřadu. Zjednodušeně: Karlův most je silnice a na silnici se nesmí malovat a hrát bez povolení. A tohle generální povolení má právě to občanské sdružení umělců Karlova mostu na základě Smlouvy. A pokud někdo dostane povolení, je zároveň členem Sdružení a proto se na něj vztahují podmínky smlouvy mezi magistrátem a Sdružením. No a kdo povolení nemá, porušil zákon o pozemních komunikacích a kdo poruší zákon, je vyvrhelem společnosti.

 171. Tomáš Feistner říká: 06. 09. 201323:37

  Držim palce, skvělý. Hodně mě tohle zajímá, těšim se na kreslící sraz. Rád udělám z Karlova mostu neprůchozí místo s “třema stovkama umělců provozujícíma své rádoby umění”. Na to má Karlův most plný právo a je to holt riziko každýho veřejnýho prostoru, že se na něm něco bude dít.
  “Byl by z toho cirkus a ne kulturní místo, proto je imho určitá regulace zcela namístě.” Tohle už známe ze školky: “Co kdyby to dělal každej? To by dopadlo”. Ano, kdyby byl každej truhlář, všichni pomřeme hlady. Zakažme truhláře!

 172. Radek říká: 06. 09. 201323:41

  Škoda, že to nevidí Karel IV, ten by se s nima rychle vypořádal 🙂

 173. Stanislava Bílá říká: 07. 09. 201301:05

  Vítejte v klubu, taky jsem před 27lety kreslila na Karlově mostě, než mě naložilo policejní auto. Za to ovšem tenkrát byly jiné sankce :-). Kdybych měla tak málo informací jako vy, jistě bych šla do happeningu s vámi. Nakonec, klidně půjdu, např. za to, aby Mostecká a Karlovka a vlastně celé centrum se opět stalo centrem české originální kultury, máme tolik nadaných a schopných lidí, škoda že Karlův most má omezenou kapacitu, proč umění nerozšířit do celého centra? Nebo má někdo strach z cizinecké mafie?-( Ta co fotila..;-))

 174. Anonymous říká: 07. 09. 201304:14

  Kdy,v kolik hodin.Beru foťák ev. kameru.Akci s focením pamatuji.Pak vyšuměla.DRŽÍM PALCE.Sdílím

 175. Navrátil Petr sen. říká: 07. 09. 201304:22

  Nějak to skočilo odeslat.FANDÍM VÁM a půjde li to zůčastním se.

 176. Jméno říká: 07. 09. 201305:07

  Takže když půjdu s přáteli po Karlově mostě a kamarádka nám bude vyprávět něco o jeho historii a o sochách a náhodou to začnou poslouchat i kolemjdoucí turisté, tak z toho bude mít třeba také problémy a nejen se SVKM, ale třeba i s někým, kdo sdružuje průvodce?.

 177. Stetha říká: 07. 09. 201306:39

  Jan Drnek: generalizuju a nestydím se za to, ale přijde mi, že se většina lidi hlásí do nějaký protestní akce jen tak, protože prostě slyšeli to strašný slovo “nesvoboda” a za svobodu se musí bojovat, i na úkor svobody ostatních lidí, žejo. Převhrnem pár aut, zapálíme pár popelnic a svoboda bude zase nastolena.
  Ono by si stačilo namísto těch agresivnich vepřových hlav v dzinovych věcech a ksiltovce na mostě představit třeba starou milou paní s náruči plnou koťat na ulici na Florenci.
  Paní prodává párky v rohlíku, platí za licenci, díky který může prodávat na ulici, 20 000,- měsíčně. Přijdeš si vedle ni stoupnout a bez licence prodávat rohlíky o korunu levněji? Nebo o 5Kč? Nebo zdarma, byť jen kvůli dobrýmu pocitu pro ostatní lidi? Tohle není jen otázka práva, ale i morálky a svědomí. Kluci očividně těm lidem z mostu brali potencionální zákazníky a nebylo to v rámci nějaký zdravý konkurence. Asi by opravdu stačilo příště nevytahovat ceduli, portréty si nechat pro sebe a prostě si jen tak kreslit…

 178. zlára říká: 07. 09. 201306:57

  Taky se ráda budu účastnit. Kreslit si můžu kdekoliv a kdekoliv. To je jasná věc. Čechy jsou nejsvobodnější země na světě a chci aby to taky bylo dál. Dejte mi, prosím, také vědět. klarcin@gmail.com
  díky

 179. Kluci, měli jste je taky zakreslit!!! :) říká: 07. 09. 201307:43

  Komentář

 180. Anonymous říká: 07. 09. 201307:47

  Plně vás chápu. Kreslení je můj život, když někam jdu tak s papírem a tužkou.

 181. Jirka říká: 07. 09. 201309:08

  Podobná mafie na magistrátě potlačuje i pouliční hraní po Praze, nová vyhláška je vypracovaná jako kdyby loni obešli všechna místa kde se hrálo, nemyslím bubeníky to je peklo, a tam zakázali všude hrát.

 182. Jestarší říká: 07. 09. 201310:24

  Koncem června v roce 1989 měly děti z Karlínského výtvarného kroužku na Uhelném Trhu malý stánek, ve kterém tiskly své linoryty a za pět korun je nabízely kolemjdoucím. Získané peníze pak sloužily k nakoupení výtvarných potřeb. Zaujala mne tam stará paní, která si jejich obrázky prohlížela a zalíbil se jí modrý obtisk malovaného džbánku. Jenže těch pět korun pro ni bylo zřejmě mnoho. Toho si všimla jedna dívka, malá výtvarnice, vybrala tisk, který se jí zdál být nejzdařilejší a dala ho té babičce zadarmo. Ta žena měla takovou radost, že jí tekly slzy po tvářích a na dětech bylo vidět, že mají vánoce v létě. Žijeme v zakšeftované společnosti a příliš často slyším argumentace odvolávající se na psané zákony manipulované jejich různými vykladači. Ale zákon postrádá smysl, není-li oživen spravedlností, dobrými mravy a chcete-li láskou, která není naprodej. Slyším tolik skuhrání na to, že svět spěje do záhuby a přitom malá dívka ukázala, jak je možné tomu zabránit bez ohledu na to jaký “-izmus” zrovna vládne.

 183. Máš hovno co za práci ? říká: 07. 09. 201310:49

  Komentář

 184. Asi máš hovno co na práci říká: 07. 09. 201310:51

  Komentář

 185. Andrea říká: 07. 09. 201310:59

  Zdravíčko, podle mě se jedná opravdu o omezování osobní svobody. Skicovat si zadarmo jen tak je prostě osobní svoboda, rozhodně nic jiného. Že ten obrázek pak prostě dáte tomu, kdo vám stál modelem? To mi jako velký problém nepřijde. Chápala bych, kdyby protestovali ti stánkaři, že jim berete kšefty. Proto rozhodně nebyla na místě ta cedule. Obzvláště, pokud máte ty kresby trochu na úrovni, tak to může být problém, že někdo radši vezme vás místo aby se přece jen rozhoupal k tomu, zkusit to u nich. I bych pochopila, kdyby vám zakázali ty portréty rozdávat. V pořádku, jakás takás logická výmluva na to tam je. Ale zakázat vám kreslit si i jen tak, pro sebe, to považuji za pěknou blbost.

 186. Rai-che říká: 07. 09. 201311:11

  Výborný nápad, ten elitismus se špetkou českého přístupu po 40 letech komunismu (překvapilo mě, že to i přiznali) z toho jen čiší.
  Kreslící sraz je pěkný nápad, ale už bez banneru prosím (:

 187. Petr Zlatý říká: 07. 09. 201311:15

  Zdravím. Máte můj obdiv za to, co jste udělali. Kdybyste měli elán a sílu na to řešit to nějakým způsobem dál a se současným stavem se pokusit pohnout právní cestou, ozvěte se. Rád Vám s tím pomůžu a přiložím ruku k dílu 😉 Samozřejmě pro bono.
  PZ

 188. Tomas říká: 07. 09. 201311:16

  Dulezity je hledat pricinu. To znamena magistrat mesta, kterej to dal tyto organizaci na starost.. Jde o pristup k veci.. Verejnej prosote v Cesku neni proste upnlne verejnej a pokud budete hrat fotbal na Vaclavaku tak vas taky vybodi. Nemuzete chtit po lidech co maji Karlub most jako business, ze vam budou rozumet. A je pravda ze kdyz si udelate taxik zadarmo a stoupnete si vedle taxikaru, tak vam nerozbijou jen pivo. Jde o dialog mezi lidma , ktery se musi domluvit

 189. Lujja říká: 07. 09. 201311:57

  Kluci, sice nejsem žádný vystudovaný umělec, ale mám malování jako koníček a rozhodně se mi nelíbí, jakým způsobem s Vámi jednali, už jen ten projev mluví sám za sebe.. Souhlasím s Vámi a klidně si půjdu s Vámi začmárat 😉

 190. Kačka říká: 07. 09. 201312:25

  Skvělý! Fandím Vám a na most půjdu ráda s Váma..ať žije svoboda..

 191. Mirka říká: 07. 09. 201312:48

  Komentář

 192. hejhula říká: 07. 09. 201313:32

  Normálně na ně a příp. na měštáky zavolejte kriminálku l.158 pro omezování osobní svobody a u měšťáků je bude něco jako zneužití pravomocí veřejného činitele a nezákonný postup.

 193. Vojtěch říká: 07. 09. 201315:05

  Držim palce kluci. Máte moji podporu. To jak se k vám ty “burani” chovali fakt není normální a omezování svobody projevu takovýho rozměru naznačuje, že komouši budou spíše oni než vy XD.
  Profesionál v kreslení nejsem, ale je to jeden z mých největších koníčků, takže si zakreslit na most určitě půjdu taky
  Peace & Liberty

 194. Marek K. říká: 07. 09. 201318:01

  Opravdu skvělá občanská iniciativa, která mě oslovila!!!

  Ale abych řekl pravdu, nevím, na jaké straně je pravda. Jako člověk a občan mající svá práva, dávám za pravdu vám, kluci, a děsí mě, kam až může omezování svobod zajít.

  Jako student ekonomie však chápu obavy umělců (jejich kultivovanost a inteligenci ponechme stranou), kteří brání svůj “kšeft”. Vaše počínání by mohlo být označeno za dumping.

  Ať už je pravda kdekoliv, vaše akce (i pokud ji označíme jako provokaci), má smysl a z marketingového hlediska výborně upozornila na problém, který v současné společnosti bezpochyby je. Klíčem k celému problému může být odpověď radnice, na kterou jsem vážně zvědav. Pokud bych mohl jakkoliv pomoci, stačí říct, bude mi potěšením!

  Čest provokaci, soudruzi. (fakt nechápu, co mělo vaše kreslení společného s komunismem)

  Marek K.

 195. Tabashi říká: 07. 09. 201318:29

  Bydlet v Praze, hned zítra jdu kreslit na Karlák. Tohle je na facepalm. Fakt jste mě s tím oslovili, držím vám palce 🙂

 196. PepaThe říká: 07. 09. 201318:54

  Já vemu kytaru a zahraju Vám k tomu 🙂

 197. Pavel říká: 07. 09. 201319:17

  Komentář

 198. Pavel říká: 07. 09. 201319:22

  Kluky podporuji v plné míře,můžete se na mne obrátit,jakmile bude nějaká akce.Můj mail máte,at žije svoboda…

 199. Vratas říká: 07. 09. 201319:48

  TO Tomas Sverak
  Ahoj chlape. Souhlasím s tebou, mluvíš mi z duše, jen ten příklad jsi neuvedl úplně správně. Bude ti to připadat zvláštní, ale pokud by sis založil firmu, nakupoval počítače a rozdával je zadarmo, tak na tebe vlítne Finanční Úřad, jelikož podnikání je za účelem zisku…a blábláblá
  nechci to rozebírat do detajlu, jen jsem měl nedávno s finančákem tahanice a ten tvůj příklad mě kopl do nosu.
  Namalovat neumím ani přechod pro chodce, ale pokud bude nějaká akce, budu fotit, až se budou stánkaři zelenat 🙂
  Čest práci.

 200. Pan Plumm lže říká: 07. 09. 201319:53

  Peníze brali – dobrovolný příspěvek za kresbu. Dá se to dohledat zpětně na kameře, to byl ten důvod, proč byli vyhazováni. Další lež – tvrdili, že si kreslí sochy a před příchodem policie rychle schovali ceduli s nabídkou kreslení – mimochodem necitlivě připevněnou na chráněné památce. Jinak na mostě si kreslí a maluje kdekdo pro sebe a nikdo je samozřejmě nevyhazuje.

 201. Věra říká: 07. 09. 201320:08

  Kreslit neumím, ale přijdu ráda. Je to svinstvo a vždycky bylo !!!

 202. Jan říká: 07. 09. 201320:12

  Já nejsem výtvarník a kolo bez kružítka netrefím, ale mám chuť koupit omalovánky Prahy a jít si je na Karlův most vybarvit. Moc by mne zajímala reakce sdružení, eventuálně jejich poskoků, ať v uniformách, nebo bez. Tím spíš, když bych je nenechal nahlédnout do desek…:-)

 203. Petr Nymp říká: 07. 09. 201320:25

  Fakt Absurdistán tady je …. . Komunismus jsem zažil a jediné místo, kde jsem nemohl fotit, bylo okolí vojenského letiště Hradčany u Mimoně. Po světě jezdím, fotím si kde chci, protože mě to baví, všude bez problémů a teď ňákej bambula bude tvrdit, že nemůžu fotit a kreslit na KM? Jen tak? Pro sebe? No, kde to doplele jsme? Až se něco bude připravovat, dejte mi prosím vědět, beru uhel, skicák a jdu.

 204. MM-art-airbrush říká: 07. 09. 201320:42

  Pokud “Kreslící sraz na Karlově mostě” skutečně bude, rád si připomenu práci s tužkou na skicák :o) Držim vám palce.
  Martin

 205. Jan Drnek říká: 07. 09. 201321:18

  ^^^^^
  To je celkem závažné obvinění, podepřené nulou hmatatelných důkazů – nic takového alespoň na tom videu najít nejde – cedule je zatížená batohem, není ani přilepená lepenkou nebo tak. Z restaurátorského hlediska si vůbec jde jenom těžko představit způsob, jak poškodit chráněnou památku papírovou cedulí.
  Leda byste mluvil o záznamu z bezpečnostní kamery. Zkuste to ukázat na konkrétních screenshotech, jinak vám to lidé těžko budou věřit.

  Krom toho se zdá, že podobnou zkušenost má spousta dalších lidí, stačí se podívat na ty komentáře okolo. A to ani nemluvě o tom, že braní dobrovolného příspěvku na kresbu, i kdyby k němu došlo, což zatím vypadá jako naprostý výkřik do tmy, z té celé věci pořád nedělá placenou službu.

 206. janpavel@centrum.cz říká: 07. 09. 201321:31

  Mistrně tu předvádíte, jak lze překrucovat fakta. Už samotný název vašeho videa na youtube je zavádějící. Toto vše jste podnikli pouze za účelem očernění umělců na Karlově mostě a očernění SVKM. Zřejmě patříte ke zhrzeným umělcům, kteří komisí neprošli, tak se snažíte vyvolat nějaký konflikt a očernit tyto lidi v očích veřejnosti. Kreslení vám nikdo nezakazuje, často si tam chodí lidé kreslit a skicovat a nikdo je nevyhazuje. Také fotit tam může každý, fotí se tam svatby i celé skupiny a nikdo je nevyhazuje. Vy jste se chovali jako hulváti, úmyslně jste provokovali (to jste sám přiznal) a čekal jste na reakci, která, bohužel, přišla od jednoho člověka neurvale, ale dalších XY stánkařů se oproti vám chovalo civilizovaně. Nikdo vám nebrání projít komisí jako ostatní, udělejte si třeba živnostenský list, zaplaťte si zdravotní a sociální pojištění a klidně si kreslete zadarmo.

 207. Jan Drnek říká: 07. 09. 201321:38

  Hm. Na 1:24 je vidět, že cedule připevněná lepenkou je, i na ní ještě ta role visí. To vážně není OK.
  Každopádně ve videu, ve kterém jsou, pravda, střihy, říká několik lidí, včetně strážníka, že se na mostě nesmí kreslit vůbec.

 208. Jozef říká: 07. 09. 201321:54

  Můj komentář je na mé stránce. Pozor, jsem ze slovenska. 🙂

 209. roman říká: 07. 09. 201322:45

  drzim palce a dejte vedet jak to dopadlo diky

 210. roman říká: 07. 09. 201323:01

  Komentář

 211. Indy říká: 07. 09. 201323:29

  350 Kč/den za místo a ve stoje si kresli co chceš (a když to zdaníš, asi živnosťák, bla bla bla) i za kolik chceš. Nevím proč by měl být most víc nějaké minoritní, exkluzivní skupiny než nás ostatních Pražáků. O restaurace se má starat Praha a nebo to nějak normálně (bez omezení svobod) outsourcovat (na to platíme daně).

  Buď si zákon vykládají po svém a nebo je špatný. Tak jako tak upozornili na problém a i když se možná neshodneme na detailech tak mají mojí podporu.

  BTW: Od kdy je volný trh (zahrnuje zdarma) komunistický? HH

 212. honza říká: 07. 09. 201323:38

  Supr, ze se nasel nekdo perzistentni. Kdyby to, jak to dopadne, tusili typove z SVKM, mozna by ti misto vyhazovani radsi pucili tuzky. Doufam, ze te nikdo nebude lamat a nezlomi.

  Drzim palec!

 213. Plumm říká: 08. 09. 201300:03

  Jan Drnek 07. 09. 201321:38:
  Neni. Ta izolepa je nalepená na papíře i s rolí jako zátěž – jen visela dolu z papíru, na šutru nalepená nebyla. Bez visící role jako zátěž nám to vlálo ve větru, protože ten papír byl jen shora zatíženej mikinou a pivem, to je v článku.

 214. Jan Drnek říká: 08. 09. 201300:10

  Věci, ke kterým by se obě strany měly zatím vyjádřit, jak to zatím pročítám, když tu jsou už zjevně přítomní zástupci Mostařů:

  Plumm:
  1) Zjevně úmyslná manipulativnost videa(hudba na začátku k navození pokojné situace, střihy ve videu), dá se pochopit, že bude někdo požadovat zveřejnění celého syrového záznamu, těžko věřit, že to bylo nahrávané takhle po kouskách.
  2) Zatím nezodpovězené obvinění, že byli vyhozeni, protože nabízeli dobrovolný příspěvek(což není doopravdy z právního hlediska relevantní, ale přece jenom to celou tu věc posunuje trochu jinam, pokud to je pravda, mělo to být řečené na začátku)
  3) Cedule přilepená lepenkou(to je fakt celkem velký problém, daleko větší, než jak to vypadá, můžu potvrdit, že lepidlo pískovci celkem hodně vadí)

  SVKM
  1) Zjevná hojnost stížností na všeobecný zákaz fotografií i při delším Googlování, v jejímž důsledku vznikly věci, jako akce Den Tripodů. Jsou všichni ti fotografové a lidi, stěžující si tu na to, že jim někdo zakazoval na mostě kreslit nebo hrát, zhrzení umělci?
  2) Jako hovado se nechová pouze jeden stánkař, ale úplně všichni, kteří se na videu objeví. Jediný?
  3) Celková nesmyslnost zákazu kreslit, evidentní vágnost výkladu vyhlášky, přímý rozpor výkladu, jako ho podává strážník, se zákonem. Lidi na obou stranách mají problém se shodnout, jak to na mostě ve skutečnosti chodí.

 215. Jan Drnek říká: 08. 09. 201300:11

  Plumm: ok, sorry

 216. Plumm říká: 08. 09. 201300:42

  Pan Plumm lže 07. 09. 2013 19:53:
  Chabej pokus. Ale OK, odpovim:

  “peníze brali” – Jeden pár se mě zeptal: “Can we tip you?”, odpověděl jsem: “If you want to.” Dali mi 30 Kč. Dobrovolně. Jestli to bylo za za mý hezký voči, za obrázek nebo za pokec v angličtině, to netušim – vy ano? Myslim si, že mi je dali, protože jsem jim prostě byl sympatickej a dobře se bavili. Rozhodně si za to nic nekupovali, prože jsme každýmu několikrát říkali, že je to zadáčo. Navíc si to i přečetli na ceduli.
  “tvrdili, že si kreslí sochy” – Lež. Celou dobu jsme otevřeně před lidma kreslili portréty, říkal jsem to i měšťákovi. Proč bysme proboha tvrdili, že kreslíme sochy? 😀 To nechápu.
  “před příchodem policie rychle schovali ceduli” – Lež. Ceduli sundal cápek se šátkem na hlavě v čase 0:43. Nikdo jí neschovával, naopak – sám jsem o ní policajtoj říkal a 3x se ho ptal, jestli jí chce vidět. Vidět jí nechtěl, vůbec ho nezajímala. Kroutim hlavou a rofluju přes celou místnost, jak vůbec můžete mít drzost, něco takovýho si vymyslet.
  “mimochodem necitlivě připevněnou na chráněné památce.” – Jj, zatížení mikinou je tak necitlivý připevnění, až je to vyloženě zavrženíhodný. Takže taky Lež.

 217. Plumm říká: 08. 09. 201300:58

  Jan Drnek 08. 09. 2013 00:10

  1) Jak se k tomu mam jako vyjádřit? Já to video nedělal.:) Nevim, jestli celá syrová stopáž eště existuje, můžu se zeptat autora.
  2) Je to lež. Pokud existuje syrová stopáž, nic takovýho jako vyhození z tohohle důvodu tam neuslyšíš, protože nás nikdo kvuli 30 Kč od jednoho páru nevyhazoval, protože o nich nikdo nevěděl, protože jsem o nich nikomu neřekl, protože mi to nepřišlo a nepřijde důležitý.
  3) Nebyla přilepená izolepou.

 218. Plumm říká: 08. 09. 201302:53

  Lidi který píšou o lidskym hyenismu, bezohlednosti, braní kšeftů, atd:
  Rozdání několika skic zadara fyzickou osobou je zhruba stejnej hyenismus, bezohlednost a braní kšeftů, jako když vám babička na Vánoce uplete svetr a dá vám ho pod stromeček. Jako když kapela vydá CD a dá ho zdarma ke stažení. Jako když bezdomovci dostávají polívku. Jako když streetworkeři mění stříkačky narkonanům. Jako když blender je zadarmo a 3ds Max za 100 000 Kč. Jako když za informace na wikipedii nemusíte platit. Jako když… miliarda dalších situací. Co na to krám se svetrama přes ulici, Madonna, restaurace, lékárny, Autodesk a Diderot?
  ____
  Co takhle zamyslet se do důsledků, když už vynášíte takovýhle soudy? Pokud naše chování odsuzujete, předpokládám, že nepoužíváte žádnou službu nebo produkt, kterej je podobnej nějakýmu komerčnímu a zároveň je zdarma. Ať už výše jmenovanej nebo něco jinýho. A pokud používáte, tak máte aspoň špatný svědomí. A pokud používáte a špatný svědomí nemáte, váš argument se právě zbortil jak domek z karet.

 219. Plumm říká: 08. 09. 201304:53

  janpavel@centrum.cz 07. 09. 2013 21:31

  “Nikdo vám nebrání projít komisí jako ostatní”
  – Nechci procházet komisí. Chci si kreslit.

  “Kreslení vám nikdo nezakazuje”
  – Zřejmě jste neviděl video a nečetl článek, nemá asi teda smysl reagovat na zbytek komentáře.

 220. Plumm říká: 08. 09. 201306:56

  A většině znova dík za podporu a několika lidem dík za nabídku pomoci. Odpovídat všem nemůžu, je toho moc, nedávam to. Ale čtu to:)
  ___
  Btw. Vyjádření radnice bude v úterý, kdyby někdo minul muj koment z 06. 09. 2013 14:09. Nechápu sice, proč to bude řešit zorvna komise bezpečnosti, ale to je asi jedno.

 221. Josef říká: 08. 09. 201307:05

  Jdite do toho kluci. Ten nápad “kreslící sraz” je perfektní. Za chvíli nás ani nenechají přejít na druhou stranu.

 222. Danny říká: 08. 09. 201308:29

  Jistě to jsou tí co v 89 na letné freneticky řvali , už je to tady , to je vono:-))))))))rekrutujících se z řad vexkláků, taxikářů, nemakačenků,zeleninářů, řezníků, hospodských, různých povalečů, houmesáků a jim podobných té doby:-)))Takže občané co tady tato pražská sebranka vyřvala, tak to máte:-))

 223. Michael říká: 08. 09. 201309:32

  Japonsko ma Fukusimu a Cesko Pravni system. Spolecne je, ze to nikdo neda nikdy dohromady.

 224. Vojta říká: 08. 09. 201311:01

  Ahoj, jestli budete dělat malířský sraz na Karlově mostu, kreslete jen a pouze sami sebe navzájem…. Jsem zvědavý co pak řeknou na “uniklý zisk” 😀 (Strašně se mi líbí kecy i filmových studií, které odsuzují “pirátství” přitom stejně když je dobrý film tak trhají rekordy v tržbě 😀 a k tomu se i nejvíce pirátí ). Hodně štěstí

 225. Pan Plumm lže a manipuluje říká: 08. 09. 201311:13

  Opravdoví “umělci”, když si na chráněnou památku odkládáte pivo, mikiny, lepenky a jiný nepořádek. To nedělají ani největší burani. Opravdu velmi nedospěle a trapně nakonec ve strachu přiznáváte že jste dělali za peníze. Celá ta věc je snaha za každou cenu na sebe upozornit. A to můžete i jinak – nakonec kresby máte celkem pěkné, chyby se časem vychytají. Jinak jsem rozhodně pro kreslící akci, snad se tam všichni vejdeme:-)

 226. Josefína říká: 08. 09. 201311:15

  Karlův most bylo místo mystické, dnes je tam cirkus. A to po všech stránkách.

 227. Plumm říká: 08. 09. 201311:40

  Pan Plumm lže a manipuluje 08. 09. 2013 11:13:
  Nic takovýho nepřiznávam, protože jsme za peníze nedělali a píšu to tady už asi po tisícátý.
  Btw. na vaše pokusy mě shodit nebo zesměšnit nereaguju, protože mě nezajímaj. Argumentujte věcně nebo vůbec. Díky.

 228. Martin říká: 08. 09. 201311:47

  Mám jeden dotaz, který se nevztahuje přímo na kreslení, ale se “svobodou” na Karlově mostě má mnoho společného. Třeba se k tomu někdo vyjádří. Pročetl jsem teď x článků o tom, jak fotografování Karlova mostu a používání těchto snímků pro komerční účely je zakázáno, protože Karlův most je autorské dílo a autor k němu má autorská právo. Praha 1 to sleduje a může žádat stažení fotek z Facebooku, nedejbože kdyby to opravdu nědo použil třeba do reklamy. A že stejný problém byl například i s Eiffelovou věží, protože je to něčí “výtvor”.

  Nicméně francouzský soud pak rozhodl, že autor má výhradní právo jen 70 let a Eiffelovku si tak může už fotit a používat komerčně kdo chce. Stejně jako u nás už jsou uvolňované k volnému užívání písničky autorů z 20., 30. a dalších let.

  A teď dotaz – nejedná se přesně o to samé? Že Karlův most už je starý přes 650 let, výhradní právo autora už je to tam a nikdo mi už nemůže co říct, i kdybych tam ve Photoshopu naklíčoval BMW a používal to v tisku? Nikdo to v těch článcích vůbec nezmínil jako hlavní argument, proč si přesně tohle už dávno dovolit můžu, ale přijde mi to logické. Nebo jsem něco přehlídnul?

  (S tímto tématem kreslení na mostě to nemá nic společnýho, vím o tom. Ale zajímá mě to 🙂

 229. Pan Plumm lže a manipuluje říká: 08. 09. 201312:02

  Třicet korun (přiznaných) nejsou peníze? Pro někoho to je dost, pro vás asi ne, když vás živí rodiče a nudíte se a provokujete..Potisícátý říkáte, že jste peníze nebrali, pojedenatisícáté že jste brali, kdo vám má věřit a respektovat vás?

 230. akina říká: 08. 09. 201312:39

  Máš mou plnou podporu. Navíc se moc ráda jako kreslíř, zúčastním toho srazu. Kdyby jsi cokoliv potřeboval, tak zde je můj email: laayla@seznam.cz at už jen kvůli infu. 🙂

 231. Martx říká: 08. 09. 201312:45

  Ahoj, kdyby byla najaka kreslici akce, muj mail je k dispozici a rad se taky zucastnim. “Slusnost” tech o generaci, dve, radoby strazcu Karlova mostu me fakt udivuje.

 232. Míša říká: 08. 09. 201312:48

  No, to je smutné video…

 233. Plumm říká: 08. 09. 201313:43

  Martin říká: 08. 09. 2013 11:47:
  Vizte například tu “svobodu panoramatu”, o který píšu na konci článku v editu.

 234. Jimmy Hayek říká: 08. 09. 201313:46

  Já jen přemýšlím, když tu někteří obhajují nutnost regulace, jak je možné, že se po Karlově mostě prochází dennodenně tisíce turistů jen tak, bez licence, bez poplatků, aniž by museli projít přes komisi Sdružení turistů Karlova mostu. Vždyť je to totální anarchie a chaos, každý si chodí jak se mu zachce, různou rychlostí v různých směrech! Tak mě napadá, jestli by v rámci té správné svobody a pořádku nebylo vhodné na Karlově mostě postavit semafory a rychlostní pruhy. Aby se lidi nesráželi a tak.

 235. Kappa Tau říká: 08. 09. 201313:49

  Vážení zástupci protekčních Mostařů :
  1) co takhle zveřejnit hospodaření vašeho sdružení za posledních dejme tomu deset let? Ať každý vidí, za co vaše občanské sdružení, které je ze zákona sdružením neziskovým, dává peníze a komu.
  2) co takhle začít pouštět lidi na vaše každoroční konkurzy na Dobešce? Proč tam nikdo chodit nesmí, proč nedovoluje nikomu to točit? Proč se bráníte tomu říct kdo sedí v komisi a na základě jakých kritérií se rozhoduje? Jak mohli o pouličních umělcích na mostě rozhodovat odborníci typu nyní již zesnulého herce Vladimíra Čecha, který v komisi taky seděl?
  Takhle to prostě vypadá, když si parta kamarádů ochočí pár politiků na Praze 1 a zprivatizuje si jednu z nejvýznamnějších pražských a českých památek. Hnus zelený, vážení.

  Jinak dopředu píšu, že ne, opravdu nejsem zhrzený umělec, který se někdy někam nedostal. Ale po mostě skoro každý den posledních 5 let chodím. O většině z vás co tam je můžu říct jen to, že jste kýčaři a patlalové, co loví turisty a porušují svoje vlastní pravidla, které máte ve stanovách sdružení. Čest těm několika málo výjimkám a dobrým umělcům, které se tam vyskytují.

 236. Ilona Malá říká: 08. 09. 201314:14

  Zdar! Tak ty vole! Na tohle už jsem taky narazila, když jsem si chtěla večer na mostě zajamovat. Nebyla tam ani noha, ale stejně jsem nemohla. Martine, máš moji naprostou podporu! Podle mě je to prostě omezování základní lidský svobody. Není co dodat.

 237. MC ŠAMAN říká: 08. 09. 201314:32

  Do protestní akce pudu taky

 238. MMM říká: 08. 09. 201314:34

  Vynikající článek! Měl byste psát do normálních novin a rozsvěcet zabedněncům hlavy!
  Tam by se to dostalo k více makovcům. Zde to čtou spíš lidé s nadprůměrným IQ…

 239. Lucka říká: 08. 09. 201314:50

  Člověk si opravdu nesmí nechat podobné věci líbit, jinak se v tomto státě nikdy nic nezmění. Jaképak “za troubu”?? Naopak, trouba je ten, který vše jak ovce odkýve. Zásadní chyba. Nebát se, nechat si vše hezky vysvětlit. Nikdo není není neomylný, ani policie nebo úřady. Držím palce a prosím o další info.

 240. Pepinie říká: 08. 09. 201314:54

  Sakryš, já si často jen tak pro sebe pískám nebo zpívám, takže chcete říct, že když se v téhle náladě projdu po KM tak mě jako můžou hodit do Vltavy? Že jako produkuju umění? Může se na KM vlastně mluvit? Ona recitace je taky umění, nebo ne? A co kdyby si tam někdo poskočil, nemohlo by to být bráno jako balet?

 241. Františka říká: 08. 09. 201315:21

  zajímá mě vyjádření úřadu, pokud je vše “legit” a není tam nějaký pitomý háček, který se dá vykládat dvojznačně, jdu si zakreslit s vámi, jako výtvarník i člověk, co rád skicuje a nemá rád hloupé hádky s hloupými lidmi, pariaah@seznam.cz

 242. Jarda říká: 08. 09. 201316:10

  Ksindl pražskej. Metr sazí a kilövý h…a na ně. Za chvili se nebude smět v Praze ani fotit. Jak by se nám žilo bez Pražáků. Vidím to denně v práci. Dokud do všeho nekecali vše fungovalo.

 243. David říká: 08. 09. 201316:14

  držim palce ! 🙂 byl bych rád kdyby jste mě o tom srazu informovali i když sám osobně kreslím přímo strašně 😀 ale rád bych se kouknul a viděl jak to proběhne @ = lordlisak2@seznam.cz dik

 244. Pepcha říká: 08. 09. 201316:17

  Pro každého, kdo si chce jít zakreslit 🙂 Sice je tu tento odkaz už dvakrát, ale v takovém množství komentářu se jednoduše ztratí…

  https://www.facebook.com/events/229683167182008/

 245. Plumm říká: 08. 09. 201317:35

  Objevilo se tu nějaký obvinění z úmyslný manipulativnosti videa (Jan Drnek).
  Tohle je celá nezkrácená stopáž těch dohadů.

  http://www.youtube.com/watch?v=NlBqxgA4Gs4

 246. machalcz říká: 08. 09. 201317:55

  Mno asi mě nemohlo nic “rozčílit” (volím mírná slova) při příjemné neděli víc, než celá tahle záležitost. Jako o focení ze stativu jsem slyšel a asi bych ho i pochopil s velkým sebezapřením. Ale zakazovat kreslit na veřejném prostranství?!
  Jsem zvědav na oficiální vyjádření a pokud bude nějaká hromadná akce, tak se i rád přidám.

 247. Aleš říká: 08. 09. 201318:59

  Já se ani nedivím. V dnešní době je všechno naruby, ceny vetšiny produktů jsou vycucány z palce. A to že musí být zákon na zákaz krelsení a jemi jedno kde, je ubohost. Jaký pán taky krám, říká se. Stačí se podívat na naše vlády ať jsou v pravo, či vlevo, nebo se ubírají středem, vždycky je tam bordel.

 248. Vraspír Jiří co na to říct,?! - ryba smrdí od hlavy - vy říká: 08. 09. 201319:35

  Komentář

 249. Mě uráží ten ohavný beďar na ruce Plumma říká: 08. 09. 201319:45

  Komentář

 250. Karel Kubín říká: 08. 09. 201320:01

  Je mi smutno, když to čtu a dívám se na přiložené video. Nejen Praha není, co bývala. 🙁

 251. Štěpánka Nohýnková říká: 08. 09. 201320:25

  A zase je to tady! Vloni jsem se zúčastnila Dne tripodů i jemu o týden předcházející procházky po mostě se stativy a fotoaparáty. Zcela jednoznačně se tehdy usnesli všichni zainteresovaní, že pokud fotografie z mostu na onom mostě nejsou komerčně využívány, není pro jakékoliv omezování opora v zákoně. Argument, že ten, kdo má stativ, je umělec (sic!) a tudíž bude na fotografování profitovat finančně, připadl náhle hodně blbý i těm, kdo se jej tehdy snažili na radnici obhajovat. Problém je v tom, že jedinec nemá šanci uniknout bdělé “ochrance” takzvaných umělců, kteří si z mostu udělali živobytí. Nikdo samojediný se stativem neunikne inzultaci. Pokud bude nějaká hromadná akce, jistě se zúčastním; i když popravdě musím přiznat, že za plného letního slunce fotografovat se stativem je poněkud obtížné a zavání to šílenstvím…

 252. Jana Bydžovská říká: 08. 09. 201321:35

  Tak tohle jsem teda vůbec netušila!!! Že se u nás ve státě děje ledasco, ale TOTO?!!! To nemůžou myslet vážně? Vždyť kolik lidí studujících ať už umělecké obory, nebo technické (od stavebních průmyslovek až po architekturu) se chodí do Prahy procvičovat v kresbě a perspektivě a nejen studenti, ale obyčejní výtvarně nadaní lidé, se rádi někde posadí a nekreslí si “Prahu”. Na Karlově mostě to nebylo výjimkou… Tohle jednání je nehoráznost! Strašně Vám fandím a doufám, že ti rádoby “umělci” spláčí nad výdělkem… Držím palce!

 253. Frana říká: 08. 09. 201322:04

  Mel bych tady predne jednu reakci k tem, co maj problem s tim, ze to byla provokace. A co jako? Co je spatnyho na provokaci kolem absurdity? Davat tezkoodencum kvetiny a prat jim krasny slunickovy den je taky provokace – a zaroven asi jediny nenasilny zpusob jak je pacifikovat. Takze at uz byla primarni motivaci provokace, nebo to byl jen zabavnej bonus k jiny cinnosti, je to putynka a rozhodne to neni argument proti. Jsem pro takovehle provokace, jen houst a vetsi kapky! Sam sice kreslit vubec neumim, ale rekl bych, ze by to v masove akci na dane tema nicemu nevadilo – dneska je umeleckym smerem uplne vsechno, takze urcite i moje kresby lze nejak zaskatulkovat a prodavat za statisice coby skvosty 🙂

 254. Ondřej Kozel říká: 08. 09. 201322:06

  Karlův most je veřejný prostor. Proto tam mohu dělat co chci, pokud to však neporušuje vyhlášku Hlavního města Prahy, respektive Městské části Praha 1. Pokud věc chápu správně, tak se oním záborem zpoplatněným 60 Kč za metr čtvereční rozumí zábor za účelem výdělečné činnosti a tomu tak ve Vašem případě nebylo. Krásně to vystihla svým komentářem Štěpánka Nohýnková. Pokud by jsme chtěli daný problém dovést ad absurdum, pak by cizinci a turisté nesměli ani na Karlově mostě fotografovat a SVKM by jim to mohlo klidně zakazovat. Respektive je nutit aby vymazali paměťové karty svých fotoaparátů, případně znehodnotili nafocené filmy. A to je bezprecedentní porušení trestního zákona – omezování osobní svobody. Za další, jestliže se na KM, jak ve videu onen policista říká nesmí kreslit vůbec, tak s jakým titulem tam kreslí oni umělci z SVKM ?!
  Těch vyložených i na první pohled skrytých chyb, nejasností a dalších nedostatků je nejen z článku , ale i videa vidět víc. Ale i tak s Vámi, v jádru, souhlasím a pokud bude možnost i podpořím. Hlupáky a najmě ty, kteří si hrají na inteligenty nesnáším.

 255. MilanC říká: 08. 09. 201322:45

  Neskutečné, jak si někdo přivlastňuje a staví se nad zákon a právo. Držím pěsti a sdílím.

 256. JM říká: 08. 09. 201322:54

  Docela mě dostává, jak někdo může být tak hloupý a označovat malování zadarmo za komunismus. Asi by někdo tomu hlupákovi měl vysvětlit, že on sám netěží pěníze z volného trhu, kterého se bojí, ale z magistrátem uměle řízeného hospodaření.

  Jinak na jednu stranu jsem rád, že Karlův most není přecpán ještě věštšími kýčaři a neumětely než je většina těch současných, ale pochybné kšeftíky Magistrátu s SVKM, buzerace lidí z jejich strany a naprosté buranství na videu vystupujících kšeftařů si zjevně zasluhuje, aby dotyční byli potrestáni.

 257. Anonymous říká: 08. 09. 201322:58

  Fantasticke! Prosim udelej sraz, rad se s kamarady zucastnim.

 258. Aime říká: 08. 09. 201323:13

  Dneska (včera)jsem si kreslila na Karlově mostě a nikdo si mě ani nevšiml. Chodím tam často skicovat a nikdo mi nedělá problémy. Jen tam nemám žádnou ceduli for free, prostě si kreslím . Chodili kolem měšťáci i ta služba SVKM a nikomu to nevadilo. Zkuste to i sami během týdne a uvidíte, jen nesmíte ohrožovat památky – např. něco dávat na sochy a sokly a zábradlí, na to jsou hákliví:-)

 259. MilanC říká: 09. 09. 201300:14

  Kluci já bych Vám i přispěl, pronajmem nějaký 1-2m^2, a můžete malovat lidi celý měsíc “for free”. Proč ne? A ať se ti umělci pos… 😀

 260. Bitovod říká: 09. 09. 201301:37

  Vážení přátelé, kdyby se opravdu nějaká akce měla schumelit, velmi rád se přidám – byť jako fotograf, dokumentarista, kýčař a tak podobně nekomerčně a čistě pro radost z focení 🙂 A kdyby šlo do tuhého, tak si holt tu PRESSku z peněženky vyndám…

  Bit

  P.S.: Za předchozí post se omlouvám, nějak jsem přehlídnul, kam to vlastně píšu…

 261. Barbucha říká: 09. 09. 201303:06

  Arogance moci, ať již tohoto státu, společenství EU, nebo samozvaných povolaných je bezesporu stále silnější. Člověku je až nevolno při pohledu na zamindrákovaného samozvance, který pod záštitou davu nebo pověření jakéhosi sdružení, či ke všemu opravňující legitimace, se všemožně snaží zdecimovat kohokoliv ze svého okolí, který se nechová podle jeho jedině správných představ. Ano vážení přátelé, nakopejmě samozvance do prdele, ať táhnou do hajzlu a neotravujou svou arogantní paranojou normální lidi. Pokud bude v tomto smyslu nějaká protestní akce, rád ji podpořím.

 262. Vaclav simek říká: 09. 09. 201303:30

  Jsem rad ze jsem si dal cas k tomu si precist cely clanek. naprosto jsem nepochopil jednani policisty, ktery za prve neuvedl zadne nazvy danych vyhlasek, a argumentace o vstupu do kina byla uplne z cesty. A reci o tom jak prihlizejici pan zazil 30 let komunismu a uz na to nema naladu jsem taky uplne nepochopil jakym zpusobem je tento problem spojen s tim ze nekdo zdarma kresli na verejnem prostoru a dilo pote zdarma nekomu da. Pokud si nekdo mysli ze clovek delajici neco zadarmo je automaticky komunista nejpis by si mel nastudovat o cem komunismus vlastne je.
  V takovemto pripade by vsechny internship programy a praxe ve firmach mely byt take postaveny mimo zakon, jelikoz studenti, kteri se chcou neco naucit, a maji zajem si najit neplacenou praxi taky prece ubiraji praci tem lidem co v dane kancelari nebo podniku pracuji, nebo ne??
  Takze pro pana, ktery tak moc nechce, aby mu mladi studenti brali praci by bylo lepsi kdyby si vzpomnel jak zacinal on a hned na to priste radeji poradit co delat jinak a dobre a poprosit je aby se odsunuli od jeho stanku do vetsi vzdalenosti.
  A vzhledem k odstehovani se do statu s vladnousim komunistickym rezimem by to spise poradil temto panum protoze presne tak jak se oni snazili zachazet s mladiky na video by s nimi bylo zachazeno v techto zemich.
  Respektujme se navzajem, a podle meho nazoru repsekt ze stranu mladiku sel videt uz jenom z vyse uvedeneho vykani.
  Omlouvam se za chybejici diakritiku ale zrovna se nachazim mimo republiku a klavesnice nema ceske znaky.

 263. wrm říká: 09. 09. 201303:59

  :: The Charles Bridge t-shirt ::
  FREE BRIDGING & free breathing & free walking & free running & free watching & free listening & free touch & free writing & free painting & free photos & free recording & free shining & free smiling

 264. Chlupacz říká: 09. 09. 201308:06

  No, jestli se bude konat nějaká akce, tak se rád přidám, jestli bude čas. Nelíbí se mi, jak to na Karlově mostě funguje a je fajn, že se s tím někdo snaží něco dělat, byť formou lehké provokace 🙂 Fandím Vám, lidi!

 265. Matěj Troup říká: 09. 09. 201308:29

  Takových plesnivých dědků, kteří vedou absurdní kecy je mnoho. To, že zažili jinou éru, mě vůbec nezajímá, jsou mi u prdele, jen zbytečně otravují lidem život. Nechápu, proč by na tom měly tyhle svině vydělávat. Takovým hajzlům flusnout do ksichtu. Proto nemám Prahu rád, je tam až moc lidí, a všichni chtějí vydělávat na národním dědictví…hnus! Chtěl bych vás alespoň symbolicky podpořit, určitě v tom pokračujte.

 266. štěpán říká: 09. 09. 201308:38

  souhlasim a rozumim boji proti nebezpečnýmu precedenci. Rozumim mu jednak jako boji proti nesvobode ( Malovat na Karlově zadarmo je podle me pravo kazdeho cloveka) a jednak taky proti braku a slendrianstvi. Naopak mi prijde ze je to tlak na kvalitu, ktery je velmi dulezity. Komenty typu” co tim chcete dokazat, akorat zrujnujete umelce okolo” jsou naprosto mimo a jsou tak komunisticky az to boli. Tak do toho kluci!

 267. streeeeetart říká: 09. 09. 201309:10

  tááákk nevím co na to říct…smozřejmě neuznávám jakékoliv vyhrocené kometáře….ale VY VŠICHNI CO SE TADY OBRACÍTE PROTI SDRUŽENÍ BY JSTE SI MĚLI UVĚDOMIT ŽE TI LIDÉ CO TAM MAJÍ STÁNKY….ŠLI ZCELA POCTIVĚ LEGÁLNÍ CESTOU…ŠLI NA KONKURZ, MUSELI SE SNAŽIT A PILNĚ PRACOVAT ABY TAM MOHLI BÝT…..ZA PRVÉ..ZA DRUHÉ….KDYŽ KONEČNĚ DOSTALI LICENCI TAK SAMOZŘEJMĚ…DODRŽUJÍ DALŠÍ PRAVDLA- ŽE PLATÍ ZA MÍSTO…ZA TŘETÍ: VŠICHNI SE TADY OHÁNĚJTE KDEČÍM..ALE KDYŽ BY JSTE BYLY NA JEJICH MÍSTĚ JISTĚ BY JSTE SE TAKY BRÁNILI….A JEN TAK MEZI NÁMA..KDYŽ BY JSTE SI STOUPLI O PÁR METRŮ DÁL KDE PRODÁVAJ V OBCHODĚ VODU ZA PADE..A DALI TAM S BARELEM V RUCE WATER FREE…TAK TI PÁNOVÉ A DÁMY BY SE S VÁMA VUBEC NEDELALI A DALI BY VÁM PÁR PŘES HUBU!..A ŠLI BY JSTE..TOHLE JE CÍLENÁ PROVOKACE A KOMU TÍM CHCETE UBLIZIT?..TĚM POCTIVÍM UMĚLCUM?..SEŽENTE SI DETAILY A PAK BOJUJTE ZA PRÁVA…NEVĚDOMÍ DĚLÁ NEJVĚTŠÍ BORDEL!!!!!….A MIMOCHODEM PŘIDÁM SE K NESTRANÉMU NÁVŠTEVNÍKOVI….KETRÝ PÍŠE, ŽE YB SE TAKY NA KARLOVĚ MOSTĚ MOHLO BEZ SELEKCE OBJEVIT PLNO NEPROSTO ALE NAPROSTO NECHUTNÝCH ZÁLEŽITOSTÍ….VČETNĚ PROSTITUTEK…A KDEOKOHO…ZAMYSLETE SE VY VŠICHNI TADY CO SE TADY OHÁNÍTĚE..PRÁVY SVOBODY..JAKOU MÁ TAKÉ SVOBODA….DRUHOU TVÁŘ!!!!!…A MIMOCHODEM SNAHY ,,KOUPIT´´ SI KARLŮV MOCT MÁ MNOHO VELKÝCH ,,PÁNŮ PODNIKATELŮ´´ A TI BY VÁM VY MILÍ NEVĚDOMÍ OBČANÉ CHTĚLI ZA METR ČTVEREČNÍ VÍC JAK TISÍC KORUN..HAHAHA TAKŽE?:…PŘIBRZDĚTE!!…CHYBA JE UPLNE JINDE!!!

 268. Kuba říká: 09. 09. 201309:17

  Je to smutný, leč musím říct, že jsem se strašně pobavil.. dostala mě především tahle pasáž: “Stojim tu s blokem v ruce, opíram se o zídku, kochám se výhledem a občas se projdu, když se chci protáhnout. ZOMFG.” Držím palce!

 269. Ilona říká: 09. 09. 201309:17

  Tady link na podobný incident na mostě, když kamarádi nabízeli turistům, že se s nima mohou zadarmo vyfotit … http://nestereo.cz/jaky-byl-vylet/
  Je to hrozný. Jednak ta pitomá argumentace a jednak vůbec to, že je možné takhle “zabrat” most, aby si tam lidi nemohli zadarmo dělat co chtějí… U obchodníků to chápu, že tam nemůže přijít kde kdo a prodávat. Ale zadarmo se tam fotit nebo malovat … kde to žijem???

 270. Karlos říká: 09. 09. 201309:20

  Podle mě by se historických památek nemělo takto zneužívat. Několikrát jsem byl na Karlově mostě a co mě tam vyloženě sralo, byly ti stánkaři s různými cetkami a obrázky. To že tam občas hraje kapela Bridge Band nebo flašinetář, tak to bych ještě přežil. Normálně bych na most zavedl zákaz prodeje.

 271. Tril říká: 09. 09. 201310:03

  Ahoj! Podle mě máš naprostou pravdu. Karlův most není v osobním vlastnictví, navíc když nesedíš na stánku, není to nepovolený zábor. Nehledě na to, že jsi ani nepožadloval peníze. Ty argumenty litující ty chudáčky pseudoumělce, kteří tam malují za peníze mě fakt dostávaj. Ono by se podle mě docela zvedla kvalita těch jejich nabízených služeb, kdyby neměli takovouhle úzkostlivou ochranu.Tímhle stylem by se asi brzy vyměnily role – ty bys mohl kreslit za peníze, kdežto ty jejich mazanice by nikdo nechtěl ani zadarmo, hehe 😀 😀
  Je to v rozporu s Listinou, určitě bych zkusila Ombudsmana a tu Pirátskou stranu, jak píše někdo v komentáři nahoře. Ale nevím nevím, jak pochodíš s dotazem u soudu. Příjde mi, že soudy jsou rády, že ještě tak nějak fungujou… Ale třeba překvapí :))
  Držim palce, kdyby se pořádl nějaký kreslící sraz, tak bych se taky děsně ráda zúčastnila.

 272. ys říká: 09. 09. 201310:15

  Zrovna ten flašinetář je protekčně protlačen svou manželkou z úřadu Phy 1. Ani to není flašinet, ale mašinka, klikou točí jen jako. Opravdoví čeští flašinetáři s pravým flašinetem se pak už na most samozřejmě nedostali. Chudák si přijede do práce mercedesem a v Rakousku, odkud pochází, má dva hotely a penzion v Alpách.

 273. Myšák říká: 09. 09. 201310:20

  jsem se na to v rychlosti podíval, první co mě zaskočilo, že sdružení se ohání nějakými pravidly, které jsou stanoveny v rámci smlouvy mezi sdružením a MČP1, ale že by si je člověk mohl jednoduše přečíst (třeba na jejich stránkách)…? Každopádně i přes to, že neznám jejich obsah, z informací na stránkách sdružení je jasné, že pravidla upravují tzv. zvláštní užívání veřejné komunikace. Co se zvláštním užíváním rozumí, je vypočteno uzavřeným výčtem (!) v § 25 odst. 6 zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích (vycházím z toho, že Karlův most je tzv. místní komunikace). Na tu vaší činnost by se dal aplikovat přinejlepším pouze jediný bod z toho výčtu, a to ten pod písm. c) bod 5. – “zřizování a provoz stánků, pojízdných či přenosných prodejních a jiných podobných zařízení”. Pokud tedy nemáte nic, co by se dalo byť jen vzdáleně označit jako stánek nebo jako něco jiného, co ale lze považovat za “zařízení”, nejedná se o zvláštní užívání komunikace a jako takové to nelze omezit. Otázku výdělečné / nevýdělečné povahy tohle vůbec neřeší, tu si maximálně může vyřešit město vyhláškou (po tom jsem nepátral). Řešení? Nabízí se hned několik: poznamenat si služební číslo policisty a následně poslat stížnost na jeho postup (jednoznačně jednal protiprávně, což samozřejmě hned na místě bez právníka nemůžu vyargumentovat – mnohdy ani s právníkem ne – ale na přípravu žádosti stačí přibrat i studenta vyššího ročníku právnické fakulty, výsledkem bude, že se tím aspoň někdo bude muset zabývat a vyhodnotit to), ombutsman OK, ale moc s tím nepořídí, maximálně to zmedializuje (proč to ale neudělat sám, což je rychlejší?), stížnost na MČP1 z důvodu postupu uživatele městského pozemku v rozporu se smlouvou o tomto užívání. A konečně medializace – velice jednoduchý nástroj, ale já bych se ho nebál. Myslím si, že leckterá televize by po takové kauze sáhla všema deseti. Další možnosti, jako např. obrátit se na opoziční zastupitele, nechávám stranou, protože si nemyslím, že je to efektivní řešení.

 274. Jana Jonáková říká: 09. 09. 201310:37

  To je ale pekelná šaškárna. Ač neumím malovat mám sto chutí zajet do Prahy a na Karlově mostě prostě kreslit. Cokoli. Už jsem slyšela, že se tam dějí věci, ale tohle!!! Pánové, jestli máte chuť a síly, prosím, nenechejte to tak. Ono taky mnohdy to co tam nabízejí má od umění hodně, hodně daleko.

 275. Mára říká: 09. 09. 201311:08

  Chodím si na most kreslit furt a nikdo mě nevyhazuje. Eště mi portrétisti říkali že to je dobrý.

 276. Jan říká: 09. 09. 201311:56

  Žádná vyhláška není nadřazená zákonu !!!! I pokavaď existuje nějaká vyhláška zakazující v tomhle případě kreslení, není platná pokuď je v rozporu se zákonem a tady je. Omezuje totiž svobodné právo vyjadřování a defakto i omezuje osobní svobodu jako takovou.

 277. Plumm říká: 09. 09. 201312:00

  Kappa Tau 08. 09. 2013 13:49:
  Těch pár otázek z druhýho bodu – zajímavej komentář.

 278. Plumm říká: 09. 09. 201312:07

  Mára říká: 09. 09. 201311:08
  Jo? Vopravdu? A přoč se teda jmenujete pokaždý jinak? Myslíte, že to v administraci komentářů není poznat? 😀 Jednou si říkáte Pan Plumm lže, pak Pan Plumm lže a manipuluje, potom Mě uráží ten ohavný beďar na ruce Plumma, pak relativně normálně Aime, potom ys a nakonec Mára. To vašim komentářům na důvěryhodnosti zrovna nepřidává. 😀 Jsem zvědavej, jakej nick vytasíte příště, ten s tim beďarem je docela dobrej. Jinak kdybyste potřeboval inspiraci, tak v kalendáři je toho prej docela dost.

 279. Kačka říká: 09. 09. 201312:47

  Kluci, moc Vám fandím 😉 opravdu parádní článek…jen tak dál…;)

 280. Petr P říká: 09. 09. 201313:09

  Jsem podnikatel a asi by se mi nelíbilo že by někdo před mou restaurací dával jídlo zadarmo ALE je to vše co bych mohl dělat. Prostě tak to je a není na tom nic špatného. Už jen fakt, že si skupinka nějakých “umělců” dělá právo na karlův most mě minimálně zaráží. Socialismus tu byl JE a BUDE jak je vidět. Ten pán se oháněl tím že už má dost socialismu a sám se chová jak vzorný straník – ti také vybírali jen pár jedinců kteří směli rozhodovat. Ono v řadách umělců je toto bohužel velmi rozšířené, viz OSA a INTERGRAM – občas mám pocit že nastane doba kdy si zaregistrují modrou barvu a všichni kdo ji budou nosit budou platit. Jak je možné že rádio zaplatí OSA za licenci aby mohlo hrát nějaký song a OSA ještě zkasíruje restauraci za to že si tu samou písničku pustíte na druhé straně . Je vidět že slovo demokracie v tomto státě je slovo cizí a neznámé a každý si ho vysvětluje jak on potřebuje. Bůh s námi ….A Vám držím palce. PS: Kdyby to byli opravdoví umělci tak někoho kdo kreslí zadarmo budou podporovat a ne vyhánět ……

 281. Petr P říká: 09. 09. 201313:15

  Možná by stálo za to uspořádat petici za zrušení smlouvy města s tímto spolkem šmejdů, myslím že jste poskytli pádný argument.

 282. Dominik Schreier říká: 09. 09. 201313:17

  Moc dobře chápu, jaké to je, bránit se proti nevrlému, invazivnímu chování, nepřímo vyjadřujících se lidí. Na takový postoj lze odpovědět pouze protiútokem. Bohužel boj zaslepí zapáleného člověka, který nedokáže s nadhledem reagovat a brání pouze své zájmy. Co kdyby Vás prodejci požádali, abyste se přesunuli, nebo ať kreslíte na Karlově mostě, na místě jejich dočasně jistých finančních příjmů, bez rozdávání skic? Celý záznam je smutná fraška lidské podstaty, která reflektuje kolaps komunikace. Bohužel většina lidí Vám tvoří komentáři podporu a názory ubíjí protivníky, aniž by zvážili primární stanovisko pobouřených, nepřijatelně chovajících se prodejců.
  Raději než bojovat s labyrintem úřadů, změňte svými dovednostmi proces myšlení člověka. Využijte umění, zachyťte tuto situaci a donuťte lidi o ní myslet. Jedině tak máte šanci opravdu něco změnit. Zveřejnění záznamu a rozepsání situace ze subjektivního pohledu nefungují. Člověk, i já osobně, je v některých nepříjemných situacích zabedněnec. Co ale tak použít veškerou energii a přetvořit ji v díla, která nahlíží na zauzlení z obou stran? Která donutí myslet? Která ukážou lidské nedostatky. Pokud se dílem ovlivněný jedinec ocitne v podobné situaci, tak už bude alespoň tušit, jak se má zachovat a dost možná se tak lidi naučí vzájemné toleranci.

 283. Marc Darcy říká: 09. 09. 201313:22

  Napíšu to asi takhle…není přeci možné, aby pár strejců a tetek zprivatizovalo Národní kulturní památku, na jejíž opravu přispěl celý tento národ v podobě svých daní, které poté byly přerozděleny do měst, obcí…a z kterých pražští konšelé opravu platí (defenestraci na ně)…
  Zajímalo by mě, jestli ti strejcové a tetky trojčí i nad tím, že jim jejich milovanou výdělečnou památku okupují klečící žebrající osoby s hubami zarytými do dlažebních kostek a křečovitě svírající kšiltovky na výdělek. Platí i tyto osoby poplatky za pronájem místa k výdělečné činnosti? Byl jsem na Karlově mostě začátkem srpna 2013 a napočítal jsem jich tam 15…tomu říkám únik peněz za pronájem…a tetky a strejcové byly v klidu, netrojčili…žádný policajt na obzoru…
  Je přeci blbost, nesmět si na mostě namalovat sochu do skicáře…co když dejme tomu, dostane dítě či student ve škole za úkol namalovat sochu a udělat o ní referát či popsat její historii? To poběží rodiče toho študentíka na magistrát, dostanou oproti zaplacenému poplatku povolení ke kresbě? A co miliony turistů, co se na mostě fotografují a fotografují i ony památky?…Oni přeci malují jen portréty nebo prodávají reprodukce a řekněme si, někteří jsou to hodně podprůměrní malíři…

 284. Stanislava Bílá říká: 09. 09. 201313:28

  Kdo chcete, přenechám vám klidně na mostě místo na pár dnů – pojďte si to zkusit, snad vám nebude pršet a foukat. Obrazy by se pak mohly někde vystavit, třeba. Jinak klidně napište na bila.portrety@seznam.cz, nebo na F-Stanislava Bílá.

 285. Marie říká: 09. 09. 201313:31

  Budete-li pořádat jakoukoliv akci proti SVKM, ráda se zúčastním a podpořím Vás,
  dejte vědět. Jako studenti SPŠG v Hellichově ul. jsme na most rádi a často chodili a
  neumím si představit, že takové omezení vůbec existuje!

 286. streeeeetart říká: 09. 09. 201313:33

  HELE VY JSTE UPLNĚ POMATENÍ VŠICHNI KAŽDEJ O VOZE DRUHEJ O KOZE….PROBOHA PROBERTE SE…!!!….TADY NIKDO NIKOMU NEZAKZUJE ZADARMO KRESLIT KDE CO..A VY ZNEUZNALI UMELCI JAKO JE TRIL A JEMU PODBNI CO TADY KDÁKÁTE..NECO O MAZANICIH NA KARLOVE MOSTE..STACI SE SKUTEČNĚ SOUDNE PODÍVAT A UVIDTE ZE TU JE CELÁ ŘADA SKUTEČNĚ KVALITNÍCH LIDI…A UPOZORZNUJU ZE TI PRODÁVAJÍ MÍN JAK TI CO UMI TREBA O TRSOKU MIN..A VITE CIM TO JE?..ŽÁDA SI TO TRH!….LIDÉ A VEREJNOST SI DIKTUJE ZE NEV¨KUS VLÁDNE SVETEM A POKUD VY NEVEDOMI…TADY BUDE DÁL KŘIČET O SVÝCH PRÁVECH DOPRACUJTET TO LEDA TAM…ZE CHVÁLIHODNÉ SDRUZENI PADNE A PAK SE VAM TAM VY HLUPÁČCI NASOMRUJOU…PODLE VASICH SLOV,,SVOBODNĚ´´ KDE JACÍ PSEUDOUMELCI CO BUDOU UUUPLNE MIMO…A TO SI TERV POVÍME CO TO JE ZAC?….OPRAVDU UZ SE PRESTANTE TADY OHÁNET TEMA NESMYSLNÝM ARGUMETAMA ZE MAJI VSICHN I PRÁVO NA VSE..A UVEDOMTE SI …ZE SVOV¨BODA STEJNE JAKO VSECHNO OSTNÍ MÁ TAKY DVE TVÁŘE….JEN DO TOHO!!!….VYBURTE TO TADY..DELEJTE SI HAPPENINGY..JAKYÝ CHCETE ALE ZA CHVILI TAM BUDE RUSKÁ MATRIOŠKA JEDNA ZA DRUHOU, PAK PROSTITUTKA..A PKA KRESLIR …KETREJ BY ME TÉÉDA MOC POBAVIL KDYZ BY TAM CELJ DEN DŘEPĚL..A DELAL NECO JAK VY ŘÍKÁTE FREEEE..HAHAHAHAH:)…UZ SEM UPLNE V ROPZPACICH Z TOHO JAK KDE KDO TADY NECO POVÍDA…A PRITOM VÁÁZNE NEVÍÍÍÍ NEVÍÍ ZHOLA NIC O TOM..JAK TO TAM CHODI..JEN TO SVRHNETE!!!..DOTOHO..HAHAHAH…ALE CO NASTANE TAK TO SE OPRAVDU ZASMEJU -KOUPÍ TO TAM ,,PÁÁÁN PODNIKATE´´ A BUDET VSICHNI NAHRANÍ I S TĚMI VASEMI MUDRLASNKÝMI A NEVEDOMÍMI ARGUMENTY!!!

 287. streeeetart říká: 09. 09. 201313:42

  TAK PANÍ MARIE…NIDKO NIKOMU…NEŘÍKÁ ŽE SI TAM NEMUZE KRESLIT…PANEBOZE PROBERTE SE VSICHNI!!…JDE JEN O PRINSIP TOHO..ZE SI TAM TI ZNAUZNALÝ PROVOKATÉŘI….NAVÍC HULVÁTI…DALI TEN PAPÍR PORTRÉT FRREEEEE ..O TO DE…!….HROZNE BY ME ZAJIMALO KDYZ BY VSICHNI Z NICH….Z VAS MILÝ ZLATÍ….MELI ZIVIT..MELI PLATIT ZDA BY JSTE TO DELALI ZADARMO…!!!..NIKDO Z VAS MILÝ PROVOKATÉŘI!!…

 288. Mareš říká: 09. 09. 201314:03

  Souhlasím s tím, že je obecně nesprávné, že si může někdo propachtovat veřejné prostranství. Ale mám s tím problém přesně z opačné strany: ačkoliv je Karlův most památka, je to pořád především most. Na mostě se nekempuje, po mostě se chodí. Je mi veskrze jedno, jestli za zábor někdo zaplatil, nebo jestli tam je “načerno”, tak či onak svou činností zužuje průchozí prostor – nebo též, lidově řečeno, zaclání. Zacláněl by samozřejmě i na obyčejné ulici, ale na mostě zaclání o to víc, že prostor mostu je z principu věci stísněný.

  Ano, jsem suchar, nemám rád pouliční exhibice a stánky jakéhokoliv druhu. A ze všeho nejmíň mám rád ty, které musím obcházet. 🙂

 289. streeeeeart říká: 09. 09. 201314:27

  HLAVNÍ PROBLÉM JE TEN , ŽE SE NIKDO NEDÍVÁ VOKOLO PO SVĚTE…A BUDE POVÍDAT TO ŽE U NAS V ČR NA MOSTĚ JE PLNO…HELE KOUKNĚTE SE VŠUDE JINDE…KARLŮV MOST JE TOTIŽ V DŮSLEDKU ODRAZ TOHO CO SE DĚJE VE SVĚTE..VŠUDE JINDE SJOU POULIČNI UMĚLCI.JE TO PROSTĚ KULTURA SAMA ZA SEBE!.A CTĚTE TO!….JAK NEKDO DŘEPÍ V KANCLU…DRUHEJ DĚLÁ NA BENZINĚ TAK I UMELCI S NĚJAK MUSÍ ŽIVIT!!!!!…..JE TO AJKOBY KAZDEJ ŘEKL UREDNIKOVI ZACLÁNÍS TAD YV KANCU A ATD.ATD….TO UZ JE FAKT MOC!!….VŠUDE JE TOMU TAK ZE AN ZNÁMÝCH MÍSTECH JE PLNO UMĚLCU…VIZ MONTMARTRE V PARIZI…TED¨N SE DÍKY TOMU STAL SLAVNÝM A LIDI TAM SCHVÁLNĚ MÍŘÍ..A MAJI TO TAM PODMÍNKAMI STEJNÉ NELI HORSI JAK MISTNI UMELCI…TAK SE KONECNE PROBERTE OTEVŘETE OČI A VY CO SJTE TO VŠECHNO VYPROVOKOVALI- MLADÍČCI A SLEČINKY….SI ŠÁHNĚTE NA NOS A UVĚDOMTE SI CO JSTE ZPŮSOBILI!…ROZVRACÍTE TADY…DÍKY SVÉ ZNEUZNALOSTI…A TOUZE PRACOVAT NA MOSTE…SPOLEČNOST…A NIKOMU NEBERU ČASTOVAT SE HRUBĚ JE UBOHÝ..ALE UVĚDOMTE SI ŽE VÍTE MOC MÁLO NA TO ABY JSTE ATDY VYKŘIKOVALI POUZE AJEN TY ,,SVÝ´´ PRAVDY!!

 290. Stanislava Bílá říká: 09. 09. 201314:31

  Streetart, je to tak, na mostě je spousta opravdu kvalitních umělců, jo, někteří se mi taky nelíbí jak dělají, ale výtvarnou komisí prošli, tak tam jsou. SVKM není svým pánem, nad ním je Úřad Phy 1. Taky proti spoustě věcem nemůžeme nic dělat, např. když je v létě 40stupňů a turisti vyjdou až v devět večer, v půl desátý musíme balit, protože produkce je povolena jen do deseti. A když to neuděláš, přijdeš o povolení. A mně baví taky hrozně kreslit, je to můj život. Navíc mám to štěstí, že mi za to občas někdo zaplatí abych měla na nájem. Jen ve sněhu, dešti, mrazu, vedru, vichřici, bouřce – jen pod deštníkem, to je fakt těžký živobytí. Těch pár hezkých dnů je z celého roku dost málo. Zkuste tam chodit kreslit celý rok, a třeba zadarmo..:-)

 291. Grizzly56 říká: 09. 09. 201314:38

  To Izak – Ani u Policie ČR se nedá házet všechny do jednoho pytle.Koncem devadesátých let (před mým úrazem) jsme s partou na pěší zóně v Praze vytáhli kytary a jen tak pro sebe hráli.Neměli jsme ani klobouk,nebo nějakou nádobu,přesto nám kolemjdoucí dávali peníze.Auto PČR párkrát projelo kolem,zastavili chvíli poslouchali a zase odjeli.Pak se tam objevili dva strážníci Městské policie a bylo zle.Na žádné naše argumenty,že tam nejsme kvůli výdělku,neslyšeli a chtěli zaplatit pokutu.Naštěstí zase kolem jeli ti státní a ti ty “černé šerify” vypoklonkovali.
  To Plumm – kreslit neumím,teda spíš jsem se o to nijak nesnažil,ale kdybych mohl nějak pomoct proti samozvaným …(nechci používat neslušné výrazy a slušný mě nenapadá),tak by se Vám třeba nějaký ten vozíčkář na mostě – pro větší legraci – i hodil.

 292. streeeeetart říká: 09. 09. 201314:47

  TAK SE TAK DÍVÁM NA NAŠEHO MLADÍČKA..PLUMM….A JEHO PORTFOLIO A ŘÍKÁM SI ACH ANO ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA…AHAHHAH :)..NĚKDO SI SEM ZAJEDE DĚLAT BORDEL?….SE VŠÍ ÚCTOU K JAKÉMUKOLIV UMĚLCI KDYŽ SE NA T TAK DÍVÁM TAK STYL TVORBY, KTERÝ SE LIŠÍ OD NAPROSTÉHO KÝČE PO ANO SLUŠNÝ VĚCI..A TO VAS JESTE CHVÁLÍM, I KDYŽ TO TAK SLEDUJU JSTE DOST AROGANTNÍ…A MOŽNÁ A JEN SI TADY DÍKY KARLOVĚ MOSTU ,,DĚLÁTE ´´ SVÝ JMÉNO…A PROPAGACI!…POKUD BY MĚL NĚKDO STÁT PROTI LIDEM NA KARLOVĚ MOSTE PAK AT JE ZRALÝ TVŮRCE A NÉÉ NÁKEJ KŘIKLOUN CO SI TADY HLADÍ SVÝ EGO….!!!…..CHLAPČE HODNĚ RYCHLE UBERTE…NEBO SI SÁHNĚTE NA SVŮJ NOS!!…NEB PO PROHLÉDNUT¨Í VAŠICH VĚCÍ SI JN TAK TIŠE ŘÍKÁM ACH ANO AROGNACI A TUPOSTI ZDAR!§A KDOŽ NEUMÍTE ANI ŠKRTNOUT..KLIDNE JDETE BOJOVAT NA MOST….VŠAK NEVYDRŽELY VY JSTE TAM ANI MINUTU…A NEJVÍC ME OPRADVU UMI PBAVIZT NEVEDOMOST NÁRODA V URČITÝCH VECECH ALE HLAVNE ZE BOJUJOU..ANI NEVÍ ZA CO!!….

 293. Plumm říká: 09. 09. 201315:00

  streeeetart: Nedá se to číst. Vidim caps lock, tečky, vykřičníky a automaticky přeskakuju na další koment.

 294. Panda říká: 09. 09. 201315:36

  Nejsem si jistej ,ale mam dojem ,ze nejaky vyhlasky na tohle sou ,protoze tam driv bylo tolik lidi ze se nedalo ani prochazet ,takze to nejak zredukovat museli ,to ovsem neomlouva vulgaritu SVKM. A jeste kreativita na verejnosti je omezena vsude to nemate jenom na karlove moste ,taky si nemuzete sednout nekde na chodnik a prodavat tam co nakreslite na to vsechno holt potrebujete povoleni od magistratu nebo mestsky casti (nevim kam se podava zadost) ……Ted k videu : ty jejich reci o komunismu me dostali mozna zazili minulej rezim ale pochybuju ze vedi co to komunismus znamena =D dalsi veci byli reci o valce ve vietnamu to sem si rekl A dost =D neuveritelny co ze sebe vypustili predpokladam ze to byli nejaci burani z DS =D protoze ja byt z dalnyho vychodu konkretne teda z vietnamu (nevim odkud pochazi tvy pratele ale predpokladam ze jeho narazky byli asi vedeny k nim) tak bych mu dal pesti zakon nezakon ten by si jednu zaslouzil =D

 295. Plumm říká: 09. 09. 201315:39

  Stanislava Bílá:
  V článku práci ani jednoho z těch výtvarníků neshazuju. Ani nijak nesnižuju náročnost jejich práce. Lidi, co obhajujou výtvarníky, často argumentujou tim, že jejich práce je těžká atd. Možná je, možná neni, no a? To v týhle kauze přece nehraje žádnou roli. Stejně tak lidi, co se dávají na naší stranu – často píšou, že výtvarníci jsou mazalové – možná jsou, možná ne. No a? To tady přece taky nehraje žádnou roli. Navíc si myslim, že to neni uplně pravda.
  Nechci tam chodit celej rok, chci si tam zajít třeba tak dvakrát za rok na pár hodin. Když je hezky. A nebo třeba ode dneška už vůbec nikdy, ale chci mít tu možnost bez toho, aby mě tamodsaď vyhazoval nějakej divnočlověk v uniformě nebo bez.

 296. Tomáš říká: 09. 09. 201315:59

  Máte můj obdiv, o téhle absurditě jsem nevěděl. Nevím, jací blbci volili ty “privilegované” umělce, ale jejich kresby jsou většinou naprostou žumpou a navíc za to nevkusní lidé (většinou rusky mluvící) tučně platí.

 297. unkown_01 říká: 09. 09. 201316:34

  Kluci fandím vám, ať se timhle počinem podaří vyvolat společenská diskuze. Z argumentů těch pánů a jejich pasování se do role politickejch obětí komunismu mi je nablití! Jejich chování naplňuje znaky totalitního myšlení, tak moc je těch “30 let” zdeformovalo. Nikdo přece nemůže nikomu brát právo na VEŘEJNEJ prostor. Kde to žijeme, co jsme si to asi před dvaceti rokama vyzvonili klíčema? Nepamatuju si, že by mi někde na “západě” zakazovali fotit na veřejným prostranství.

 298. Tomáš říká: 09. 09. 201317:07

  mě spíš jenom sere, že organizace jako SVKM existuje a že vybírá vůbec nějaký poplatky za užívání veřejného prostranství. Kdyby se platilo přímo magistrátu, tak to chápu a neřeknu proti tomu ani slovo. Tohle jsou jenom paraziti, který se neuměj ani chovat

 299. Tomáš říká: 09. 09. 201317:10

  Jo a úplně nejvíc mě serou burani, co píšou capslockem. Čtete to někdo? Já ne…

 300. Ria říká: 09. 09. 201317:22

  Samozřejmě, je to nesmysl, když si někdo přijde a bude kreslit do notýsku, či skicáku sochu, tak je to pro jeho sobní potřebu a není to za účelem podnikání, tudíž neporušuje žádné pravidlo. Navíc žádné místo nezabírá, pořád je jen procházejícím člověkem. A tože se turistovi vedle něj jeho kresba zalíbí a on mu ji z radosti věnuje na tom nic nemění, nedělá to za účelem výdělku, nezabírá místo a kreslil to pro sebe… Kdyby to pak hodil z mostu, je to pořád jeho svobodná volba… Nemůžou na něj přijít s tím, že kreslit sochy a výtvory pak házet z mostu může pouze SVKM. TO může zabírat místo za účelem tvorby a jejího prodeje, což je zcela jiný účel, než který má výtvarník dělající si skicu. U soudu by neměli šanci…

 301. Tril říká: 09. 09. 201317:35

  Streetart: Ok, omlouvám se kvalitním umělcům z Karlova mostu,je možné, že tam někde nějací jsou. Ale protestuji, hehe, možná jsem zneuznaný umělec, ale jsem žena! 😀 😀 😀 a nekdákám o umělcíh, ale o umělcíCH. To si vyprošuji 😀 😀 😀 Jinak jsi mě docela pobavil a v jádru máš pravdu – uživit se jako umělec neni jednoduchý a s tím, kdo to tu řídí taky nemám iluze. Ale je dobrý se aspoň snažit, aby to tu bylo lepší, ne? A to, že se někteří bojíte, aby tam nenalezly prostitutky – nebylo by lepší místo regulace kreslení regulovat tu prostituci?

 302. PGlum říká: 09. 09. 201317:52

  Jo jo, taky mě baví zviditelňovat se a prudit. A povedlo se! Díky! Beďar byl hodně trapnej, to uznávám;-). Ale Vzniklo všechno tou cedulí a že jste prachy brali, jak jste nakonec přiznal, už sem nepolezu, začíná to být nuda. Ať vám všem vyjde co si přejete -vy pěkně dostudujte a až se proslavíte, jak si přejete, a budete bohatý, nezapomeňte házet žebrákům na K.mostě – bývalým umělcům, kteří skončili bez obživy 🙂

 303. Plumm říká: 09. 09. 201318:15

  PGlum: Mam dostudováno.

 304. no je to fraška ale co je nej tak jste zavolali policii města jemuž oni platí povolení tak je asi jasný koho vyhodí říká: 09. 09. 201318:48

  Komentář

 305. Plumm říká: 09. 09. 201318:53

  ↑ Co je na tom jasnýho?

 306. Hany říká: 09. 09. 201319:02
 307. Jeany říká: 09. 09. 201319:51

  ahoj, moc Vás podporuju až z daleké Moravy. Také mi připadá absurdní tohleto chování. Já jsem z generace, která komunisty zažila a běhá mi mráz po zádech, že i po takové době se se zvyky “soudruhů” stále vyskytují. Svoboda se musí stále chránit a nedopustit buď svojí leností, nebo nezájmem, aby byla zmenšována, nebo jakkoli krácena. Všřím. že proběhne akce malování na Karlově mostě a bude tam tolik výtvarníků, že to i těm zabedněncům dojde, že se lidé neleknou, když na ně začnou sprostě a buransky útočit. Škoda, že neumím kreslit a bydlím z ruky. Přijela bych také.( a ještě k absurditám: existuje tady autorský zákon. Takže každý kdo má restauraci a má v ní umístěno rádio, které potichu hraje, nebo televizi, kterou pouští jen na sportovní přenosy, musí platit poplatky OSE, INTREGRAMU,OÁZE,DILII , i když nevybírá poplatky za tuto službu – má jinou činnost podnikání. Chápu, když organizátor zábavy, nebo diskotéky, který se živí tím, že používá cizí práci ke svému výdělku – písničky, platí tyto poplatky. Ale proč restaurace, autobusy at.? není to taky na hlavu postavené?) ale to už je jiné kafe….

 308. TAPETA říká: 09. 09. 201321:02

  Fajn…sama už přes dvacet let žívím portréty na KM svoji rodinu. U incidentu jsem nebyla, škoda. Byla to jasná provokace, takový adrenalínek, chlapec se dobře bavil… Navíc se přiznal , že peníze (všimné) od turistů bral… prostě si potřeboval ryhle přivydělat a přitom si užít trochu zábavy, ovšem na úkor portrétistů, kteří platí poplatky, daně atd, nejsou už dávno rodiči podporovaní studentíci, ale z letního výdělku musí celoročně uživit svoji rodinu. Řešíte to zbytečně, “lepší” umělci stejně práci na Karlově mostě považují za podřadnou. Pracují tam ti, kteří svoji rodinu prostě uživit musí.
  Co se týče žebráků…řešíme to s policisty na KM dnes a denně. Vykážou je a za půl hodiny jsou tam zpátky. Osobně stojím u nich tak dlouho, dokud nevypadnou. Ovšem riskuji, že mi zničí stojan, fyzicky mne napadnou ap. Je to samozřejmě organizovaná žebrácká “opereta”, která mne také pobuřuje.
  Co se týče volného kreslení na KM…opravdu si tam můžete stoupnout a malovat hradčana-bez povolení…ale nesmíte to prodác´vat…ovšem pokud tam dáte ceduli Hradčana fot free…a pak si vemete pár drobných na plátno a barvy….znám paní bez rukou co tam sedává na zemi a krásně maluje…chodíme jí to chváli…nikdy ji nikdo nevyhodil…
  celé je to jen reakce na oičividnou provokaci….chápete??????????????????????????

 309. Jirkas říká: 09. 09. 201321:04

  No. Takže, já dám na magistrát, nebo někomu povolanýmu víc peněz než SVKM, založím si o.s. Něžné sochy Karlova mostu (NSKV), vykopu tzv. umělce z mostu. A protože chci ukázat krásu ženské existence a kamenných toporů, tak ke každé soše dám jednu exkluzivní prostitutku, nebo dvě. Samozřejmě jenom ty, které mají zaplacenou licenci. No a postavím tam vypatlaný bouchače, aby se o to postarali. Jdu na to! Díky za tip 🙂
  Na stránkách SVKM je napsáno, že se snažili zabránit znečištění, prodeji cigaret a prodeji vůbec atd. Lež.
  Mám peněz, že bych si mohl koupit dvacet Karlových mostů, ale nekoupím ani tento, protože jsem velmi vzdělaný pracháč (Prosím nezáviďte mi, peníze = dřina a starosti. Nekradu ani nepodvádím a moje úspěchy jsou založeny na nejnovějších vědeckých výzkumech sociologie, antropologie, psychologie a kvantové fyzice…) Velmi fandím “provokatérům”, kteří tento problém v podstatě už řeší jen tím, že se o tuto záležitost takto zajímají. V našem světě probíhá revoluce, ale uspěje jen ta, ve které lidé změní sami sebe k lepšímu. Tak začněte. Všichni! Možná si to neuvědomujete, ale v současných letech jsme svědky evolučního skoku v našem vývoji a záleží na každém z nás jestli shnijeme ve starém světě, kde vládne dogmatická věda a přístup k životu, nebo se dáme cestou kdy budeme skutečně svoje chyby, nebo spíš problémy řešit. Na Karlově mostě se nedá nic vyřešit, neboť ochranka a policie jsou bariérou tuposti, která chrání nevzdělané. Pozor, neg.emoce snižují IQ až o 40 – 50 bodů 🙂 Jděte přímo za těmi, kdo toto zapříčinili. Točtě to, narávejte to, uploadujte na internetu. Zdejší média Vám nepomůžou. Velmi Vám fandím a omlouvám se za ironický začátek mého komentáře. p.s. Nemůžeme řešit problém všech, měli bychom řešit problémy každého z nás. 😉

 310. TAPETA říká: 09. 09. 201321:14

  Jirkas…jasně…pokud vyhrajete na Magistrátě konkurz na garanta Karlova mostu, jako SVKM proti čepičářům, makedoncům a dalším, tak si tam prodávejte třeba nahrávky na zvýšení IQ :-DDDD…včechno se zdá jednoduché, když to nežijete….

 311. Roman říká: 09. 09. 201321:20
 312. BLB říká: 09. 09. 201321:22

  Hele kluci, copak nechapete, ze ti lidi se tam tim zivi? Vyberte si neco jineho, ja sice ocenuji, ze se snazite nejak zmenit verejny prostor k lepsimu, ale tohle neni dobra volba. Vse co se dela je sluzba, zijeme v dobe, kdy je vse za penize, tak prosim respektujte, ze nekdo jede hodinu treba na Karluv most a stoji tam ve vetru a ceka jak mu todneska pujde a Vy si tam delate z nich legraci … snad to pochopite a svou energii presmerujete nekam kde nam to vsem nejak pomuze …

 313. martin říká: 09. 09. 201322:05

  Komentář

 314. VIVART říká: 09. 09. 201322:11

  Je mi 51 let. Na Karlově mostě jsem kreslil 10 let a co víc, byl jsem jedním ze zakládajících členů sdružení, které mělo skutečně prima plány. Kreslil jsem tam portréty v letech 1992 – 2002 a odešel jsem znechucený poměry. Na videu jsem poznal moje dřívější kolegy. Žel i oni mi kdysi záviděli úspěch (a to i nekomerční) a hlavně oni neskrývali zášť, když jsem se rozhodl (i s platným povolením) kreslit lidi gratis jen proto, abych jim udělal radost. Jsou tak krátkozrací, že by lidi zdarma nekreslili ani v rámci propagace, natož jen tak z plezíru.
  Vloni jsem usoudil, že je načase, abych je trochu šťouchl pod žebra a přihlásil jsem se na výběrové řízení jen 2 dny po termínu. Přestože mě volení zástupci SVKM znají, odpověděli mě stroze písemně, že jsem nedodržel podmínky a nemám nárok. Budu se tedy hlásit příští rok včas a povolení mi udělit musí. Jednak kreslím lépe, než většina z nich a jednak byl můj nápad (i zásluha jeho uvedení v platnost), že všichni karikaturisti a portrétisti musí kreslit podle modelu živě před porotou. Předtím si totiž mohl každý přinést z domova cokoli od kohokoli. Pokud by mi tedy na základě mojí kresby neudělili licenci, koledovali by si o nařčení z předpojatosti a diskriminace.
  Samozřejmě, že budu Tvoji aktivitu podporovat. Nevidím jediný důvod, proč by se na Karlově mostě nemohlo svobodně kreslit. Třeba časem prosadíme i návrat ke kreslení po 22:00 hodině, které SVKM vydalo, prý na základě vyhlášky MČ Prahy 1 (kterou jsem nikdy neviděl).
  Jestli budeš potřebovat nějaké podrobnosti, anebo pomoc, rád Ti podle mých časových i jiných možností pomůžu.
  Čau, komouši 🙂

 315. martin říká: 09. 09. 201322:22

  V Paříži, pod MontMartrem se pseudo umělci jako vy, tlačí na velmi omezeném prostoru. Je prostor a čas mezi nimi projít. Chodníky a ulice jsou volné.To se nedá říct o Karlově Mostě. Vy, pseudoumělci Karlova mostu, nejen, že nenecháte vystavit výrobky postižených dětí, z důvodu, že nejsou dost umělecké, (mám k tomu nějaké poznatky) , ale dokonce si dáváte právo zabrat celý Karlův Most. Fuj! Most má spojovat obě části města a proto byl most vystavěn. Vy jste z něj udělali opičárnu. Nedá se přejít! Tak ho zavřete, jako rezervaci a vybírejte vstupné. Jako most neslouží a magistrát vám to jistě schválí.

 316. Stanislava Bílá říká: 09. 09. 201322:49

  Proč nikdo neřeší Karlovku a Mosteckou, a celé centrum? Proboha, je to naše město! My jako kreténi se na mostě snažíme o originálnost, potýkáme se s tím už x let, možná to děláme blbě někdy, protože nejsme právníci, obchodníci atd., ale umělci. Zažil jste někdo ten bordel na mostě po revoluci- veksláci, čepičáři, rvačky, zničené sochy, muzika na každém metru, pomalované památky, vezmu skicák a půjdu si kreslit do Plzně na náměstí for free. Japa to asi dopadne? 😉

 317. objektivnikm říká: 10. 09. 201300:21

  Dobrý den.
  Na všem zde diskutovaném je pravdy trochu (někdy trochu méně a někdy trochu více). Přidávám odkaz na stránky MČ

  Prahy 1, http://www.praha1.cz/cps/odbory-a-oddeleni-30601.html, kde je článek a video věnované 20. výročí SVKM.

  Doporučuji ke shlédnutí všem, ale hlavně těm, kteří si o tomto sdružení udělali názor pouze z negativních

  článků a odkazů. Čtenáři novin AHA a BLESK, kteří stoprocentně věří článkům v nich uveřejněných asi nepochopí,

  ale ostatní (a já si myslím že zde je jich drtivá většina) vědí, že nic není jenom černé nebo jenom bílé.
  Nesouhlaste hned s příspěvkem který se vám líbí ale vy nevíte jestli je to pravda nebo manipulace. Nebuďte

  stádo. Přemýšlejte, hledejte pravdu, diskutujte nepředpojatě.
  Podle mne nejlepší konstruktivní příspěvek je od Dominika Schreiera z 9.9.2013/13:17 hod.

 318. Jan Drnek říká: 10. 09. 201301:58

  Stanislava Bílá: Tak to vám řeknu naprosto přesně, protože na Plzeňském náměstí a v okolí, hlavně v Sadech, cvičím už pár let. Není to perfektní místo, občas musíte spoléhat na to, že si na lavičky někdo sedne. Občas tam sedávají holky z konzervatoře, které bývají celkem zajímavé, ale jenom během prázdninových hudebních festivalů je tam spolehlivě vždycky co kreslit.

  Nestane se nic zvláštního a vy postupně naplníte skicák. Zastaví se u vás ten harmonikář/houslař co tam víceméně žebrá a hraje šedesátkrát denně Slavíky z Madridu, kterému vždycky dám drobné, když je mám. To je svým způsobem zajímavé, protože on hraje dost často na rohu u Branky, tj. hned vedle konzervatoře, vedle místa, odkud je celkem často slyšet studentská hudba úplně zadarmo. Asi se u vás zastaví pár dalších žebráků jestli nemáte drobné/cigáro/oheň/kolik je hodin. (Pár jsem jich kreslil, jsou to celkem normální lidi co měli smůlu, naprosto se nedají srovnávat s těmi mladými v Praze, kvůli kterým dneska v podstatě nejde po setmění projít městem aniž by se vás někdo nezeptal – to proto, že žebráci v Plzni obvykle nejsou na perníku, nebo alespoň ne tak moc.)
  Možná si někdo všimne, že ho kreslíte, přijde se podívat, možná se mu to bude líbit, možná si to bude chtít vzít a možná mu to dáte. Mě osobně nabízeli peníze víckrát než jednou (přesně nevím, třeba to bylo jenom dvakrát, ale to mluvím jenom o těch Sadech, mimo ně to bylo daleko víckrát), můžu paradoxně říct, že jsem vždycky trval na tom, že je nechci, ale to je spíš proto, že já jsem magor, jsou to drobné a beztak mám k penězům osobní averzi. Ne proto, že by se mi cokoli stalo, kdybych je přijal, nebo protože bych měl cokoliv proti člověku, který kreslí za peníze.

 319. František Valda říká: 10. 09. 201306:18

  a máte to ,,svoboda”, zlatí komunisti, takových SVKM i s policajtama naházet do Vltavy,

 320. Martin Štverák říká: 10. 09. 201307:07

  moc zajimavy clanek

 321. Tereza Morgana Pospíšilová říká: 10. 09. 201308:14

  Pripomina mi to situaci,kterou ma kamaradka uz dva roky resi v KV.
  http://www.atelier-doris.cz/novinky.php
  http://Www.radnicnilisty.cz/sikana
  Za chvili fakt aby se malir bal malovat v pleneru:-(

 322. TAPETA říká: 10. 09. 201308:40

  Děkuji osobě pod nickem BLB…a Dominiku Schreierovi (viz výše) většina ostatních se tady bude stejně jen slovně onanovat.
  VIVART: Máš možnost projít komisí kdykoliv…ale mám dojem, že jsi nechal práce na mostě, protože tě sralo, že tví “méně” nadaní kolegové se uživí líp….VŠEM: jak se dá proti něčemu remcat, jsou čecháčkové na prvním místě. Jsem zvědavá, co vymyslíte konstruktivního…já osobně pojedu klidne do Ria kreslit portréty for free s kolegyní Bílou a o naše děti ať se mezitím postará stát:-DDD

 323. David říká: 10. 09. 201308:58

  Kreslete dál, nebo za chvíli už nebudete moci ani svobodně dýchat!

 324. Fan.... říká: 10. 09. 201309:28

  Při čtení článku mi bylo smutno, při čtení komentářů jsem na rozpacích. Každopádně by mě moc zajímala OFICIÁLNÍ INFORMACE o vyhlášce a konkrétní znění – případně bych tak jak mnozí další opravdu byla pro dotaz nějaké renomované právní kanceláři (i když z mé zkušenosti: dva právníci=tři právní názory). Možná by bylo fajn i k ombudsmanovi.

  Každopádně fandím všem, kteří tohle dotáhnou do konce a budu ráda za jakoukoli informaci na email

 325. Honza Drozd říká: 10. 09. 201309:51

  Nedovedu si představit, že by mi někdo takhle nehorázně a absurdně něco zakazoval. Jakmile bude sraz, moc rád se přijdu podívat, ale já leda tak s omalovánkama 🙂

 326. Stanislava Bílá říká: 10. 09. 201310:55

  Jo, to bude mazec, kdyže? v sobotu? Těšíme se všichni, stejně je tam nuda v poslední době. A můžu si tam vzít piáno, když mám povolení jenom na portréty? Taky to zveřejněte např.v ruských, rumunských, čínských atd. médiích, každý rok se jich na konkurz hlásí tisíce. Nezapomeňte basu piv a hulení, ať to jede! 😉

 327. Petra Cibulková říká: 10. 09. 201311:01

  V neděli, Stáňo, v neděli…škoda že zrovna budu učit kreslení v Letňanech…ale on mi to tu jistě někdo natočí na video, abych se mohla pokochat:-D Já snad vezmu frekventanty kurzu na Karlův most, ať si taky užijou….

 328. Falcon říká: 10. 09. 201311:22

  Zdar, sice vůbec neumim kreslit, ale todle mi vyloženě smrdí… až bude sraz, count me in…

 329. Carli říká: 10. 09. 201311:22

  Svého času tam jen občas “zaprudili policajti”, ale už je dávno, a vlastně občas “prudili” všude. Že je to dneska až tak …… Jednoznačná podpora. Dík.

 330. Stanislava Bílá říká: 10. 09. 201311:47

  No jo, bude toho víc, jeden svolává na čtvrtek, druhý na sobotu, třetí na neděli. Peťule, sakryš, to budu kreslit v tom Riu;-). V Plzni by to byla prý nuda, jak píše pan Drnek

 331. Martina říká: 10. 09. 201312:24

  Tak to je teda síla! Kluci, jste odvážní a chytří, díky i za nás! Až uděláte kreslící protest na Karlově mostě, dejte vědět. Nejsem umělec, ale přijedu klidně i z Moravy malovat sluníčka :).

 332. Martin říká: 10. 09. 201312:37

  Sranda, vím že to tak chodí, ale fakt sranda. Doporučuji sjednotit lidi a udělat akci Karlův most je náš a představte si, kdyby na Karlův most dorazilo tisíc lidí, každý se skicákem a začali bychom si kreslit, jen tak, navzájem atd. To by na Karlově mostě zasahovala jednotka Karlova nasazení! 🙂

  Je jasné, že něco zadarmo, kde jinde se platí by nemělo být, ale co takhle FREE TOURS, které se v Praze dějí každý den “prý bez nároku na honorář”, ale pak stejně dostanou něco do kapsy. To Prahu nezajímá?!

 333. Markéta říká: 10. 09. 201312:53

  By mě zajímalo, kolik tam platí této organizaci ti bezďáci, co mi jako chudému studentovi otravují život škemráním o peníze – to je přeci výdělečná činnost 😉

 334. Stanislava Bílá říká: 10. 09. 201313:14

  Jo jo, správný dotaz, když jsem žebráky(ty zdravé, mladé, co mají na mostě organizovanou žebrotu) žádala aby šli jinam a nedělali ostudu, policie mi doporučila, abych se tím nezabývala, že ani oni s nimi nemohou nic dělat, dokud nevyjde jakási vyhláška. Něco podobného jsem zažila na rohu u směnárny, kde jakási pakáž nabízí turistům za eura prošlé forinty, varovala jsem turisty že to jsou šméčka. Policie mě opět varovala, abych si nezahrávala, že se dostanu do problémů. Jo a taky prosím turisty aby nešplhali po sochách. Bylo dost děsný vidět toho Itala spadlýho na Kampě s vyteklým mozkem. No, radši se nebudu plést už do ničeho..

 335. Rád bych se dozvěděl zda-li a kdy bude " AKCE MALOVÁNÍ NA KARLOVĚ MOSTĚ" . Ze srdce rád se jí zúčastním. Díky,Forest říká: 10. 09. 201313:32

  Komentář

 336. Václav Papež říká: 10. 09. 201313:57

  Fandím vašemu snažení a jestli bude kreslící sraz, přijdu. Nebo přijdu i bez toho. Kromě keců tech igelitentních mementů mě na věci zaujala ta komise. Spousta pardů dneska pláče, jak dřív museli předstupovat před nějakou komisi, která rozhodovala o jejich bytí a nebytí a hele(!!!) ono to funguje pořád.:o))))

 337. Petra Cibulková říká: 10. 09. 201314:00

  bylo by fajn začít táhnout za jeden provaz…Cílem může být třeba zbavit město korupce, mafií, organizované žebroty, zlodějny, nesmyslných nařízení …atd…obávám se, že to je boj s větrnými mlýny…já se snažím mít hezkej každej den a dělat svý věci jak umím nejlíp. Mám totiž radost, když maj lidi radost a jsou šťastný…to je vše….

 338. Ondřej Cibulka říká: 10. 09. 201314:40

  Ahoj! dost mě to zaujalo, pochopitelně jsem o něčem podobném neměl ani potuchy. Pokud budu jen trochu moct, vaší kreslicí akce na mostě se zúčastním. A mám jeden tip, ale je to hodně silné kafe. Pokud na tebe někdo vyjede stylem “to tady nesmíš dělat, přestaň a jdi pryč”, postavíš neproniknutelnou barikádu: “Chovejte se slušně, netykejte mi.” Dokud ti bude tykat, nedostane z tebe jinou větu a to je pak mazec. Málokdo to ale rozchodí a může dojít k násilí, takže bacha!

 339. Abu říká: 10. 09. 201314:41

  “to je náš Karlův most” … no to je neuvěřitelné!

 340. Nikolas říká: 10. 09. 201315:04

  Umělci s licencí pro Karlův most kapitalismu a bohužel i dobrým mravům nerozumí. V kapitalismu máme riziko podnikání, pokud tedy přijde někdo a začne konkurovat způsobem jako ti dva mladí umělci, pak by ti ostatní měli zvolit stejnou strategii nebo například nabídnout lepší produkt pokud chce v kapitalismu jako podnikatel přežít (přeci jsou to profesionálové, když někdo bude chtít pořádný portrét, tak by si ho měl nechat nakreslit od nich). Nicméně pokud někomu udělám nějakou škodu, ano to se může stát, je to riziko, jsem za to odpovědný a škodu bych měl uhradit.
  Bylo též zmíněno, že umělec ucházející se Karlův most musí projít nějakým výběrovým řízením pod to sdružení, chápu-li to dobře. Tohle je jen jejich ochrana, aby je nejspíš lepší konkurence nezničila, to moc kapitalistické není tedy, když už tedy takové sdružení je, tak prvně by mělo odebrat povolení těmto lidem, jelikož když se chovají takto k ostatním lidem, budou se nevhodně chovat i ke klientům a pro náš stát je to špatná vizitka před turisty, kteří mají zájem o naší památkově zajímavou zemi.

 341. Radana říká: 10. 09. 201315:19

  Jo, ve stanovách SVKM se tvrdí, že mají právo povolit nebo odmítnout VEŘEJNOU PRODUKCI v prostorách mostu. Dobře, dejme tomu, to bych takňák pochopila.Tedy problém by mohl být v té upoutávce “Portrét zdarma”. Ale nemůžou! ať si říkají co chtějí, nikomu zakazovat kreslit si tam pro vlastní potřebu. A pokud jim nějaký radní takové právo udělil, přestoupil nadřazené zákony.

 342. Tereza říká: 10. 09. 201315:42

  Ty jo skoda ze tam nemaji e-mail bych jim napsala co to zamestnavaji za dementy :-/ asi se hecnu a poslu jim to postou :-/

 343. Jarda říká: 10. 09. 201317:28

  Jsem zvědavý na pokračování a příště volejte rovnou Policii ČR , snad se , alespoň jejich hlídka , bude držet zákona.
  S remcáním lidí proti čemukoliv mám bohužel také poměrně hodně špatných zkušeností.

 344. Roman říká: 10. 09. 201317:46

  to snad ani nemyslí vážně… SVKM ? co to jako má být….? tu je vážně bordel

 345. Lee říká: 10. 09. 201318:48

  Ahoj,

  budu vám držet palce na dalších akcí, ale zároveň doporučuji, abyste vyhledali všechny zákony a vyhlášky související s čiností na Karlově mostě. Potrhněte všechny důležité věci a vytiskněte celý ten zákon/vyhláška. Až budete i s policii řešit, můžete jím rovnou sdělit, pokud nesouhlásejí pak jím to ukažte černém na bílým. Jinak by vám mohli říct “neznalost zákon se neomlouvá” což mají pravdu.

  Škoda, že jsem v zahraničí, přišla bych vám podpořit. Tak hodně úspěchů.

 346. Beeky říká: 10. 09. 201319:23

  Jak to vypadá s tím magistrátem?

 347. Jakub A- říká: 10. 09. 201320:51

  Nemám slov! Naprosto nepochopitelná záležitost.

  PS: Proč nesvolat větší studentskou akci se skicáky a tužkami, a to na Karlově mostě. Náhodou by šli všichni kolem a kreslili (cokoliv). Most je už tak přeplněný. Takový malý protest.

 348. reed říká: 10. 09. 201321:07

  Karlův most je národní památka na jejíž údržbě a případných rekonstrukcích se podílí všichni občané, tudíž patří všem a několik kovaných soudruhů ve smradlavých dederonových košilích s kamoškami svazáckými matracemi si na něj nebudou dělat ,prostřednictvím estébáckých kamarádíčků na radnici, nárok! Vypráskat je od tama bičem! Ti patlalové svojí ušmudlanou 5stovkou rozpočet nevytrhnou! Kolik přispívají, 10mil. nebo snad 100mil. na údržbu?!!! Most by měl být svobodná zóna, kde si každý umělec bude kreslit a hrát dle libosti a jen turisti rozhodnou,kdo půjde večer spát hladový a kdo bude slavit úspěch!

 349. Ondřej L. říká: 10. 09. 201321:35

  Pokud by někoho zajímalo, jaké se k situaci na KM vztahují právní dokumenty:
  – zákon č. 13/1997, konkrétně se tam focení a kreslení vejde pod §25 odst. 6 písmeno c), který stanovuje „užití…místní komunikace…pro audiovizuální tvorbu“,
  – vyhláška Hlavního města Prahy č. 5/2011 (http://www.praha.eu/file/906842/vyhlaska_5.pdf), kde jsou v §2 (a přílohách) stanoveny poplatky za využívání veřejného prostranství, přičemž na oblast Karlova mostu se vztahuje také Příloha 1, ovšem dle situace na videu není tato vyhláška aplikovatelná, protože na mostě nebylo umístěno žádné zařízení,
  – existuje také usnesení Rady HMP č. 2064/2003 (je možné stáhnout), které stanovuje poplatky pro reklamní a filmovou tvorbu, takže toto usnesení se popsané situace také netýká,
  – smlouva mezi MČ Praha 1 a SVKM (http://goo.gl/zO8x0g), která ovšem nikoho jiného zajímat nemusí, protože tato smlouva (je uzavřena podle občanského zákoníku) nemůže nařizovat povinnosti (ani udělovat práva) někomu, kdo není smluvní stranou. Smlouva se běžného občana vůbec netýká a nemusí ho zajímat,
  – Stanovy SVKM – nečlenů SVKM se netýkají, takže nás tu nemusí zajímat.

  Závěr z výše uveených dokumentů je následující:
  Ono vyhození se nezakládá na žádném právním základě, nemá na to právo ochranka SVKM (ta vlastně nemůže vůbec nic, krom volání Městské Policie, popř. Policie ČR), ale ani Policie (jakákoli).
  A stejné to je v jiných obdobných případech – tj. půjdu si tam kreslit, fotit, točit atp. bez toho, že na most umístím nějaké zařízení (viz vyhláška). Položení batohu na zem nebo „zábradlí“ mostu těžko kdo může brát jako umístění zařízení (avšak po zkušenosti s lidmi z SVKM na videu bych na zábradlí nic nedával, aby to náhodou neskončilo v řece).
  Při nekomerční práci sobě do archivu nemůžou nic říci ani v případě, že si tam rozložím stojan s plátnem (v mém případě stativ) a sednu na kempingovou židličku (opět to neodpovídá zařízením ve vyhlášce). Umístění cedulky s nápisem, že dávám kresby/portréty/karikatury zdarma už je možné vykládat jako poskytování služby, ovšem při absenci zařízení s tím zase SVKM zase nic udělat nemůže (cedulku bych si pověsil na krk nebo nalepil na záda).
  A pokud nebudu používat žádné zařízení zmíněné ve vyhlášce, osobně bych se nebál ani práce, jejíž výsledky budou mít následně komerční využití (např. udělám fotografii, ke které později prodám práva).
  Osobně mám problém s tím, že ono slavné SVKM nezveřejňuje výsledky svého hospodaření – pohádce o překrucování údajů nevěřím, protože jen a jen veřejně dostupné informace jsou proti překrucování tou nejlepší obranou.
  Další věcí, se kterou nesouhlasím, jsou argumenty:
  1. že ti členové SVKM jsou v právu, protože si tam platí místo – ale platí si za možnost postavit stůl/stánek atp., nikoli za možnost tam kreslit;
  2. že tím živí rodinu – pokud se jim práce nelíbí, z jakéhokoli důvodu, nikdo je nenutí umění provozovat jak na KM, tak celkově,
  3. že by se mi také nelíbilo, kdyby si vedle mé živnosti někdo otevřel konkurenční a za nižší ceny/zdarma – ano, můžeme se mi to nelíbit, ale to je asi tak to jediné, co s tím můžu dělat, tedy vlastně bych to měl brát jako signál k svému rozvoji tak, abych i za svou cenu prodal (podívejte se na iPhone – první generace byly objektivně z funkčního hlediska horší, než konkurence, přesto se úspěšně prodávaly za vyšší ceny). Ostatně pokud jim tak moc vadí nabízení konkurenčních produktů za nižší ceny/zdarma, nechtěli by ti z videa pro jistotu zakázat v okruhu x km od KM jakoukouli konkurenci některému z umělců na mostě?

  Koukám, že jsem se nějak rozepsal…

 350. Martin říká: 11. 09. 201300:52

  Už se vás zastávají i politici… byť zatím ti neparlamentní 🙂

  http://praha.svobodni.cz/prohlaseni/karluv-most-znepokojuje-prazske-svobodne/

 351. Vojtěch Bek říká: 11. 09. 201309:15

  Zdravim. Velice se mi líbí, na jaký problém jste poukázali, podporuji Vás. Díky též za sumarizaci zákonů a vyhlášek, které se toho týkají.
  VB

 352. Matěj říká: 11. 09. 201309:22

  Ahoj, prosím o informaci a případné kreslící akci na mostě, rád bych se připojil do boje proti lidské blbosti.

 353. Matěj říká: 11. 09. 201309:23

  Ahoj, prosím o informaci a případné kreslící akci na mostě, rád bych se připojil do boje proti lidské blbosti. Díky

 354. Ondřej Scheinost říká: 11. 09. 201309:25

  Grratuluju, výborný. Zejména oceňuju naprosto mírumilovnou a logickou argumentaci, zase jsem začal věřit, že lidi – jako druh – máme šanci. Přesně tomuhle říkám občanská společnost, když si lidi nenchaj s.át na hlavu, a ještě s grácií. Těšim se, že to bude pokračovat (fyzicky Vás asi nepodpořím, jsem výrazně mimopražský), ale jakkoliv jinak to učiním rád. Nahsle min. někde na webu

 355. streeeeetart říká: 11. 09. 201309:32

  TAK TO UŽ JE NAPROSTO NEUVEŘITELNÉ..NEJEN ŽE MI TADY STIHODNÝ PROVOKATÉRSKÝ OBČAN Z PLZNĚ….,,UMĚLEC S VELÝÝM UUUUUU OOO PARDOON PISU CAPSLOKEM TAK TO PRÝ ANI NEČTE..TAK JÁÁ HO TADY JEŠTĚ JAKŽ TAKŽ POCHVÁLÍM ZE DĚLÁ UUPLNÝ KÝČE A SEM TAM NECO DOBRÝHO A TO BYL DOST VSTŽ¨ŘÍČNÝ POSUDEK, PROTOŽE JINAK BY SE DALO ŘÍCT ŽE JDE O AROGANTNÍHO MLADÝHO HAJZLÍKA…CO UŽ TO TADY DOST PŘEHÁNÍ…POKUD TEDY CHLAPČE CHCETE BÝTI TOLIKO STŘEDEM POZORNOSTI…ÚÚŽIJTE SI TO NÁRAMNĚ…A MOHU JEN TLESKAT ZCELA A OD SRDCE..JEDNÉ VĚCI- BUDU TLESKAT TOMU JAK SE DAŘÍ BURANSTVÍ A NEVKUSU NA KARLOVĚ MOSTĚ…ALE VÍTE V ČÍM PODANÍ?…VE VAŠEM!!…VY JSTE TEN BURAN A HULVÁT CO TADY BUDE HLÁSAT ZCESTNOSTI..A OSTATNÍ S ETU BUDOU OHÁNĚT VYHLÁŠKAMI A KDE ČÍM!…UVĚDOMTE SI VŠCHNI PŘESNĚ TO CO ŘÍKÁ KONETÁŘ BLB A STANISLAVA BÍLÁ, ZE VETSINA Z TECH LIDI PRACUJE POCTIVE NIKOMU NEUBLIZUJE..!!!!!!NIKOMU NEUBLIZUJE!!!….STJNE JAKO HUDEBNIK JDE NEKAM ZPIVAT…ATD..NAVIC JDE VIDET ZA NA MÉ KOMENTÁŘE TIŠE MLČÍTE MLADÍČKU…PROC ASI…VŮŮBEC NEVIITE JAK TO TOTIOZ CELÝ JE..A UZ SE TESIM NA TO AZ NEKDO JAKO VY- NEVĚDOMEC A ZNEUZNALEJ MLADÍČEK…PŘISPĚJE K TOMU ŽE S ENAKONEC BUDE NA KALROVE MOSTE PLATIT VIC JAK TISÍCOVKA ZA METR A BUDE TAM KROK ZA KROKEM NEVKUSNÉ RUSKÉ ČEPIČKY, MATRŘIOŠKY…ATD..TO VÁM APK PŘIJDU ZAPLÁCAT NA RAMENO A ŘEKNU TOS TO PĚKNĚ ZAŘÍDIL!!!…..JEN SHAZUJ TO CO JE ZCELA SLUŠNÉ A LEGÁLNÍ A PAK POKRYTECKY UEČEŠ A SEDÁVEJ PANENKO V KOUTĚ TAM NENAJDOU TĚ ŽE?..HAHAHAHHAH…TOHLE UZ JE VÁŽNĚ NESKUTEČNĚ UBOHÉ..A JSTE JEN A POUZE PROVOKATÉR…NIC VÍC!!!…..

 356. streeeeetart říká: 11. 09. 201309:43

  JEŽIŠMÁÁRJA TED MI TO CELÝ DOŠLO…..ŠKODÁÁÁ ŽE TAK POZDĚ….ACH JAK TO BOLÍÍ JAK JE MI OUVEJ HAHAHAHHAHA….TAKA PROC TAM MILÝ ZLATÝ JEDETE VŮBECDĚKAT BORDEL?.HM?…ŽE YB SJTE ZÁVIDĚL?….ŽE YB JSTE CHTĚL NA JEJICH MIÍSTO?..NO TO JSTE MĚL ŘÍCT HNED!!!…..TAK JDETE PEČLIVE NA KONKURZ MEZI STOVKAMI LIDÍ ANI NEPROJDETE..NEMĚL BY JSTE TOTIZ ŠANCI!…A TAK TO ZKOUŠÍTE TOUHLE CESTOU ŽE?..ACH JE MI TEY STYDNO ZA TO JAK SE DNES TLESKÁ NA PROVNÍ POHLED ,,ODVÁŽNÝM MLADÍČKUM´´ ALE ONI NEJSOU ODVÁŽNÍ ONI TO SJOU SRABY A PROVOKATÉŘUI CO SI TADY VLASTNĚ VYMSLELI SVOU…PRAVDU…HLASAJÍ TADY TO..A TO JE ZÁD¨SADÍ OMYL CELÉ TÉTO KAMPANĚ: ŽE LIDI NEMŮŽOU NĚKDE NĚCO ZADROMO RESLIT!!!!…ALE VY VŠCIHNI CO SE HO ZASTÁVÁTE SI UVĚDOMTE….ŽE TADY ŽÁDNÝ UMĚLEC NEPROTESTUJE PROTI TONMU A BY SI NĚKDO NĚKDE KRESLIL CO CHCE!!!…TAHLE UBOHÁ KAMPAN JE ZALOZENA NA TOMHLE!!..CO TADY MALDÍK TVRDÍ…ALE VY VYSICHNI SI UVEDOMTE ZE TOMU TAK ZE STRANY UMECLU NENI!!!:…NIDKO NIKDY NEMUZE A A NI NEHCE ZAKOAZOVAT NIKOMU ABY SI NEKDE NECO KRESLIL—JSDE O TO ZE ONI SI TAM DALI CEDULI PORTRAIT FREE…A O TO TU DE!!..JEN O TOHLE!!!….JESTE JEDNOU OPAKUJU VY CO SI YMSLITE ZE ZAKUZUJI NEKDO NEKOMU SVOVBODU..ZE TO TAK ENNI..A MALDIK TU JEN PRACHSPROSTE LŽE!!..JSTE LHͨÁŘ A JE MI ZA VÁS STYDNO!!!!! OPRAVDU ANO!!!..A NEMOHU TOMU UVĚŘIT CO SI TO TU DOVOLUJTE!!!!

 357. Libor Nenadál říká: 11. 09. 201310:18

  Ahoj, držím vám palce, souhlasím s vaší argumentací – nelze souhlasit s takovýmto omezováním veřejného prostoru. Dejte vědět, až se bude kreslit, zkusím si zopakovat hodiny ze základní školy. 🙂

 358. Scarlett říká: 11. 09. 201310:27

  Taky chci jít kreslit na most až bude ta akce 🙂 🙂 🙂
  Jo a ten pán nahoře co si říká streeeeetart se diví, že mu nikdo neopovídá…. kdo by se taky nějakýma “hovnama” , “urážkama” a “nesmyslama” zaobíral 🙂 🙂 🙂 , odpovídá se jen chytrým lidem, ať už je názor kladný či záporný, nikoliv však urážlivý. A ještě si píše velkým tiskacím písmem 🙂 …chudák, asi si tím něco kompenzuje 🙂 🙂 A děkuji Ondřeji L. za vysvětelení a vložení odkazů na vyhlášky a smlouvy.

 359. Jan Mazánek říká: 11. 09. 201310:59

  Ahoj, první jsem stál za Váma, ale po opadnutí emocí to vidím jinak: https://www.facebook.com/mazanek.jan/posts/552089358172539

 360. Popel říká: 11. 09. 201312:00

  Taky moc fandím. Vepřové krky nebrat! Jako dlouholetý, druhdy více než třicet let v komunismu v Praze žijící povaleč si dobře pamatuju, jaká legrace na Karlově mostě byla. Jak jsme nasírali příslušníky VB naprostými hloupostmi a bavili se na účet “dospělých a seriózních” spořádaných občanů. Jen tak dál, chlapci. Míru zdar woe!!!

 361. Plumm říká: 11. 09. 201313:01

  “Vážený pane Martinče,

  problematika, kterou jste zmiňoval ve Vaší stížnosti byla řešena, jak jsem Vám již psala na pondělním jednání BEKO, dále byla Vaše stížnost a dalších pár obdobných stížností, které přišly během pár dní po té vaší, postoupena panu místostarostovi Hodkovi, který má tuto problematiku v kompetenci a který se má do zítřka vyjádřit, Žádám Vás ještě o malé posečkání, kdy vám do tohoto pátku bude zaslána odpověď k této problematice.

  Děkuji a jsem s pozdravem

  XXX
  asistentka

  MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1
  ÚŘAD MĚSTSKÉ ČÁSTI
  Kancelář starosty
  sekretariát JUDr. Ivana Solila
  sekretariát Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality”

 362. Plumm říká: 11. 09. 201313:07

  Zároveň jsem dneska poslal žádost o poskytnutí kopií všech platnejch smluv uzavřenejch mezi SVKM a MČ Praha 1 včetně všech dodatků. (Zákon č. 106/1999 Sb. o svobodnym přístupu k informacím. Neni totiž zaručeno, že tahle smlouva – http://www.praha1.cz/praha1/FrontUDDownload.aspx?ID=90153 – je jediná uzavřená a že k ní nejsou dodatky.)
  Lhůta je 15 dní od obdržení žádosti.

 363. Ondřej L. říká: 11. 09. 201313:50

  I kdyby k této smlouvě byly dodatky, stále jsou to dodatky ke smlouvě uzavřené mezi dvěma subjekty dle občanského zákoníku, tudíž se vztahují jen a jen na smluvní strany této smluvy, tedy ne vás, ne na mě ani na žádné člověka, který tam jen prochází.
  Nejsem si jist, zdali místní samospráva může část své agendy smluvně přenést na jiný, řekněme podnikatelský, subjekt (obecně řečeno jej outsourcovat). Já si myslím, že toto udělat nemůže.

 364. Hanka říká: 11. 09. 201314:46

  Fandím!
  Aji kdyby taková vyhláška byla (což pochybuju) byla by hloupá a nesmyslná a hlavně “páni co zažili komunismus” měli hulvátské chování! Ikdyby na jejich straně byl zákon, nemají právo dělat bordel a ničit někomu věci! Natož někomu říkat vole, hned tykat apod..Mohli se prokázat nějakou plackou umělců.

  Co by dělali kdyby si tam někdo kreslil třeba svoje dítě?:) Přítelkyni? Kamarády? Má chtít prachy?:) Každyho věc! Místo si nikomu nezabíral a není tam nikde ani zákaz sednout si tam na zem a kochat se “proudem lidí”. Cokoli…

  Držím palce a fandím! A just bych tam šla znovu a čekala na státní policii. A chodila zdravit tamty buřty a usmívat se na ně:)

  p.s.myslela jsem, že pražáci jen tak jinak mluví,ale píší v pohodě, ale ono očividně aji píší….škoda…čeština jde do háje:(((( (zúčastněnEJM, kubánskEJM, kterEJ, my byli přesvědčený – přece je to na ZŠ…přesvědčení/mladí)….uf…sory, ale tohle rve srdce! Bavit se tak budiš, ale psát to ještě…to je facka!

 365. Plumm říká: 11. 09. 201315:08

  Hanka:
  Díky
  Neodpustim si k tomu PS: 🙂
  Přidávání koncovek -ej stejně jako “mladý” místo “mladí” je tzv. obecná čeština a nejde o porušování žádnejch pravidel češtiny, páč obecná čeština je prostě jenom nespisovná forma jazyka a ta neni chybná. Takže čeština do háje nejde. 🙂 Taky vám nevyčítam, že místo “i” píšete “aji”, páč se prostě na různejch místech mluví různě. Na blog si píšu tak, jak mluvim. Psát osobní zápisky jinak než mluvim, je pro mě děsně strojený a nepřirozený, což ale neznamená, že pravidla spisovný češtiny neznam. 😉 Mimochodem, nejsem původem z Prahy, ale ze západních Čech, kde spisovnou češtinu neuslyšíte za celej svuj život – ve škole, na úřadě, nikde. Holt divokej západ je divokej. 😀

 366. hanka říká: 11. 09. 201315:43

  Plumm – noooooo, já trpím i když poslouchám rádio poslední dobou. Neříkám, že máme psát a mluvit jak píší učebnice, ale myslím že společně s angličtinou a dašlíma jazykama, včetně této nespisovné formy, jde čeština opravdu do háje,…je den kdy si mluvil spisovně?:) zkus to..bude to jistě makačka:) Ale je to Tvá vizitka a já nejusem češtinářka abych Tě opravovala:) jen moje uši a nyní i oči trošku trpí 🙂

 367. sirWallace říká: 11. 09. 201320:09

  Hanka:
  Noooooooo ???? ( jak je to ve spisovne cestine mozne ?? )
  Dalsima jazykama ??????
  Je den kdy si mluvil spisovne ??????
  Na carky v souvetich uz nemam energii … Taci jako jste Vy, jsou uplne nejlepsi

  Plumm:
  Velika podpora, prosim, o zaslani infa o dalsich akcich..
  Ucast kazdeho kdo premysli, je nutna !

 368. Martin říká: 11. 09. 201322:09

  Stejny problem (avsak zcela nekulturni) jsem resil s “hlidacema” na brumlovce – Praha 4. Zaparkoval jsem mimo parkoviste na silnici ve smeru kde neni zakaz stani ani zastaveni ani zluta cara natoz zakaz vjezdu a cekal, az spolujezdec prijde z posty. Zhruba za 3 minuty prisel z placeneho parkoviste zmrd, a zacal mi nadavat a tykat mi, ze tam jako nemam co delat. Ze tam je jasne znacka, ze to je soukromy pozemek atd. Kdyz jsem oponoval, ze nema pravdu a ze znacky neplati v mem smeru, ale v protismeru a dozadoval jsem se at tedy zavola policii. Nabralo to jeste vetsi obratky na urazeni me osoby a argumentem, ze znacky umistuje magistrat a ze jsou spravne! No proste nejsou spravne, na to jsou paragrafy. Policii jsem nakonec nevolal nebot spor trval 10 minut nez prisel spolujezdec z posty. Mno a takovych incidentu mam mraky, dokonce i s MP, kteri mi nasadili boticku za udajne spatne parkovani s platnou parkovaci kartou! Tento spor jsem nakonec vyhral (malem doslo i na soud), ale sere me proste ze kvuli sracum, co neznaji zakony JA MUSIM SVUJ VOLNY CAS TRAVIT NEJAKYM DEBILNIM VYSVETLOVANIM na headquarters mestske policie! Dokud proste MP si budou moct delat co chtej, budou existovat takovy zmrdi jako je OS na Karlove moste.
  Mno doufam, ze tu skupinu dementu rozprasite! Mimochodem jestli se nepletu tak obcanske sdruzeni nesmi vykazovat zisk. Jak to delaji?! kdyz jejich cinnosti je prodej….

 369. Plumm říká: 12. 09. 201300:05

  http://www.metro.cz/video-dalsi-skandal-na-karlove-moste-mlade-umelce-vyhodili-za-to-ze-si-kreslili-1y2-/co-se-deje.aspx?c=A130910_131053_co-se-deje_ava

  “Karlův most je veden v tomto směru jako tržiště,” vysvětluje Eva Kubátová z tiskového oddělení hlavního města. “Z tohoto důvodu se na místě nesmí kresby rozdávat ani zadarmo.”
  Prosimvás, pokud se někdo chcete podílet na boji za zdravej rozum, vezměte kamaráda, jděte na tržiště, rozdávejte tam svoje pokreslený vizitky, zavolejte sami na sebe policii ČR, ta vám samozřejmě nic neudělá, celý to zdokumentujte, hoďte na youtube a pošlete do tiskovýho oddělení hl. města. Já na to teďka nemam čas. Díky. Tohle fakt už neni možný. 😀

 370. jakub56 říká: 12. 09. 201302:08

  o regulaci těch “umělců” jsem věděl a docela ji chápal, že tam nemůže prodávat jen tak kdokoliv. Ale ty jejich argumenty … kdyby takto aktivně spíš nabádali turisty, aby je mohli namalovat. Tys je obíral o zisky, o kolik tak přišli těma 15 minutama debaty? … argumenty tady to nejde, ale na Kampě ano? … Jen pruď a bojuj. Tohle je fakt postavený na hlavu.
  Ještě nějak nechápu, proč je pro správu mostu nějaké OS. Vždyť to úplně stejně (jako na zbytku města) může regulovat MČ Praha 1

 371. freeice říká: 12. 09. 201303:48

  Mate pravdu, ale cesky byste se mohli naucit mluvit a kdyz ne mluvit, tak aspon psat.. vase PRAZSTINA je naprosty, ale naprosty hnus.

 372. stir říká: 12. 09. 201305:04

  Hezky s členy SVKM vyjebete když se necháte od “umělců” portrétovat a pak to naplatíte,protože se na tom “výtvoru” nelibíte ani sám sobě!!!
  Nikdo mi nemůže vnutit svůj výtvor když se mi nelíbí!!!
  Držím palce !

 373. Aisha říká: 12. 09. 201307:10

  Viděla jsem původní video s článkem na netu. Stupidita některých lidí je zde vidět na první pohled. Jsem stará ženská, bydlím v malé obci na Moravě zjišťuji, že podobní chytráci jsou nejen na dědinách, ale i v Praze. Takoví, co všemu rozumí, co si myslí, že mají právo zasahovat do práva druhých. Při čtení článku mě napadlo, jak by se “oficiální” umělci tvářili, kdyby tam šel člověk s kamarádem, a jen by ho kreslil jen tak. Bez letáku,jen by kreslil svého kamaráda. Myslím, že reakce by byla úplně stejná.
  PS – Ať žije svobodná Praha. D

 374. milan dorda říká: 12. 09. 201308:13

  Nemám nic proti studentům , kteří malují zdarma a tím se zdokonalují ve svém oboru..Ale určitě by si měli zažadat o povolení, když se jedná o tak významné místa a mělo by jim být vyhověno.. V takových místech musí být nějaka registrace a regulace. Na volnost aktivit na takovém míste čeka hodně takových , které tam mít určitě nechceme.. Chování prodejců zachycených na video se mi nelíbí. Za takové vulgární vystoupení , by měli být někteří vyloučení s těch jejich OS..

 375. Beeky říká: 12. 09. 201309:58

  Jelikož na internetu je spousta stránek prodávajících svůj software, tak se vlastně také jedná o tržistě, a tím pádem všichni, kteří svůj software nabízejí zdarma nebo dokonce s otevřeným zdrojovým kódem, jsou zločinci.

  “Já si říkám, že nahoře ty lidi seděj, protože ta vzduchová bublina v hlavě je musí nadnášet, jinak to není možný.”

 376. scobra1cz říká: 12. 09. 201311:36

  Pro autora článku: Vymlouvat se na to, že nemusíte znát všechny právní předpisy, není zrovna chytré. Právní předpisy znát musíte, protože neznalost právního předpisu neomlouvá.

  Lukáš Frýdek: Stažení filmu je naprosto legální dle autorského zákona, takže pokud se piráti opravdu snaží o prosazení toho, co píšete, jsou to pitomci, co neznají příslušnou legislativu (což je nejspíš pravda). Sdílení, tedy neoprávněná distribuce filmu není legální, což je ostatně logické.

  Tomáš Svěrák: Pokud nakoupíte počítače a pak je budete rozdávat dlouhodobě a ve velkém zadarmo, někdo na vás pošle ČOI za nekalou hospodářskou soutěž.

  milan dorba: V takových místech rozhodně nemusí být žádná registrace ani regulace. Registrace a regulace jsou totalitní praktiky, které do svobodné společnosti nepatří.

  Mizerní umělci, kteří ani nejsou schopni si na sebe vydělat na Karlově mostě, kde projdou denně tisíce lidí, bez regulace a registrace, by se měli jít živit něčím jiným. Pokud si někdo bude chtít na Karlově mostě prodávat matriošky a podobné nesmyslné výrobky, a někdo je tam od něj bude ochotný kupovat v takovém množství, aby si vydělal na pronájem místa, nevidím jediný důvod, proč by mu to měl někdo zakazovat. Jestliže musí být na Karlově mostě něco zakázáno, mělo by to být komerční využití jeho plochy obecně – tedy zrušit místa na pronájem a ideálně vybírat vstupné.

  Extrémně zajímavé je, že mimo Karlův most žádná regulace nikomu nechybí. Nechtěli by si “umělci” vydupat regulaci třeba na Staroměstském náměstí, nebo “u koně”, nebo na Pražském hradě?

  Ta vyhláška by mě zajímala… 🙂 Doporučuju mimochodem nastudovat § 25 zákona č. 13/1997 Sb., se kterým bude jakákoliv taková vyhláška pravděpodobně v rozporu.

  Dále upozorňuji, že v činnosti, pokud nejde o porušení zákona (zákona, nikoliv vyhlášky), vás může omezit jedině příslušník policie (MP nebo PČR), tedy nikoliv zaměstnanec jakési bezpečnostní agentury nebo jiný “umělec”. V zásadě je vždycky lepší volat rovnou PČR. Navíc policie by vám měla sdělit, na základě jakého právního předpisu vás žádá o přerušení činnosti. Pokud to neudělá, pohybujete se na úrovni běžné konverzace dvou naprosto rovnocenných lidí a k přerušení činnosti není důvod 🙂

 377. Plumm říká: 12. 09. 201311:43

  scobre1cz: Nemusim. “Povinnost znát právní předpisy” a “neznalost neomlouvá” není jedno a totéž.

 378. Radana říká: 12. 09. 201312:41

  Tak regulace na KM nutná je, už proto, že jinak by mohlo docházet k poškozování památek, a na Staromáku určitě je také, prodej je tam dovolen jen při určitých příležitostech atd. Z mého pohledu se naopak reguluje málo, Já bych z KM vypráskala všechny, protože socha je 3D a nemožností shlédnout ji ze všech přirozených úhlů ztrácí na záživnosti. Jasně, že tam stejně bude nával a že SUKM má předpisy ohledně min.vzdálenosti stánků od soch, ale i tak nezřídka stojan s cetkami zaclání ¨výhledu na něco mnohem zajímavějšího.
  Hlavní problém SUKM je, že oni ty smlouvy a předpisy vykládají expanzivně a represivně. Žádný právní předpis nepostihne každou každičkou situaci, co se může vyvrbit. Dejme tomu, že mě tam nechají kreslit. Pak si kresbu zafixuji nebo nedejbože použiji vodovou techniku a na chvíli to tam položím, aby to zaschlo. Není to nepovolené vystavování? Dobře, po dobu schnutí to budu držet v rukou jako kabelku. Kolemjdoucí turista slušně poprosí, jestli by si to mohl prohlédnout. Dovolím mu prolistovat můj skicák. Zastaví se u toho další čtyři. Není to nepovolené vystavování? Turista projeví zájem jednu kresbu koupit a já mu ji dám zadarmo… V které fázi dění úderná jednotka SUKM zasáhne? Oni důsledně uplatňují zásadu in dubio contra prudičům, co lezou na most s jiným úmyslem než utrácet za kýče.

 379. donalw říká: 12. 09. 201319:03

  Byl jsem letos v srpnu v Praze po 10 letech a samozřejmě jsem prošel Karluv most a chtělo se mi blít z toho co se tam děje je to prostě HUMUS!!! z každe strany mostu zabráno po 3m prostoru to znamená 6m mostu je neprůchodných ,procházejíci lidi nahnáni na střed mostu ke kraji se nedostanete protože se tam prodáva nějaká sračka nebo tam někdo maluje prostě jako obyčejný návštevník Prahy musím konstatovat je to HNUS!!!,proto jsem most prošel jen jednou a nehodlal jsem po něm jít podruhé,lidé kteří tam provozují tyto kšefty obyčejného navštevníka jen odrazují aby po tom mostě nešel ,melo by stím vedení prahy něco udělat.

 380. donalw říká: 12. 09. 201319:12

  Zajímalo by mě taky co se stane se strážnikama kteří zasahovali a zjistí se že neměli právo vás z mostu vykázat jestli se náhodou nedopustili zneužití pravomoci veřejného činitele což by pro ně mohlo být dost zlé je to trestný čin.

 381. Jája říká: 12. 09. 201320:28

  Takhle prostě vypadá náš český socialistický kapitalismus. Česká spořitelna je německá, a světoznámý KARLŮV MOST jsme prodali SVKM, nesmí se zadarmo kreslit, ani zpívat – ergo kladívko: budeme jak v té pohádce muset běhat za hranice si zazpívat, anebo za bránu si nakreslit domeček jedním tahem. Moc mě mrzí, že to takhle dopadlo – staré pořádky jsou zpátky – zákazy, příkazy, vyhlášky a přihlášky a kómise, která vyhodnotí, kdo může a kdo nemůže… je mi smutno. Vy mladí vážně nemůžete tušit, jak krásně nám v 89. roce bylo, jak jsme zpívali hymnu a chrastili klíči a upřímně věřili, že to zlé skončilo… držím vám palce, škoda, že neumím malovat, hned bych tam šla taky!

 382. Honza Brňák Pardubičák říká: 12. 09. 201321:20

  Fandím vám. Jen tak dál. Mimochodem, nebyl Karlův Most náhodou před několika lety opraven takovým nešetrným způsobem, že většina kamene byla často zbytečně vyměněna za nový včetně okrajových zídek? Je tedy vůbec smysluplné mluvit o ničení památky položením mikiny na pískovec, který je starý jen několik málo let?

 383. […] O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě. si zobrazilo celkem 70 102 lidí, záznam incidentu na youtube vidělo 64 280 lidí a na streamu 21 […]

 384. Plumm říká: 12. 09. 201322:20

  Vyjádření MČ Praha 1:
  http://plumm.cz/2013/vyjadreni-mc-praha-1-k-incidentu-na-karlove-moste/

  Stručně: WIN 🙂
  Dík za komenty a dík, že vám to nebylo jedno. Uvidíme se venku se skicákem.:)

 385. margil říká: 13. 09. 201316:09

  Nedalo mi to a byl sem na mostě.Dle mejch info je na mostě asi 200lidí z toho je nějakejch asi prej 70 v tom sdružení.
  Ty co tam otravujou na videu prej nejsou vubec ve sdružení a sou to malíři co stali okolo a přidal se k tomu ten blb s iq tykve z ochranky.
  Je trochu škoda si myslím že to padlo na všechny lidi co tam sou a na to sdružení.
  Muj názor.

 386. Plumm říká: 13. 09. 201316:58

  margil:
  Že to padlo i na ostatní slušný výtvarníky mimo sdružení škoda je, ale jedinej způsob, jak se tomu vyhnout, by bylo mlčet.
  Že to padlo komplet na celý sdružení, je správně, protože sdružení má podle vlastních stanov za cíl na mostě “Zachování tradičního soustředění výtvarníků k vytváření typické atmosféry a motivů z těchto míst.” Takže by se mělo zajímat i o chování výtvarníků, který tam tuhle typickou atmosféru poslalo vytvářet.

 387. margil říká: 13. 09. 201317:18

  No asi se jim nedá zalepit pusa….těm co to spískali
  ale teda měli by je vyhodit/za to co tam předvedli/

 388. Plumm říká: 13. 09. 201317:23

  margil:
  Tim mlčením jsem myslel naše mlčení ne jejich. Jakože vůbec nepsat o tom, co se tam stalo atd. 🙂

 389. Aneri říká: 13. 09. 201317:43

  Dementi kapitalisticky… Mají místo očních panenek dva znáčky dolarů… Procestovala jsem půl světa s pár korunama v kapsách. Díky lidem, jako jste vy, to jde… Kdybych měla za kamarády tyhle blbce, nedojela bych ani na hranice EU…

 390. Vlado říká: 13. 09. 201321:01

  Plumme, moj koment vam moze byt u prdele, pretoze zahranicne sa tak dako nerataju. Som stary chlap a socializmu som si zazil dost, ale ubezpecujem vas, ze vas postoj nema so socikom nic spolocne. Naopak, je to normalny postoj slobodneho cloveka. Drzim vam palce.

 391. Jan říká: 13. 09. 201321:46

  Dívejte se na to z té lepší stránky. Podle SVKM by na Karlově mostě jistě nesměl kromě vás malovat ani Vincent van Gogh, co maloval jenom takové barevné fleky a neprodal ani jeden obraz a tak by ho SVKM jistě neprověřilo. Taky by tam určitě nesměl malovat Pablo Picasso, protože jeho Guernica je jen takový chaos a navíc lidi maloval s očima v naprosto nemožných místech. Konec konců, ani Salvádor Dali by si na Karlově mostě ani nebrnknul – kdo kdy viděl slona s tak dlouhýma nohama. Takže se díky SVKM nacházíte v docela dobré společnosti. Gratuluji.

 392. Stanislav Sikora říká: 14. 09. 201305:56

  Palec nahoru, jen tak dále proti tzv. “umělcům, komediatům a bojovníkům proti komunismu”. Ovšem všichni tito lidé včetně městké policie jsou až podružní, ten největší šmejd je ten, který to všechno vymyslel, nastavil a posléze povolil.

 393. alfa říká: 14. 09. 201311:00

  Opravdu těžký propadák, článek nepodložený vůbec ničím, odkaz na cizí strip, jak prostě musíte kreslit… chabé. To, že někdo vybírá 350 Kč za stejný metr, který město dává za 60 Kč, podle vás znamená co? Měl by vybírat polovinu, aby váš duch svobody byl naplněn? Proč chcete jako každý komunista určovat ostatním, co by měli? Sdružení si zařídilo, co chtělo, zatímco vy jste hnípali. To je vše, váš problém, není to problém nikoho dalšího, kromě pár kolem jdoucích online looserů, kteří si zlepší mínění o sobě samých tím, že vás “podpoří”.

 394. Plumm říká: 14. 09. 201311:04
 395. tretjakovská říká: 15. 09. 201306:46

  KVERULANTSKÁ PARANOIA
  nemocný se domnívá, že jej ostatní nemají rádi – obviňuje je, stěžuje si, chce se dohadovat
  Paranoia se velmi těžko diagnostikuje, neboť takto postižený člověk se umí náramně přetvařovat – ve svém okolí bývá často oblíbený, ale jen pokud ho někdo zná povrchně. A ještě hůře se tato porucha léčí, neboť ten, kterého se to týká zásadně nespolupracuje – vždyť mu nikdo nerozumí, on má pravdu a myslí všechno nejlépe! Pořád dokola omílá jedno a totéž, jen aby se mohl hádat. Vyhledává zejména pohodové a inteligentní lidi, neboť když už někoho deptat, tak ať to má výšku! A také to u nich nejvíc funguje. Kverulant umí mistrně vyvolávat pocity nepochopení, pochybování a mnohdy i komplexy.
  Radím ruce pryč! Nebo všechno na rovinu. Zásadně se neptat – Co se stalo? Co jsem udělala špatně? Nic. A ty to víš. Odzbrojit takového člověka může pouze přímé jednání: “Podívej, nevím co ti přelétlo přes nos, zbytečně všechno zveličuješ. Na mě nic nezkoušej, já nejsem tvůj otloukánek ani nepřítel. Škodíš sama sobě, já to poslouchat nebudu.” Otočit se na podpatku (jde to i na PC :-)) a nekomunikovat. Uvidíš, že se ozve velice záhy a bude dělat jako by nic. Bude přehrávat a nadšeně ti něco vykládat. Ty budeš mít stále v paměti vaši hádku, ale pro ni to byla vzpruha. Možná se jí ještě omluvíš (oni to nikdy nedělají, protože nechybují!). Zase se jí to povedlo. A s daleko větší razancí udeří příště. To je právě to nejhorší!
  Hlavně si nenechat zkazit náladu a nikdy (!) opravdu nikdy se nesnažit vcítit do myšlení paranoidního psychotika! Tím přijmeš jeho skutečnost, začneš ho litovat, pomalu mu dáš za pravdu a nakonec tě bude ovládat.
  Důležitější je odhalit příčiny jeho chování. Pominu-li prenatální stadium (odmítání matkou, apod.), emocionální nerovnováhu ve výchově a vývoji osobnosti, jde zejména o lidi, kteří se nedokážou smířit s vidinou stáří, nemoci, ztrátou partnera, rodiny a najednou mají pocit vlastní nepotřebnosti. Proto na sebe upozorňují různými hysterickými, žárlivými a mnohdy až astenickými projevy. “Demonstračky” v těchto případech bývají velmi oblíbené – pak dosahují velkého ovládnutí vyhlédnutého objektu. Tady někde asi vznikly vtipy o tchýních…
  Znovu radím: připomenout společné fajn časy, povzbudit, ale jasně stanovit pravidla mezi vámi.
  Paranoidnímu člověku se také nikdy nemůžeš svěřit se svými problémy. Bude z nich mít radost a nikdy ti z nich nepomůže. Když se budeš cítit jen trochu líp, hned ti připomene, co tě trápilo. Jednou si ve slabé chvíli postěžuješ na blízkého, příště ho pochválíš a uslyšíš: “Ale no jo, jen se neraduj, vždyť víš co je to za zmetka…”
  Čím kverulanta odzbrojíš spolehlivě je pozitivní myšlení a dobrá nálada. Nesouhlasit s klepy a používat názory jako: Já si myslím, že to zas tak špatné není, Nemáš pravdu, Pleteš se.
  Když tě bude bezdůvodně vytáčet, hlavně si to neber osobně, vím, že tě to u kamarádky obzvlášť trápí, ale tohle je hnusná hra zlého člověka. A na blbost lék ještě není.

 396. Thalia Noldor říká: 15. 09. 201309:34

  Jako provokace je to super a každopádně souhlasím 🙂

 397. Janina říká: 16. 09. 201311:27
 398. streeeeeart říká: 16. 09. 201314:26

  SOUHLAS SOUHLAS SOUHLAS
  S DOVOLENÍM KOPIE NEKTERÝCH LIDÍ:
  Aisha říká:
  12. 09. 2013
  07:10Viděla jsem původní video s článkem na netu. Stupidita některých lidí je zde vidět na první pohled. Jsem stará ženská, bydlím v malé obci na Moravě zjišťuji, že podobní chytráci jsou nejen na dědinách, ale i v Praze. Takoví, co všemu rozumí, co si myslí, že mají právo zasahovat do práva druhých. Při čtení článku mě napadlo, jak by se “oficiální” umělci tvářili, kdyby tam šel člověk s kamarádem, a jen by ho kreslil jen tak. Bez letáku,jen by kreslil svého kamaráda. Myslím, že reakce by byla úplně stejná.
  PS – Ať žije svobodná Praha. D
  .milan dorda říká:
  12. 09. 2013
  08:13Nemám nic proti studentům , kteří malují zdarma a tím se zdokonalují ve svém oboru..Ale určitě by si měli zažadat o povolení, když se jedná o tak významné místa a mělo by jim být vyhověno.. V takových místech musí být nějaka registrace a regulace. Na volnost aktivit na takovém míste čeka hodně takových , které tam mít určitě nechceme.. Chování prodejců zachycených na video se mi nelíbí. Za takové vulgární vystoupení , by měli být někteří vyloučení s těch jejich OS..
  .
  KVERULANTSKÁ PARANOIA
  nemocný se domnívá, že jej ostatní nemají rádi – obviňuje je, stěžuje si, chce se dohadovat
  Paranoia se velmi těžko diagnostikuje, neboť takto postižený člověk se umí náramně přetvařovat – ve svém okolí bývá často oblíbený, ale jen pokud ho někdo zná povrchně. A ještě hůře se tato porucha léčí, neboť ten, kterého se to týká zásadně nespolupracuje – vždyť mu nikdo nerozumí, on má pravdu a myslí všechno nejlépe! Pořád dokola omílá jedno a totéž, jen aby se mohl hádat. Vyhledává zejména pohodové a inteligentní lidi, neboť když už někoho deptat, tak ať to má výšku! A také to u nich nejvíc funguje. Kverulant umí mistrně vyvolávat pocity nepochopení, pochybování a mnohdy i komplexy.
  Radím ruce pryč! Nebo všechno na rovinu. Zásadně se neptat – Co se stalo? Co jsem udělala špatně? Nic. A ty to víš. Odzbrojit takového člověka může pouze přímé jednání: “Podívej, nevím co ti přelétlo přes nos, zbytečně všechno zveličuješ. Na mě nic nezkoušej, já nejsem tvůj otloukánek ani nepřítel. Škodíš sama sobě, já to poslouchat nebudu.” Otočit se na podpatku (jde to i na PC ) a nekomunikovat. Uvidíš, že se ozve velice záhy a bude dělat jako by nic. Bude přehrávat a nadšeně ti něco vykládat. Ty budeš mít stále v paměti vaši hádku, ale pro ni to byla vzpruha. Možná se jí ještě omluvíš (oni to nikdy nedělají, protože nechybují!). Zase se jí to povedlo. A s daleko větší razancí udeří příště. To je právě to nejhorší!
  Hlavně si nenechat zkazit náladu a nikdy (!) opravdu nikdy se nesnažit vcítit do myšlení paranoidního psychotika! Tím přijmeš jeho skutečnost, začneš ho litovat, pomalu mu dáš za pravdu a nakonec tě bude ovládat.
  Důležitější je odhalit příčiny jeho chování. Pominu-li prenatální stadium (odmítání matkou, apod.), emocionální nerovnováhu ve výchově a vývoji osobnosti, jde zejména o lidi, kteří se nedokážou smířit s vidinou stáří, nemoci, ztrátou partnera, rodiny a najednou mají pocit vlastní nepotřebnosti. Proto na sebe upozorňují různými hysterickými, žárlivými a mnohdy až astenickými projevy. “Demonstračky” v těchto případech bývají velmi oblíbené – pak dosahují velkého ovládnutí vyhlédnutého objektu. Tady někde asi vznikly vtipy o tchýních…
  Znovu radím: připomenout společné fajn časy, povzbudit, ale jasně stanovit pravidla mezi vámi.
  Paranoidnímu člověku se také nikdy nemůžeš svěřit se svými problémy. Bude z nich mít radost a nikdy ti z nich nepomůže. Když se budeš cítit jen trochu líp, hned ti připomene, co tě trápilo. Jednou si ve slabé chvíli postěžuješ na blízkého, příště ho pochválíš a uslyšíš: “Ale no jo, jen se neraduj, vždyť víš co je to za zmetka…”
  Čím kverulanta odzbrojíš spolehlivě je pozitivní myšlení a dobrá nálada. Nesouhlasit s klepy a používat názory jako: Já si myslím, že to zas tak špatné není, Nemáš pravdu, Pleteš se.
  Když tě bude bezdůvodně vytáčet, hlavně si to neber osobně, vím, že tě to u kamarádky obzvlášť trápí, ale tohle je hnusná hra zlého člověka. A na blbost lék ještě není.
  A TED MUJ KOMETÁŘ V OBLÍBENÉM CAPSLOCKU”!!.TAKTÉŽ NESOUHLASÍM S JAKÝMIKOLIV VULGÁRNÍMI PROJEVY KOHOKOLIV…ALE JE NASNADĚ A NAMÍSTĚ VÍC NEŽ KDY JINDY..POLOŽIT SI OTÁZKU:..NEÍ SNAD VÍCE VULGÁRNÍ , BURANSKÉ A SPROSTÉ VAŠE LŽIVÉ JEDNÁNÍ:???..VŠICHNI KDOŽ MU FANDÍTE..OVĚŘTE SI PROSÍM VŠECHYN INFORMACE A TO CO MALDÍČEK TVRDÍ, NEŽ MU SLEPĚ ZAČNETE VĚŘIT..A VY CO SE TADY OHÁNÍTE TÍM JAK NEMUZETE TO A TAMTO…UVEDOMTE SI ZE VÁM PROBOHA NIKDO NEZAKZUJE KRELSIT SI FOTIT SI NA MOSTE…VSICHNI TI UMELCI DOKONCE DOST CASTO OCHOTNE PRISKOCI A TURISTY VYFOTI..ATD ATD..JSOU TO LIDSKÉ BYTOSTI..ČASTO MNOHME CITLIVĚJŠÍ VNÍMAVĚJŠÍ A SLUŠNĚJÍ NEZ KODOKLIV OKOLO!!…CO TIM CHI RICT?…ZE VAM NIKDO NIC NAZAKZUJE..AEL JDE UPLNE JEDNOUSE O PRINCIP VECI: MALDÍČEK PŘIJEL..CHTEL UDELA BORDÍLEK..UDELAL HO…DOKONCE SI TO CHTEK NATOČIT…CHTEL UCELOVE VYPROVOKOVAT SLUŠNÉ LIDI, KETRÍ ŠLI SLUŠNOU A LEGÁLNÍ CESTOU…K TOMU ABY MOHLI TVORIT AN KARLOVE MOSTE..A CO TY SE TADY SNAZIS JAKO UDELAT?..SES UBOHEJ, AROGANTNÍ, NAMYŠLENEJ FRACEK..A OPRAVDU KDYŽ BY SJI BYL TVŮRCE KTERÝTOŽ TVOŘI JIŽ CELÝ ŽIVOT A JE VYZRÁLÝ NEŘEKNU ANI PÍP ALE TY?..TY TADY POSUZUJES BURANSTVÍ NA KARLOVE MOSTE!..TY SES BURAN! DAL JSI SI MLADÍKU NA MOST CEDULY : PORTRAIT FREE?…DAL!!!..KDO TADY PORUŠIL PRAVIDLA?…KDO TADY LŽE LIDEM A DĚLÁ ZE SEBE OBĚT:?…KDO TADY PRIJEL PROVOKOVAT?…KDO POTREBUJE SVÉ ZNEUZNÁNÍ KOMPENZOVAT TAKTO?…KDO TADY A KOMU CHCE UBLIZOVAT?…KDO SE NAVÁŽÍ DO LIDÍ JEŽ PEČLIVĚ A POCTIVĚ NA MOSTE PRACUJÍ?…OPRAVDUS E MI HNUSÍ VÁŠ CHARAKTER A TO JE NEJHORŠÍ!…

 399. Pavel S říká: 16. 09. 201316:54

  Zdar
  Takhle to holt chodí v našem státě….dej dohromady petici a klidně ji podepíšu a myslim že určitě nebudu sám…problém je že to asi k ničemu nepovede…
  držim ti palce a všem ostatním ;))

 400. Pepa říká: 16. 09. 201319:27

  Strašně mě mrzí, že neumím vůbec kreslit. Ale kdybych uměl tak bych neváhal jet tam až z Ostravy kde bydlím, jen proto abych se zúčastnil té akce. 😀 😀

 401. Petr říká: 17. 09. 201301:30

  At zije svoboda a demokracie.

 402. Salir říká: 18. 09. 201309:42

  Karlův Most je lokalita, kde platí určitá pravidla sdružení které má tuto lokalitu v držení. Cílem sdružení není omezovat svobodu, ale činit z takto významné památky uměleckou galerii světové úrovně. Kromě tohoto poskytuje práci umělcům. Z tohoto důvodu se pořádají konkurzy, které posuzuje odborná porota. Na tyto konkurzy má právo jít KAŽDÝ kdo si podá přihlášku!! Takže vážení, pokud teď brečíte že nemůžete na Karlově Mostě dělat co se vám zachce, je to jen váš problém. Kdyby toto dělal každý, byla by to akorát mezinárodní ostuda. Zamyslete se trošku nad sebou, čecháčci závistiví anebo se raději hrabejte doma na hnoji vy BURANI!!!

 403. Beeky říká: 19. 09. 201315:46

  streeeeeart: Moc pěkně napsané, ale jděte si radši vydělávat na ten svůj Karlův most, jediný co jsem kdy na Karlově viděl byly kapsáři, kteří šacovali kapsy těm co se zastovovali u stánků těch hodných lidí. Určitě nebyli domluvení, to je samozřejmě jasné.

  Salir: Vy tam určitě také kreslíte, řeknu Vám, že nevidím důvod, proč by tam měla být galerie, Karlův most je most. Nikdy v historii Čech, tam malíři nemalovali portréty nebo karikatury pro běžné lidi, NIKDY. To není o tom, aby tam byl kultura, to je o tom odrbat turisty, akorát to pěkně umíte zaobalit.

 404. Plumm říká: 20. 09. 201315:30

  http://konieczny.blog.idnes.cz/c/361941/Kresleni-a-foceni-na-Karlove-moste-otazky-a-odpovedi.html
  “Podle názoru zdejšího odboru si lze jen těžko představit situaci, že jsou uvedené služby poskytovány bezplatně a bez dalšího účelu, který je touto prezentací sledován, a to zejména s ohledem na pořizovací ceny materiálu (papír, kreslící potřeby) či čas strávený prezentací.”

  Lidstvo je fakt ve sračkách. “Zdejší odbor” obzvlášť.

 405. Franta Kopecký říká: 22. 09. 201310:08

  Přátelé žijete v neokomunistickém státě s většinou občanů již dopředu předposraných který se zmůžou být drzý pouze na lidi vůči které mají pocit že si můžou dovolit. Jakmila narazí na ouředníka tak povolí a stáhne se. Viz : naprosto bezprecedentní frekvence jména jež nemá nikde na světě obdoby : ,,Pokorný,,. Tím nemám nic proti nositelům těchto jmen. Dnes již k tomu přišli jako slepý k houslím. Ale ukazuje to i na ,,statečnost,, našich předků , nebot většina jmen takto vznikala. Dále toto ukazuje na chybějící smysl pro spravedlnost u lidí v neokomunistickém česku , proto i ten komunismus či realsocislismus v československu byl – obyvatelstvo nechápe základní hodnoty, nemá k nim vztah je prostě inteligenčně méněcenné. To je fakt. České univerzity figurují na cca 400 místě ve světovém měřítku. Průměrné IQ české bytosti osciluje kolem hodnoty 100 …s tím se nechá žít …ale je to velmi málo k pochopení běhu věcí. Zde dochází k útoku na občanská práva po vzoru totality , k útoku na ústavou zaručená práva, k útoku na osobní svobodu – a jak vidíte málokdo to v českozlodějsku chápe. Policajti zde sehrávají roli vykonavatelů Mafie a protiprávně a protizákonně ba dokonce protiústavně vyhánějí lidi z veřejného místa ! Toto není na nějaký magistrátní rozhovor – toto je spáchání kriminálních činů – mimojiné zneužití pravomoci městské policie a musí rozhodnout ÚSTAVNÍ soud. Jestliže rozhodne ve prospěch Mafie – alespon uvidíte kde žijete takříkajíc oficialně.

 406. margill říká: 22. 09. 201320:55

  Franto………máš asi těžkej život…
  zkus se odstěhovat z toho českozlodějska…bude tu více pozitivní energie.

 407. […] Kreslící sraz pořádanej v návaznosti na nedávný události na Karlově mostě, kdy bylo dvojici kreslířů, kteří portrétovali turisty, zakázáno kreslit – nejprve stálými výtvarníky z Karlova mostu, později městskou policií. http://plumm.cz/2013/o-buranstvi-a-nesvobode-a-o-karlove-moste/ […]

 408. Jaromír Hůla říká: 24. 09. 201309:44

  Je to fakt hnus, udělat z veřejného prostranství komerční zónu, zvláště pokud jde o skvost jako je Karlův most, ale bohužel oni to tak udělali už před nmoha lety. Stejně jako s kreslením je to i s muzikou. Na mostě si nepískneš ani na vrbovou píšťalku. V chrámu sv.Víta a v mnoha dalších kostelích se nesmí fotit naproti tomu v technickém muzeu stojí povolení fotit 100,-Kč , v divadle se nesmí pořizovat nahrávky, ale když se zeptáš herců před představením prostřednictvím inspicienta a oni souhlasí (většinou souhlasí) můžeš nahrávat. Na mostě ti nedovolí nikdo nikdy nic, ale můžeš jít před komisi…jako za totáče a co hůř, ještě zaplatíš ranec nějakejm chytrákům, kteří si to tam propachtovali 🙁
  Na ten sraz bych přišel a nechal kreslit svýho 6ti letýho syna, ale mám dost silný pocit, že bych ho tím zneužil k jiným účelům, než je radost z tvůrčí činnosti na Karlově mostu…

 409. Franta Kopecky říká: 24. 09. 201318:31

  Margele ty zářící optimisto, zato ty jí máš tolik že se bojíš i podepsat. Zbabělče.
  A hlupáku. Vždyt ani nechápeš jak jsi moje slova potvrdil.

 410. margill říká: 24. 09. 201323:27

  No,podle tvých výrazu v příspěvku…osciluješ pod tou svou stovkou..Přeji ti alespon jeden hezký den v životě Františku Kopecký.

 411. Lop říká: 30. 09. 201320:10

  Přesně tohle jsme dělali v obchoďáku a taky nás vyhodili :D. Prý tím rušíme zákazníky při nakupování a tím narušujeme obvyklí chod obchodu.

 412. blahma říká: 04. 10. 201319:39

  Ahoj, studoval jsem si včera dopodrobna tuhle problematiku a pročetl celou tuto diskuzi, i když je to práce na hodně dlouho.

  Jsem autorem toho článku o svobodě panoramatu na Wikipedii, na který tu odkazuješ. Teď jsem ještě napsal i další článek o SVKM, aby o něm bylo někde všechno na jednom místě, včetně odkazů na stěžejní články, a lidi si o něm mohli udělat rychlý obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sdru%C5%BEen%C3%AD_v%C3%BDtvarn%C3%ADk%C5%AF_Karlova_mostu

  Zaujala mne u tebe i informace o klukovi, co na mostě zadarmo portrétoval kolemjdoucí. Shodou náhod jsme dva týdny po něm s kamarádem pořádali tady v Brně jinou cedulovou akci, kdy jsme drželi v ruce papíry s nápisem “SVEZTE SE SE MNOU MHD bezplatně tam, kam potřebujete”. Jako on jsme se setkali se spoustou úsměvů a pozitivních ohlasů a navíc jsme si i pěkně procestovali Brno a seznámili se přitom se zajímavými lidmi. Na zastávkách naštěstí žádná ochranka dopravního podniku nestává, takže nějaké negativní ohlasy přišly až potom na Facebooku, a to od některých kolegů obránců veřejné dopravy, kteří na rozdíl od nás tvrdili, že možnost víkendové spolucesty s další osobou takto “zneužívat” nesmíme, a všemožně argumentovali tím, že nic není zadarmo a ty lidi to prý naučí jezdit načerno. Reportáž z naší akce je na adrese http://miroslavhruska.blog.idnes.cz/c/361213/Svezte-se-se-mnou-MHD-reportaz.html

 413. Plumm říká: 05. 10. 201302:04

  blahma: “Zaujala mne u tebe i informace o klukovi, co na mostě zadarmo portrétoval kolemjdoucí” – Ten kluk jsem já. 🙂

  Já tomu nerozumim. O víkendu to v Brně funguje tak, že když má jeden člověk lítačku, druhej se s nim může zadara svézt? Pokud jo, nevim, co je na tom za zneužití, když někdo prostě využívá něčeho přímo k tomu účelu, ke kterýmu to bylo vytvořený. 🙂
  Jestli jsem to s tou šalinkartou pochopil správně, tak gratulace za super akci, článek přečtu zejtra.

 414. Svobodní - jak dál | humanaction.cz říká: 27. 10. 201313:50

  […] strážníků nebo třeba i přísné návštěvní řády parků a veřejných míst (viz třeba kreslení na Karlově mostě), to je jen pár témat, která by jistě neměla trápit jen […]

 415. Anonymous říká: 16. 11. 201311:07

  Duvod cele akce je nabiledni. Vyvolat diskuzi. To se povedlo a za to diky. Osobne jsem pro plenery na Karlove moste. Ono totiz to sdruzeni funguje jako vetsina jinych sdruzeni, na zaklade kamaradstvi = prospecharstvi a protekcionalismus. Je proto treba stouchat do prdele tem, kterym to vadi. Nic proti tatinkum a maminkam, kteri zivi sve rodiny. Rad bych navrhl, aby se vyhlasilo vyberove rizeni na spravce komercniho chodu Karlova mostu, ale myslim si, ze by se situace zhorsila. Pro zajimavost si zkuste projit nynejsim vyberovym rizenim. Nejde o vyber toho nejkvalitnejsiho, ale o to, aby se ksefty ostatnim moc nekazily. Halelujah

 416. Johnc639 říká: 01. 05. 201422:51

  weblog. Loads of gratitude sharing. daeebedgegbc

 417. ZOOMA61 říká: 24. 11. 201402:45

  Jsem v neustálém šoku, co se tu u nás děje. Jako před rokem 1989 🙁

 418. Dalibor Novák říká: 18. 01. 201505:43

  Jak to vypadá s tou odpovědí od magistrátu? Mohli byste prosím zveřejnit, ať už je jakákoli? Nemohu ji tu nikde najít, asi není vyvěšená…
  Kontext k tématu: jsem staršího ročníku než vy a mohu říct, že za komunismu bylo úplně stejné chování, jen se neoháněli kapitalismem a nenaváželi do komunismu. A od revoluce je přesně tímto způsobem zabrané celé centrum Prahy a nejen to. Je to všechno samozřejmě založené na čisté korupci ale to je škoda slušných slov, ta úroveň členů té mafie je totiž mnohem mnohem níže, stejní byli někdejší veksláci. Bohužel se podobným způsobem dělají v ČR i ty velké věci a to i dnes.

 419. Plumm říká: 18. 01. 201517:54

  Dalibor Novák:
  Odpověď magistrátu je zde: http://plumm.cz/2013/vyjadreni-mc-praha-1-k-incidentu-na-karlove-moste/
  Platné smlouvy mezi radnicí a SVKM zde: http://plumm.cz/2013/smlouva-mezi-svkm-a-mc-praha-1/

Přidej komentář